Pierwsze egzaminy do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na nową aplikację odbędą się 8 sierpnia. Do tej pory do konkursu zgłosiło się 1,5 tys. osób.
Trwa rekrutacja do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Według nowych zasad kształcić się będzie 300 kandydatów na sędziów i prokuratorów. Do tej pory zgłosiło się 1,5 tys. osób, głównie z ośrodków apelacyjnych w Krakowie (286), w Warszawie (202), Katowicach (194), Lublinie (182) i Gdańsku (155). Najmniej jest kandydatów ze Szczecina i Białegostoku.
Egzamin na aplikację ogólną odbędzie się 8 sierpnia w Warszawie w hali targów EXPO.
– Zdających podzielono alfabetycznie na cztery zespoły. Wszyscy w jednym czasie będą pisać zakodowany test drukowany w Mennicy Państwowej – wyjaśnia sędzia Waldemar Żurek.
Drugi etap egzaminu w postaci pracy pisemnej odbędzie się 29 sierpnia w Krakowie. Przewodniczącym komisji konkursowej jest sędzia Sądu Najwyższego Jarosław Matras.
Nie jest jeszcze znany program aplikacji. Jak poinformował GP prof. Fryderyk Zoll, autor programu studiów, ostateczny kształt zajęć zostanie zaakceptowany przez Radę Programową Szkoły 24 sierpnia.
Zgodnie z ustawą o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikację sędziowską i prokuratorską poprzedzać będzie aplikacja ogólna. Trwać będzie ona 12 miesięcy i rozpocznie się nie później niż trzy miesiące od dnia ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych na tę aplikację. W trakcie jej trwania aplikanci będą odbywali zajęcia teoretyczne w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz zajęcia praktyczne. Zajęcia te będą realizowane w formie warsztatów, symulacji rozpraw, przeprowadzania czynności procesowych czy opracowywania decyzji procesowych.
Aplikanci będą uczestniczyli w zajęciach przez pięć dni w tygodniu, lecz nie dłużej niż przez trzy tygodnie w jednym cyklu. Mogą też wystąpić o stypendium w wysokości 70 proc. najniższego wynagrodzenia referendarza sadowego.