Kancelarie patentowe będą wyceniać prawa majątkowe z zakresu własności przemysłowej i prowadzić działalność edukacyjną.
W najbliższych dniach Komitet Rady Ministrów zadecyduje o dalszych losach projektu nowelizacji ustawy o rzecznikach patentowych. Przygotowana przez Urząd Patentowy RP propozycja zmiany przepisów ma przynieść duże ułatwienia w prowadzeniu kancelarii patentowych i wykonywaniu zawodu rzecznika przez obywateli innych krajów UE. Zmodyfikowane zostaną także zasady odbywania aplikacji rzecznikowskiej.

Przepisy wspomogą praktykę

Nowelizacja przepisów uelastyczni zasady prowadzenia kancelarii patentowych. Będzie można je zakładać nie tylko w formie spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i z o.o., lecz także w postaci spółki komandytowo-akcyjnej i spółki akcyjnej. Równie istotną zmianą dla rzeczników będzie rozszerzenie działalności kancelarii patentowej poza standardowe świadczenie pomocy w sprawach własności przemysłowej.
Rzecznicy będą mieli m.in. możliwość dokonywania wyceny praw i przedmiotów własności przemysłowej, będą mogli działalność edukacyjną i wspierać zarządzanie działalnością przemysłową. Obsługa klientów zakłada obecnie pewnego rodzaju kompleksowość. Przykładowo, jeżeli przygotowujemy umowy przeniesienia praw wyłącznych, nierzadko pojawia się również potrzeba dokonania wyceny tych praw. Coraz częściej wspomagamy też klientów w pozyskiwaniu dofinansowania ze środków UE – zauważa Krzysztof Czub, polski i europejski rzecznik patentowy z Kancelarii Prawa Własności Przemysłowej i Prawa Autorskiego Czub & Czub.

Praca dla obcokrajowców

Projekt umożliwia wykonywanie zawodu rzecznika patentowego przez obywateli państw członkowskich UE. Będą oni musieli jednak przejść pozytywnie egzamin ze znajomości języka polskiego i krajowego ustawodawstwa. Prawnicy z państw członkowskich będą mieli też prawo odbywania w Polsce aplikacji rzecznikowskiej.
Na baczności będą musieli mieć się niebawem rzecznicy zalegający ze składkami członkowskimi. Jeżeli będzie im się to przytrafiało przez najmniej rok, zostanie on skreśleni z listy rzeczników patentowych i utracą prawo do wykonywania zawodu.

Egzamin z języka

W ustawie o rzecznikach patentowych mają pojawić się również bardziej przejrzyste zasady naboru na aplikację rzecznikowską. Egzamin konkursowy będzie przeprowadzany przez komisję egzaminacyjną wyłanianą w ten sam sposób jak komisja przeprowadzająca egzamin końcowy.
– Do tej pory egzamin zwany był konkursem i nie było jasnych kryteriów jego przeprowadzania. Ustawa przesądzi też o tym, kto i na jakich zasadach będzie ustalał opłaty za aplikację – zauważa Bartosz Krakowiak, rzecznik patentowy ze Stowarzyszenia Ochrony Własności Przemysłowej. Egzamin konkursowy będzie obejmował m.in. sprawdzenie znajomości co najmniej jednego języka obcego na poziomie podstawowym.
Podstawa prawna
● Ustawa z 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz.U. z 2001 r. nr 49, poz. 509 z późn. zm.).