Pierwsze kilkanaście wniosków o odbycie kary więzienia w ramach systemu dozoru elektronicznego wpłynęło do sądów okręgowych. Z powodu braków formalnych żaden nie został jeszcze rozpoznany.
Do wydziałów penitencjarnych sądów okręgowych apelacji warszawskiej wpłynęło od skazanych pierwszych kilkanaście wniosków o odbywanie kary pozbawienia wolności we własnym domu. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Sprawiedliwości w pierwszym testowym etapie wdrożenia dozoru elektronicznego mogą z niego skorzystać wyłącznie skazani zamieszkujący na terenie apelacji warszawskiej.
W Płocku są to trzy wnioski, natomiast w obydwu warszawskich okręgach wpłynęło łącznie siedem podań.
– Wszystkie wnioski zawierały braki formalne i skazani zostali wezwani do ich uzupełnienia – informuje Hanna Pawlak, przewodniczący XI Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Braki we wnioskach uniemożliwiły również ich rozpoznanie przez Sąd Okręgowy dla Warszawy Pragi. We wszystkich trzech wnioskach brakowało pisemnie wyrażonej zgody osób wspólnie zamieszkujących ze skazanym.
– Mimo braków sąd zwrócił się już do firmy dozorującej o zbadanie możliwości technicznych zastosowania systemu dozoru elektronicznego. Dodatkowo wystąpił również o opinię o skazanych z zakładów karnych, a w stosunku do skazanego przebywającego na wolności o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez policję. – mówi Marcin Łochowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego dla Warszawy Pragi w Warszawie.



We własnym domu karę więzienia będą mogli odbywać tylko skazani za drobne przestępstwa. Przede wszystkim ci, którym sąd orzekł karę nie dłuższą niż pół roku. Dodatkowo na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym będą mogli liczyć skazani na karę do 12 miesięcy pozbawienia wolności po odbyciu połowy kary.
– Z założenia system ma dotyczyć sprawców drobnych przestępstw skazanych na krótkoterminowe kary pozbawienia wolności bądź tych, wobec których zarządzono wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności – tłumaczy Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Będą to sprawcy drobnych występków przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, przeciwko środowisku, przeciwko rodzinie i opiece, przeciwko mieniu, przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową.
DLA KOGO DOZÓR ELEKTRONICZNY
Skazany odbędzie karę więzienia we własnym domu, gdy:
● posiada określone miejsce stałego pobytu,
● ma pisemną zgodę osób pełnoletnich z nim zamieszkujących
● zapłaci jednorazowo 80 zł za elektroniczną bransoletkę
● będzie płacił 2 zł dziennie za każdy dzień odbywania kary