Organizatorzy mistrzostw

Do zmian pozytywnie podchodzą miasta i spółki organizujące Euro 2012.

– Nowela przyznaje bowiem spółkom i miastom gospodarzom prawo do decydowania, czy wolą skorzystać ze specustawy drogowej, lotniskowej czy o Euro 2012 – uważa Romuald Nietupski, prezes spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne Euro 2012.

Dziś podmioty odpowiedzialne za realizację inwestycji nie mają takich uprawnień, choć często, na podstawie specustawy drogowej, szybko mogłyby wykonać prace.

– Zaletą specustawy drogowej jest też to, że łączy ona w sobie kilka odrębnych postępowań administracyjnych i w konsekwencji prowadzi do połączenia w jednej decyzji rozstrzygnięć administracyjnych z zakresu: ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, zatwierdzenia podziału nieruchomości, przymusowego odebrania własności nieruchomości, zatwierdzenia projektu budowlanego – mówi Paweł Rychel, prezes zarządu Wrocławskie Inwestycje.

Problemy z wywłaszczeniami

Szybkie przyjęcie nowelizacji jest potrzebne ze względu na to, że dziś wielu właścicieli paraliżuje inwestycje, nie wyrażając zgody na wywłaszczenie. Wielu z nich już w toku postępowania dokonuje darowizn nieruchomości pomiędzy członkami rodziny lub nie odbiera pism i zawiadomień, co wydłuża całą procedurę. Doświadczył tego m.in. Wrocław, który stara się o działki pod zjazd z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i pętlę szybkiego Tramwaju Plus. To kluczowa inwestycja na Euro 2012. Dzięki niej kibice mają dostać się na stadion.

– Miasto nie doszło do porozumienia z właścicielką nieruchomości. Nie przyjęła ona pierwszej propozycji wyceny, więc wszczęto postępowanie zmierzające do wywłaszczenia i skierowano odpowiedni wniosek do wojewody. Ten go jednak odrzucił, bowiem właścicielka przekazała jednak nieruchomość w darowiźnie synowi – mówi Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Przedstawiciele miast gospodarzy i spółek odpowiedzialnych za organizację mistrzostw od miesięcy czekali na wprowadzenie do specustawy o Euro 2012 takich zasad wywłaszczenia, jakie obowiązują np. w specustawie drogowej (jedna decyzja wywłaszczeniowa, zamiast kilku).