Piątkową informację serwisu internetowego tvp.info, że to właśnie K. jest osobą zatrzymaną przez ABW wraz z Dochnalem, PAP potwierdziła w sobotę w źródłach zbliżonych do prowadzonego w tej sprawie śledztwa. Oficjalnie prokuratura nie udziela informacji na ten temat do czasu zakończenia trwających czynności.

Na złożenie wniosków o aresztowanie Dochnala i Tomasza K. prokuratura ma 48 godzin od chwili ich zatrzymania. Termin ten upływa w sobotę późnym wieczorem. Sąd ma kolejną dobę na rozpatrzenie wniosku, jednak - według źródeł PAP - prawdopodobnie nie będzie czekał z decyzjami do niedzieli.

W przypadku Dochnala nie chodzi o nałożenie, ale przedłużenie już nałożonego na niego aresztu. W styczniu tego roku Dochnal opuścił za kaucją areszt, gdzie spędził trzy i pół roku; sąd nałożył też na niego obowiązek regularnego stawiania się na policji oraz zakazał mu opuszczania kraju.

Jeżeli teraz Sąd Apelacyjny w Katowicach uznałby, że nowe materiały przedłożone przez prokuraturę uwiarygodniają złamanie przez Dochnala tych warunków, wróci od do aresztu. Aby sąd mógł podjąć taką decyzję, Dochnal nie musi być doprowadzony do sądu; jednak najdalej w sobotę po południu ma już być areszcie w Katowicach.

Powodem zatrzymania Dochnala i Tomasza K. było - według piątkowego komunikatu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - prawdopodobieństwo opuszczenia Polski "na podstawie sfałszowanych dokumentów jednego z krajów strefy Schengen". K. miał - według śledczych - pomagać w tym procederze. Taki zamiar byłby naruszeniem warunków, na jakich Dochnal opuścił areszt.

Marek Dochnal w areszcie spędził 3,5 roku

Jeżeli natomiast prokuratura zdecyduje się także na wnioskowanie o areszt dla Tomasza K., wniosek ten rozpatrzy katowicki sąd rejonowy. To, czy stosowny wniosek zostanie złożony, zależy m.in. od efektów wykonywanych w piątek i sobotę prokuratorskich czynności, m.in. przeszukania lokali, gdzie prokuratorzy spodziewali się znaleźć materiały związane ze sprawą.

Zatrzymany wraz z Dochnalem Tomasz K. był posłem dwóch kadencji Sejmu. Długo związany był z Konfederacją Polski Niepodległej, w innej kadencji był posłem z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność z woj. śląskiego. Od kilku lat nie uczestniczy w życiu politycznym.

Marek Dochnal w areszcie spędził 3,5 roku. Został zatrzymany w czwartek ok. godz. 22 w Sopocie, do dyspozycji śledczych z zamiejscowego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach Lobbysta wyszedł na wolność pod koniec stycznia tego roku. Jest oskarżony o skorumpowanie b. posła SLD Andrzeja Pęczaka i podejrzany w sprawie o pranie brudnych pieniędzy. W lipcu przed sądem w Pabianicach ruszył pierwszy z jego procesów. Akta tej sprawy liczą prawie 100 tomów.

Inne postępowania, w których pojawia się nazwisko Dochnala, dotyczą m.in. prywatyzacji Cementowni Ożarów, Polskich Hut Stali oraz zamiarów prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej.