Prawo konstytucyjne: Premier mocniejszy od prezydenta

autor: Katarzyna Żaczkiewicz09.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 09.09.2009, 10:42

Wzmocnienie władzy rządu, osłabienie weta prezydenckiego oraz doprecyzowanie kompetencji przy powoływaniu sędziów przewiduje projekt konstytucji przedstawiony wczoraj przez byłych prezesów TK.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • Narodowiec..(2009-09-09 06:33) Zgłoś naruszenie 00

    Do czego to całe towarzystwo zmierza.??

    Odpowiedz
  • Donek na Rezydenta..............wiersz nowelizowan(2009-09-09 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy zostanie Rezydentem
    to przydzieli wszystkim rentę
    gdyż ,jak wiecie moi mili
    emerytury nie doczekacie w żadnej chwili.

    Ci co w szkodliwych warunkach pracowali,
    żadnych dodatkowych składek do ZUS nie odprowadzali
    lecz nie mówmy o tym głośno - Naród za Nich kasował zyski
    i za te pieniądze kiedyś fabryki stawiał od kołyski.

    Ja całe wakacje 82 r na kominie malowałem
    lecz cholera nie pamiętam czy składki na ZUS odkładałem
    - oczywiście gdy ziół nie zażywałem. ,
    dziś mi kasy w ZUS brakuje
    gdyż , przecie teraz Euro 2012 sobie finansuję .



    Dla głosów Mi trzeba Igrzyska finansować
    a nie STYRANYCH PRACĄ dziadów chować
    teraz my te Ich fabryki rozsprzedamy
    i kasę do własnych kieszeń pozgarniamy.

    Buzek najlepszy nasz towar eksportowy
    rozdawał swego czasu górnikom 5-letni urlop powierzchniowy
    i bardzo wczesne i dobrze płatne emerytury
    dlatego teraz został wysłany w nowe struktury

    Kogo Liberał oszukał a komu zabrał
    aby co zrobił -- mógł sfinansować
    dlatego teraz w Bruselce zagrał
    by mu za to przyszły emeryt nie mógł dokopać!

    Przecież sami żeście chcieli
    mieć nad sobą bogatych właścicieli
    Ja Wam Cudem w tym pomogę
    i prezesom,i kolesiom dobrze zrobię.

    Pamiętajcie moi mili
    abyście emerytury nie dożyli
    gdyż jak wieść Ministerstwa Zdrowia niesie
    >za moich Rządów w ramach z
    koszyka świadczeń niegwarantowanych<
    eutanazja darmowa Wam tylko ulgę przyniesie!

    Odpowiedz
  • Z propagandą gorzej niż za Gierka(2009-09-09 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu propaganda i odwracanie uwagi od walącej się gospodarki.

    Odpowiedz
  • bieszcz(2009-09-09 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Akcja anty prezydentowi trwa!!! kto mądry to widzi, że POwcy starają się wcisnąć ludziom tok myślenia, "wszystkiemu winien prezydent"...i tu ich POlityka cudotworzenia się kończy :DDDD

    Odpowiedz
  • ed(2009-09-09 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie, nie może być dwuwładzy w tym kraju, a tak jest teraz. Rządzić powinien rząd. Prezydent z założenia miał być figurantem do reprezentowania kraju na wszelkich uroczystościach. Niestety nasz ambitny PREZIO obecnie nam panujący ma większe ambicje i to podwójne,bo bliźniacze - powiększył dwukrotnie zatrudnienie i stworzył praktycznie drugi rząd. Ani nas na to nie stać, ani to nam potrzebne. W ogóle po co nam prezydent, skoro nie mamy prezydenckiego ustroju?

    Odpowiedz
  • zamyślony(2009-09-09 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiadomo co gorsze : czy lew na czele stada baranów,
    czy baran na czele stada lwów ?

    Odpowiedz
  • brawo(2009-09-09 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    ad 5.sugeruje pan lub pani ,że lepszy będzie jeden : prestigitator ?

    Odpowiedz
  • tik(2009-09-09 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy system, to tylko walka o koryto i nic więcej. Demokracja to chytry pozór, ale tylko okręgi jednomandatowe w wyborach do sejmu, senatu i samorządów, ukróciłyby partyjne pieniactwo. Mafijność i kumoterstwo zawsze jednak będą istnieć. IPN, urząd prezydenta, wszystkie zbędne urzędy, instytucje oraz rady nadzorcze do likwidacji, a liczebność sejmu i senatu zredukować czterokrotnie. Dla przykładu podam, że USA, państwo o powierzchni ponad 9mln km2 i ludności ponad 300mln, ma niby demokratyczne instytucje: 1) Izba Reprezentantów - 435 osób, 2) Senat - 100 osób. Stara prawda, że polityka to ku..., zło... i ban... jest zawsze aktualna.

    Odpowiedz
  • M.J.(2009-09-09 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram eda! Najlepiej byłoby znieść urząd Prezydenta przed wyborami w 2010 r. Oszczędności duże- strata żadna. Dziwię się tylko, co p. Tusk na to, że tuż przed objęciem przez niego funkcji Prezydenta, koledzy chcą mu odebrać reszki wpływu na władzę wykonawczą w Polsce. Czyżby to było po jego myśli? Nareszcie mógłby być świetnie wynagradzanym figurantem, otoczonym Kancelarią "kolesi", padających mu do stóp, bez żadnej odpowiedzialności? Czy naprawdę nas, podatników, stać na zapewnienie takiego luksusu politykowi, obojętne jakiej opcji? Prezydent, w zamierzeniu, miał czuwać aby Sejm i Rząd pracowały z zgodzie z interesem narodowym i dla dobra obywateli. Jeżeli odbierze mu się uprawnienia, jest NIEPOTRZEBNY! Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Wiktoria Bożena(2009-09-09 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Jest potrzebny Prezydent. Są ptrzebne precyzyjne regulacje uprawnień i odpowiedzialności. To co dzieje się obecnie to kpiny z kraju i ludzi. W najmniejszej i największej firmie jest nie do pomyślenia taka dwuwładza. Ktoś decyduje, ktoś wykonuje."Prezydent" to tylko reprezentant ciągłości Państwa. Niestety obecny PP nie reprezentuje nic prócz nienawiści. Pozdrawiam, koleżanka z lat studenckich, wnuczka bankruta, córka oficera , żona i matka przedsiębiorców.

    Odpowiedz
  • ~~kiki(2009-09-09 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Towarzysze Safjan, Zool itp. itd. Nie ma to jak stara gwardia komuchów. Dla tego lewacko- bolszewickiego układu, Donald nadaje się na premiera i prezydenta RP jednocześnie. podobnie jak Grad na ministra, a niesiołowski na ofiarę SB.

    Odpowiedz
  • olek(2009-09-09 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo powinno zagwarantować możliwość odwołania prezydenta przed końcem kadencji w sytuacjach kiedy zawodzi oczekiwania większości wyborców,

    Odpowiedz
  • Genek - Emeryt(2009-09-09 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli chcą zrobić z Prezydenta marionetkę i pajacyka do popychania i to im się uda, to jak będzie kandydatem D.Tusk, Pójdę na niego głosować. Bo tylko On tego chciał i być może będzie miał. Chyba, że jak zostanie Prezydentam znów zamiesza w Konstytucji, bo uważa i nie tylko On że Ustawa Zasadnicza to tylko świstki papieru, którymi można się bawić.

    Odpowiedz
  • propaganda(2009-09-09 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    do 12 olek...nie wyglądasz na większość wyborców tylko zwolennika jaśnie panującego słońca peru :D

    Odpowiedz