Możliwość przekazywania pozytywnej informacji gospodarczej oraz usprawnienie współpracy między Biurem Informacji Kredytowej (BIK) a biurami informacji gospodarczej przewiduje rządowy projekt ustawy o udostępnianiu informacji, który trafił do Sejmu. Biura informacji gospodarczej otrzymają dodatkowo prawo przechowywania informacji gospodarczej.

Informacje pozytywne

Zgodnie z projektem wierzyciele z własnej inicjatywy będą mogli przekazywać do BIG pozytywne informacje gospodarcze, czyli informacje o tym, że konsument lub przedsiębiorca zapłacił terminowo fakturę za telefon lub ratę pożyczki. W obowiązujących przepisach wierzyciel nie ma możliwości zgłoszenia z własnej inicjatywy takiej informacji. Może to zrobić tylko na żądanie zainteresowanego podmiotu.

– Chcemy stworzyć nie tylko czarne, ale też białe listy, które powstaną dzięki wnioskom dłużników albo, za ich zgodą, z inicjatywy wierzycieli – wskazuje Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Zdaniem ekspertów stworzenie białych list jest potrzebne.

– Informacje pozytywne pozwoliłyby instytucjom finansowym, firmom leasingowym, dostawcom towarów i usług na łatwe odróżnienie osób rzetelnych od tych niesumiennych – mówi Tomasz Ostrowski, prawnik Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG SA.

Przez wadliwie skonstruowane przepisy obecnej ustawy pozytywne dane w praktyce nie są przekazywane. Eksperci uważają, że nic się w tym zakresie nie zmieni, bowiem procedury przekazywania danych są zbyt skomplikowane.

– Pozostawienie zbyt wielu formalności przy przekazywaniu informacji pozytywnych to ryzyko, że wierzyciele nie będą zainteresowani przekazywaniem tych danych. Może się wtedy okazać, że będzie to dla nich zbyt pracochłonne i kosztochłonne – uważa Anna Marcinkowska, pełnomocnik Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG SA.