Będzie łatwiejszy dostęp do zawodu adwokata i radcy

autor: Katarzyna Żaczkiewicz13.08.2008, 03:00; Aktualizacja: 13.08.2008, 11:54

Jeden państwowy egzamin na aplikację i nowa lista osób, które będą mogły uzyskać wpis na listę adwokatów lub radców prawnych bez konieczności zdawania egzaminu zawodowego - przewiduje nowelizacja.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (409)

  • Pan Kosmaty(2008-09-01 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Dopuścić wszystkich inteligentnych, kturzy bendom sprawidliwie doradzać nawet biednym, zawsze wspomogom i dadzom poradem do wygrania kazdej sprawy.
    Wtedy bendzie wolny rynek a nie spisek twożony przes papugi które chcom tylko oszukiwać i nie som sprawiedliwe tworzonc własne tylko zabespieczenie i kupujonc tylko sobie nowe domy i samochody.

    Jednak ja doradzam nie dopuszczać tresowane psy i hipopotamy nawet jesli ceny miałyby spaść.

    Odpowiedz
  • beka(2008-08-28 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    A jeszcze zapomniałem aby był rzeczywiście wolny i szeroki można dopuścić tresowane psy i hipopotamy wtedy ceny spadną bo będzie duża ilość podmiotów świadczących te usługi.

    Odpowiedz
  • beka(2008-08-28 20:04) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej dopuścić downów do świadczenia usług prawnych wtedy będzie wolny rynek.

    Odpowiedz
  • realista(2008-08-28 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    410
    prekluzję w I piśmie to masz tylko w gospodarczym,
    nie widziałem jeszcze wniosku bez tezy zgłoszonego przez profesjonalnego pełnomocnika
    to tylko najprostsze przykłady, gdzie totalną ignorancją znajomości procedury mogliby wykazać się osoby bez odpowiedniego wykształcenia i praktyki

    może Ty masz pojęcie, ale jak mam stwierdzić, że koleś, który oferowałby usługi prawne cokolwiek wie i jakie ma doświadczenie???

    a do karnych też dopuścić wszystkich chętnych?
    a co z urzędówkami?

    Odpowiedz
  • rąbek wiedzy tajemnej :)(2008-08-28 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    do realista:

    super. aplikacja uczy:
    1. jak zwracać się do sędziego (ja bym chyba z wrażenia nic nie mówił)
    2. gdzie usiąść (siadł bym na swoich czterech literach... trzeba lewitować?)
    3. wniosek dowodowy zgłosiłbym w pierwszym piśmie procesowym bo jest prekluzja, a do sprawy trzeba być przygotowanym

    co więcej podałbym źródło dowodowe i teze. Teza to coś, czego nigdy "profesjonalni" pełnomocnicy nie piszą. dziw bierze, że sądy zgodnie z kontradyktoryjnością nie golą tych wniosków z urzędu. zawsze oddalają na mój wniosek :))

    Odpowiedz
  • realista(2008-08-28 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    do 408
    no pewnie, niezłe cyrki będą na salach sądowych, jak przyjdzie taki po zawodówce i będzie zwracał się do sędziego per pan/pani, nie będzie wiedział gdzie usiąść, jak zgłosić wniosek dowodowy (jak będzie wiedział co to jest),
    ale- ok masz rację- rynek zweryfikuje miernoty i amatorów, wtedy będzie prawdziwy renesans dla adwokatów i radców

    Odpowiedz
  • liberał z Pół-Tuska(2008-08-28 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Po co w ogóle kończyć studia prawnicze? Niech każdy, nawet po zawódówce może występować w sądach. Skończy się kwestia podziałów na adwokatów, radców i doradców. I zwolennicy PiSowskich reform będą zadowoleni i klienci, bo będą mieli wolny rynek, który w końcu zweryfikuje lepszych i miernoty.

    Odpowiedz
  • PLN(2008-08-28 10:08) Zgłoś naruszenie 00

    A gdyby tak zmienić art. 87 k.p.c. na: "Pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych"?

    Odpowiedz
  • aplikant(2008-08-28 07:12) Zgłoś naruszenie 00

    dokładnie 404, ja również jestem zdumiony jak czytam te bzdety. Kończę właśnie apl sądową i mogę powiedzieć, że przyszedłem tu jako mgr prawa a wychodzę jako prawnik. Ten kto kwestionuje przydatnosć takiej aplikacji po prostu nie wie co mówi dając wyraz swojej ignorancji.

    Odpowiedz
  • aplik(2008-08-27 22:34) Zgłoś naruszenie 00

    nie rozumiem poglądów na temat praktyk w sądach
    ja, nie dość, że pisałam po co najmniej kilka projektów uzasadnień w każdym z wydziałów, to także omawiałam sprawy z sędziami, uczestniczyłam w naradach nad wyrokiem (naprawdę ciekawe), itd.

    Odpowiedz
  • ja(2008-08-27 22:30) Zgłoś naruszenie 00

    a ja mam pytanie- ciekawe jakimi fachowcami będą pseudo dorady i czy nie będą szkodzić klientom?
    pewnie w jeszcze większym stopniu niz koropranci

    Odpowiedz
  • ADWOKACI UNIEMOZLIWIAJA ROZWOJ ZAWODOWY ABSOLWENTOM PRAWA(2008-08-27 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    do adwokat (398->386):

    właśnie problem cały polega na tym, że właśnie twoja korporacja UNIEMOŻLIWIAŁA przez lata rozpoczęcie tego procesu specjalizacji młodym zdolnym prawnikom.

    tylko więzy krwi decydowały o tym kto się będzie mógł rozwijać.

    ktoś zlikwidował patologie w 2005 roku. korporacje aby przywrócić ją napisały wniosek do kolegów z TK. ci wydali wyrok -> ma być po staremu.

    skumaj to w końcu mecenasie.

    Odpowiedz
  • four hundred and one(2008-08-27 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    401 i rzádzé

    Odpowiedz
  • 400(2008-08-27 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    400

    Odpowiedz
  • adwokat(2008-08-27 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    bobo(387) co ty pleciesz? policjant ma większe doświadczenie w postepowaniu przed sądem powszechnym a urzędas przed WSA i NSA? To ci powiem, że policjanci nie mają ZIELONEGO POJĘCIA o kpk. Dlatego ich postanowienia muszą być zatwierdzane przez prokuraturę. A dla twej informacji - urzedy kierują się k.p.c. Sady - prawem o postepowaniu przed sądami administracyjnymi. Jak widać urzędas nie będzie miał również ZIELONEGO POJĘCIA jak działać przed WSA, bo przez całą swoją karierę urzędniczą stosuje zupełnie inną ustawę. To samo z UOKIK. Nie muszę znać ich pipsm urzędowych, by być w stanie stwierdzić co to jest klauzula abuzywana (o czym zresztą decyduje sąd, a nie UOKIK). I mógłbym tak ciągnąć w nieskończoność...

    Odpowiedz
  • adwokat(2008-08-27 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    bob (385), nie masz racji. praktyki to jedyna okazja poznania sądu od środka, zobaczenia jak myślą sędziowie

    poza tym aplikacja to jeszcze coś - zastepowanie patronów w prostszych sprawach. jeśli uważasz, że sąd na rozprawie w sprawie gospodarczej będzie czekał, aż łaskawie zapoznasz się z przepisami prawa, to jesteś w grubym błędzie. przegrywasz sprawę za własne gapiostwo. aplikacja daje ci to, że jesteś oswojony z rozprawami, nie dajesz się zagiąć sądom i drugiej stronie. ja w trakcie aplikacji stawałem w sądzie ok 300 razy, i śmiem twierdzić że wciąż nie wiem wszystkiego o procedurze karnej, cywilnej czy administracyjnej. a tego się z książek nie nauczysz.

    logik - coś ci się żelazna logika skończyła (przypomnijmy, logika zna odpowiedzi "tak", "nie"), a zaczęły dywagacje. a ja proste pytanie zadałem :)

    do 386 - a pewnie specjalistą to jest doradca prawny od razu po szkole? zapominasz, że specjalistą się staje, jest to proces. adwokaci też mu podlegają, nie wiesz o nas zbyt wiele

    Odpowiedz
  • NO I STANOWI...(2008-08-26 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    ... DLA TAKICH WYPIERTKÓW SĘDZIOWSKICH ZAGROŻENIE.
    A sio kompetentni pełnomocnicy procesowi.

    Odpowiedz
  • Taka nowela...(2008-08-26 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    ... jest w interesie CORAZ WIĘKSZEJ LICZBY ZDEPRAWOWANYCH SĘDZIÓW, którym myślący i znający prawo pełnomocnik procesowy tylko przeszkadza.

    Odpowiedz
  • eko(2008-08-26 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do 394
    Art. 87 jest bez sensu. Według niego mogę występować w sądzie reprezentując firmę w sprawach dowolnie skomplikowanych, a nie mogę udzielić pomocy znajomemu, którego sprawa w stosunku do tych które prowadzę jest banalna. I co najważniejsze artykuł ten ogranicza moją swobodę wyboru jako klienta. Co państwu czy radom prawniczym do tego kogo sobie przyprowadzę na rozprawę.

    Odpowiedz
  • leon(2008-08-25 22:42) Zgłoś naruszenie 00

    do 388
    nie rozumiem twoich postulatów, które de facto już zostały skodyfikowane w art. 87 kpc;)

    Odpowiedz