Podpis elektroniczny otrzymamy z dowodem osobistym

autor: Katarzyna Wójcik-Adamska18.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 18.08.2009, 10:35

Obywatele w kontaktach z urzędem będą mogli posługiwać się podpisem osobistym. Ma być on zakodowany w chipie w dowodzie osobistym.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • pk12(2009-08-19 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    Przedsiębiorcy nie stracą, bo koszt kwalifikowanego podpisu ponosi się co roku. Zatem przestaną tracić.

    Odpowiedz
  • tik(2009-08-18 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    Bo tu jest tak samo jak w Wojsku Polskim. Nie wolno jeszcze nic o tym mówić, bo można być zdegradowanym na całe życie. Po co komu podpis elektroniczny? Podpisem powinny być linie papilarne, umieszczone w dowodzie osobistym.

    Odpowiedz
  • Filantrop(2009-08-18 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    A każdy szczęśliwy posiadacz podpisu w dowodzie jak będzie chciał z niego skorzystać, to sobie dokupi czytnik (pewnie za kilkaset PLN), przypnie go kabelkiem do swojego laptopa i będzie z nim chodził. Podobno w Estonii dowody z podpisami się nie sprawdziły właśnie z powodu konieczności dokupienia czytnika. Dużo lepszym, prostszym i tańszym rozwiązaniem, do którego już dojrzały inne kraje "rozwinięte" jest usługa podpisu w komórce. Ale co tam, ... stać nas.

    Odpowiedz
  • jes(2009-08-18 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście z tym epodpisem nie będzie problemu pod innymi systemami jak MS Windows?

    Odpowiedz
  • wjw(2009-08-18 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu będzie nabijanie kasy kumplom z firm które "wygrają" przetarg na te usługi. Tak jak było z gaśnicami do samochodów z których pożytek w razie pożaru żaden. Taki sam okaże sie pożytek z podpisów w dowodach bo większość urzędów okaże się do nich nie przygotowana.
    Kolejna utopia wymyślona przez urzędników. A z uproszczenia wyjdzie jak zwykle komplikacja życia obywateli. Vide - jedno okienko.

    Odpowiedz
  • GAS(2009-08-18 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Technika się rozwija i za parę lat "podrobienie" podpisu elektronicznego nie będzie problemem.Nie chcę być w sytuacji, że ktoś będzie udawadniał wtedy, że kilka lat wcześniej złożyłem na czymś swój podpis, teraz przynajmniej zawsze mogę powiedzieć, że takiego podpisu nie miałem. Kradzież lub zgubienie dowodu będzie katastrofą, w takiej sytuacji dowód osobisty trzeba będzie trzymać w sejfie, a nie chodzić z nim po mieście.

    Odpowiedz
  • bs(2009-08-18 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    podpis jest zabezpieczony pinem więc zgubienie będzie tak groźne jak teraz, zawsze można podać się za kogoś używając cudzego dowodu

    Odpowiedz
  • Andrzej(2009-08-18 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety nie znam dokładnie projektu ustawy ale jak mi się wydaje podpis osobisty będzie o stopień słabszy od kwalifikowanego a to oznacza, że nie będzie miał w prawie cywilnym takej mocy jaką ma forma pisemna. Jest to narzędzie które ma ułatwić wdrożenie e administracji która z powodu drożyzny podpisu kwalifikowanego kuleje. Cena karty z chipem to około 2USD. Ale jeżeli ktoś nie będzie chciał korzystać z podpisu osobistego to powinien mieć taką możliwiść.

    Odpowiedz
  • b.ojciec(2009-08-18 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie. Kradzież lub zagubienie takiego dowodu to dopiero będzie prawdziwa katastrofa !

    Odpowiedz
  • b.ojciec(2009-08-18 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ale nie ma się co przejmować. Najprawdopodobniej i ten pomysł polegnie jak inne przedtem, np.: 50+

    Odpowiedz
  • observer(2009-08-19 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    kompletnie niezrozumiale tlumaczenie sie przeciagajacych sie wdrozen e-administracji brakiem podpisu elektronicznego. Przecwiczylem systemy e-administracji (urzad skarbowy, przeglady techniczne samochodow, zawiadomienia z sadow, platnosci za parkowanie, podatek drogowy itp itd) - niekt nie uzywa podpisu elektronicznego, uzywa tylko i wylacznie jednego identyfiaktora ktory obowiazuje wszedzie - tzw. PPSN - Personal Public Service Number). Po co mi podpis elektroniczny chcac zaplacic za podatek drogowy skoro otrzymuje pismo z informacja o platnosci za kolejny okres czasu, w tym pin jednorazowy, loguje sie na strone, podaje dane samochodu z dowodu, pin z pisma ktory dostalem i place karta - zadnego podpsiu nie potrzebuje. podobnie z Revenue - urzad skarbowy - zakladam swoje konto, podaje nr PPSN, adres zamieszkania i za chwile otrzymuje potwierdzenie emailem ze moje konto jest dzialajace. mam wowczas do dyspozycji caly portal urzedu skarbowego. jesli w sadzie odbywa sie jakas sprawa w ktorej uczestnicze to informacje na jej temat moge uzyskac po otrzymaniu pisma z pinem jednorazowym, loguje sie na strone i widze o co chodzi - to wszystko. podpis w dowodach? kto autoryzuje - Pani w urzedzie przy okienku? przeciez wlasnie chodzi o to zeby nie widziec Pani przy okienku

    Odpowiedz
  • mmatja(2009-09-01 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety autorka tekstu nie popisała się wiedzą na temat podpisu elektronicznego, czego przykładem jest chociażby słowniczek umieszczony pod artykułem. Warto może chociaż zajrzeć do ustawy (skoro to gazeta prawna).
    Warto byłoby również pochylić się nad argumentami "ekspertów" i pana Kamińskiego. Może napisać cóż to za eksperci? Może pracownicy centrów kwalifikowanych?
    Weźmy chociażby argument o tym, że koszt prowadzenia centrum certyfikacji przez państwo jest wyższy niż analogiczna działalność komercyjna. Wystarczy popatrzeć na płace w budżetówce dla pracowników IT. Prywatne firmy płacą pewnie ze 2 razy tyle. Inna sprawa, że przecież nie chodzi o koszt, a o strategiczne bezpieczeństwo kraju i obywateli. Wystarczy wspomnieć chociażby o legalizacji.
    Pani Katarzyno, specjalnie dla Pani - "Podpis zaawansowany - ... nie jest potrzebne żadne specjalne urządzenie i może znajdować się np. w dowodzie osobistym."
    1. Podpis jako taki nie znajduje się w dowodzie osobistym. Podpis jest wynikiem działania osoby używającej danych do jego składania. Tak, jak obecnie Pani podpis nie znajduje się w długopisie. Owszem- można przy pomocy długopisu złożyć podpis, ale sam długopis go nie zawiera.
    2. Mikroprocesorowy dowód osobisty będzie właśnie takim "specjalnym urządzeniem". Pod względem bezpieczeństwa analogicznym do kart wydawanych przez centra certyfikacji świadczące usługi kwalifikowane. Termin prawny określający te "specjalne urządzenia", to bezpieczne urządzenie służące do składania podpisu elektronicznego.

    Odpowiedz
  • Leon(2010-01-12 20:48) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie :
    czy za pomocą nośnika podpisu zapisanego w karcie czipowej dowodu osobistego będzie można podpisywać umowy,zobowiązania finansowe ?
    Myślę ,że nie- ponieważ własciciel dowodu osobistego nie będzie miał certyfikatu podpisu kwalifikowanego. Czyli rozumiem ,że podpis na DO będzie podpisem niekwalifikowanym,zwykłym ,nie równoznacznym z podpisem ręcznym,bez mocy prawnej?!

    Odpowiedz