Będzie łatwiejszy dostęp do zawodu adwokata i radcy

autor: Katarzyna Żaczkiewicz13.08.2008, 03:00; Aktualizacja: 13.08.2008, 11:54

Jeden państwowy egzamin na aplikację i nowa lista osób, które będą mogły uzyskać wpis na listę adwokatów lub radców prawnych bez konieczności zdawania egzaminu zawodowego - przewiduje nowelizacja.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (409)

  • antykorporant(2008-08-13 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    Hmm a co z rękojmią prawidłowego wykonywania zawodu?? dalej o tym będzie decydować rada ta czy inna? to wtedy będzie jedynie kosmetyka ...
    a zmiany posłużą przeciwnikom dostępu do zawodu by podnosić argument, no czegóż chcecie przecież teraz już można ...

    Odpowiedz
  • ehhh(2008-08-13 07:22) Zgłoś naruszenie 00

    wiecej optymizmu. mam nadzieję tylko, że ten projekt przejdzie przez sejm bez zmian, nie zostanie zmodyfikowany przez płatnych lobbistów ogarniętych troską o "nalezyty poziom świadczonych usług". Jeśli ta ustawa w obecnym zapisie wejdzie w życie a korporację będą stawiać opór, pozstaje sad administracyjny, przed którym łatwo będzie wygrać.

    Odpowiedz
  • DO TK(2008-08-13 07:26) Zgłoś naruszenie 00

    ZA WYJĄTKIEM ASYSTENTÓW SĘDZIÓW.Tam jest sporo osób z łapanki,bez żadnych egzaminów wstępnych.To nie fair do reszty.

    Odpowiedz
  • dalej niezgodne z Konstytucją(2008-08-13 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    PLUS OSOBY PO STAŻU-przepis niezgodny ze standardami europejskimi i tak będzie muiał zniknąć.Zniknął w ćzechach,ale przypominam,że tam na studis KAZDY musi zdav egzamin, u nas nie

    Odpowiedz
  • kokodżambo(2008-08-13 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jolanta - poczytaj komentarze Buni. Na pewno Ci ulży :D
    do 3 - Bunia to TY ??

    Odpowiedz
  • i tak bedzie(2008-08-13 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    Generalnie to realizacja projektu PIS ,wiec na rzetelność liczyć nie można.Korproacje prawnicze i Sejm muszą się liczyc z tym co jest w innych panstwach co do dostepu do zawodu prawniczego.A po 5 latach blizej niesprecyzowanej praktyki nawet pod szyldem jakijes korproacji to o zdawaniu egzaminu zawodowego mozna zapomniec w UE.nie wspomne juz o osach z administracji.Dalej nie jasna sprawa,powtorka bledu z poprzednich ustaw.

    Przypominam,ze w Polsce aplikacje sa najdluzsze w UE.Wejcie do zawodu adwokata to nie wiecej niz 7 lat ze studiami wlacznie System 5+2.lub 4+3,a nawet 3+4.Egzaminy wstepne na aplikacje sa rzadko,po prostu do stazow w kancelariach dopuszczeni sa jedynie ci kktorzy zdali egz.wstpeny na prawo i to za pierwszym razem,reszta moze liczyc na adm.publiczna lub rzadowa.
    Nie ma prac magisterskich za to egz. zawodowe dajace prawo wykonywania zawodu.Uzyskanie doktoratu nie daje wstpeu na aplikacje,tak samo na asystenturejako proetekst do nie zdawania egz.wstepnych

    Odpowiedz
  • ast(2008-08-13 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    Heheh BUNIA jestes z nami ty to jestes ******** refem:))

    Odpowiedz
  • no wlasnie(2008-08-13 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    Tak wiec do swiadczenia uslug prawnych dopuszczeni sa tylko ci,ktorzy
    -zdali egz, wstpeny na prawo po raz 1 na poziomie co namnije wysokim
    -odbyli studia prawnicze
    -odbyli staz (aplikacje)-max 2 lata,za wyjatkiem notariatu
    -zdali egz, zawodowy

    Odpowiedz
  • krach systemu(2008-08-13 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    3 lata praktyki po egzaminie sedziowskim??? miało byc rok albo zaliczenie aplikacji...

    Odpowiedz
  • edgar z gosiewa(2008-08-13 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    no to teraz każdy ,,głąb" zostanie adwokatem, żenujące i porażające propozycje, wstyd i wiellllka żenada...

    Odpowiedz
  • ork(2008-08-13 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nie chcemy korporacji. To tylko kolejny wybieg, żeby jak rozejdzie się nad korporacjami burza związana z licencjami, znowu wrócić do rekojmi i korporacyjnych egzaminów.

    Odpowiedz
  • dixi(2008-08-13 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    Zobaczcie, że dopiero groźba licencji ruszyła te zasiedziałe d... Jak groźba licencji ustanie, wrócą stare durne czasy. Tak właśnie działa konkurencja. I to nawet ze strony tych, których rzekomo korporacje się nie boją. Tylko konkurencja utrzyma ten stan. Trzymajmy się twardo licencji. I to są słowa skierowane rónież do tych, którzy chcą dobrowolnie pchać się w korporacje. Gdy zabraknie licencji, to wam wkrótce może zabraknąć rękojmi.

    Odpowiedz
  • zielony czyli niedojrzały czerwony(2008-08-13 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    lekarze, biegli rewidenci i architekci wyrażają zaniepokojenie tym projektem. Korporacjonizm to podstawa społecznego dobrobytu, nie należy nic ułatwiać. Konieczna jest jeszcze korporacja piekarzy, abyśmy mieli pewność, że jemy rzetelnie upieczony i smaczny chlebek!

    Odpowiedz
  • eg.wstepny uw-80%,ś.kierunkowa 5,3,średnia ogolna 5,o-(2008-08-13 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt kto nie osiagnął pewnego poziomu przy wejściu na studia,nie aplikacje,i tak nie zostanie pranwikiem zawodowym,z licencjami,bez ,czy innym otumańskim systemem.Polska jest jedynym krajem ,ktora oszukuje mlodych i wpuszcza na studia ludzi bez szans w zawodzie i moze na ukonczenie studiow,a krzuwdzi tych ltprzy musza bujac sie z apliakcja 10 lat.egzaminow na aplikacje zadnych w UE nie ma,ale i na studia NIE DOSTANIESZ za pieniadze tez jesli:

    -nie zdales egzaminu wstepnego
    -jesli w CV nie wykazesz sie srednia ocen docelowa z calosci edukacji ok.5,0
    i srednia ogolna ok. 5,0.-podstawowka plus szkola srednia

    I to doslownie!Nie ma zadnych pprawek!!!

    tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • ------------(2008-08-13 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    o poprawkach egzaminu na aplikacji to nawet mowy nie ma!!!Taka osoba nie moze swiadczyc zadnycn usllug za granica!!

    Odpowiedz
  • hahahah(2008-08-13 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    A co tam dopiero pisać doktorat...

    Odpowiedz
  • time is money(2008-08-13 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Przyjmowanie ludzi spoza tego kręgu na studia to wydłużenie edukacji dla reszty o ok. 4 lata i obwarowanie ich dodatkowymi egzaminami.

    Odpowiedz
  • I'm sorry(2008-08-13 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Do 5: To jest już poważna sprawa, idź z tym do lekarza. Na te sprawy polecam kanapki z paprykarzem i na to majonez (świeże oczywiście).

    Odpowiedz
  • iziu malogosiu z podlasio-torunia itd.(2008-08-13 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Na studiach prawniczych w UE obowiązkowym przedmiotem wykładowym jest deontologia zawodowa.Co do prawa finansowego to się zgadzam,bo egzaminy na aplikacje jeśli są ,a rzadko-dzięki powyżej wyposijącym się przedmówczyniom z UMK,które ani sięnan te studia nie dostały,ani się do zawodu nie nadają,nadajacy się absolwenci będą musieli WEGETOWAĆ W KANCELARIACH 5-6 lat i zdawać egzaminy wstępne w wieku np. 40 lat.Co jest chore!

    Tobie tytuł nie ejst potrzeby zawodowy,ty pracę już masz załatwioną,pieniądze też,chamstwo masz w genach!

    Odpowiedz
  • antyPROWOKACJA(2008-08-13 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Widac patologię się dziedziczy,jak i sklonność do popelniania przestęsptw,z OJCA NA CÓRKĘ przechodzi...Także madrym i zdolnym mówimy tak,cwanej KOŁTUNERII terroryzującej spokojnych ludzi mówimy NIE.

    Odpowiedz