Oświadczenia obywateli zamiast zaświadczeń urzędów

autor: Katarzyna Żaczkiewicz12.06.2008, 03:00; Aktualizacja: 12.06.2008, 14:39

Obowiązywać będzie pisemne lub ustne oświadczenie petenta o stanie prawnym. Wprowadzone zostanie domniemanie zgody organu administracji. Urzędy powinny przyjmować, że obywatel jest uczciwy - twierdzą eksperci.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

 • Juruś(2008-06-12 06:50) Zgłoś naruszenie 00

  To ciekawe.Nie mogę w to uwierzyć,że mej kochanej Ojczyźnie może tak być.
  Bez zaświadczeń i opłaty skarbowej.Urzędasy coś jednak wymyśla.A może nie.

  Odpowiedz
 • Ślązak(2008-06-12 06:59) Zgłoś naruszenie 00

  BĘDZIE DRUGA IRLANDIA,,,,,,,wreszczie ,,,

  Odpowiedz
 • Conan the Librarian.(2008-06-12 06:59) Zgłoś naruszenie 00

  no to już widze te procesy o składanie fałszywych zeznań. Bo przecież, żeby złożyć oświadczenie, trzeba mieć chociażby szczątkową świadomość co się zaświadcza. Tymczasem 90 % społeczeństwa myli własność z posiadaniem, a meldunek uważa za tytuł prawny do lokalu. Życzę powodzenia.

  Odpowiedz
 • do Conana the Libriarian(2008-06-12 08:56) Zgłoś naruszenie 00

  właśnie, i potem będą się budzić w nocniku. A potem rząd będzie interweniował tak jak w przypadku zaciągania kredytów (wprowadził ograniczenia w stosunku do klientów chcących wziąć kredyt hipoteczny w obcej walucie) - jako ze klienci nie wiedzą co robią i trzeba im pomóc by sie przypadkiem nie zadłużyli nieświadomie. Zasada ograniczonego zaufania rządu do zdolności rozumowania obywaleta co się dzieje na świecie. I teraz ten pomysł na likwidację papierków i wprowadzenie oświadczeń obywateli. No to jak to jest rząd ufa swoim obywatelom i wierzy ze potrafią zadbać o swoje interesy w życiu czy nie? To jest hipokryzja.

  Odpowiedz
 • pluszowy miś(2008-06-12 09:06) Zgłoś naruszenie 00

  trzeba karmić pomysłami naiwny elektorat pewnej partii.... :)

  Odpowiedz
 • mifin@wp.pl(2008-06-12 09:59) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma obawy, będzie wszystko OK, czyli jak dawniej. Urzędnik jest takim urządzeniem, które potrafi wymyślić "odpowiednie" interpretacje do "odpowiednio stosowanych przepisów", by przypadkiem obywatel nie poczuł się za dobrze:P
  Niejedna prosta sprawa, regulowana, zdawałoby się jednoznacznie brzmiącymi przepisami, trafia do sądów administracyjnych po "odpowiednim stosowaniu przepisów" przez światłych, kompetentnych urzędników.

  Odpowiedz
 • zyban(2008-06-12 10:07) Zgłoś naruszenie 00

  DONOSIK! A w Urzędzie Skarbowym w Świebodzinie jest punkt kasowy (chyba PKO) i od zaświadczenia za 17 zł pobiera 2,50 opłaty. 15 % ! Dodatkowo siedzi w tym punkcie facet z mordą niezaspokojonego buhaja. Być może Naczelnik w miejsce etatu kasowego (bezpłatnego dla petenta) może stworzyć jakiś etacik dla swoich???

  Odpowiedz
 • urzędas(2008-06-12 10:14) Zgłoś naruszenie 00

  Może w każdym urzędzie (ZUS-ie i tp.) powinno być stanowisko "zaświadczeniowca" ściągającego e-mailem informacje od innych urzędów, jeżeli petent wydaje się niezbyt godny zaufania albo "niepisaty" i nieczytaty". To wymagałoby jednak trochę polotu od urzędników, a jakich mamy - każdy widzi.

  Odpowiedz
 • Kasandra(2008-06-12 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  siedzi w tym punkcie facet z mordą niezaspokojonego buhaja świetne porównanie , poprawiło mi od rana humorek !!!!

  Odpowiedz
 • aa(2008-06-12 10:33) Zgłoś naruszenie 00

  W Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze za ustawienie reklamy biorą pieniądze (wiadomo) i przymuszają przedsiębiorcę do odnawiania umowy co rok (oczywiście plik dokumentów - rysunek mapa itp). Jak by nie można było jej zawrzeć na czas nieokreślony - to przedsiębiorca jest zainteresowany wypowiedzeniem umowy jeżeli zdejmie reklamę.

  Odpowiedz
 • przedsiebiorca wbrew temu(2008-06-12 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  Anegdota: Zakładając firmą chciałem rozluźnić urzędnika skarbowego i mówię: "ojej , tyle dokumentów, ja - tępy facet - chyba się w tym pogubię". A on na to:
  "jak się chce prowadzić własną działalność, to trzeba ponosić tego KONSEKWENCJE". Miał gościu rację:)

  Odpowiedz
 • Zenek(2008-06-12 11:31) Zgłoś naruszenie 00

  To co proponują funkcjonuje na Zachodzie i sprawdza się; oczywiście część polskich urzędników będzie miała problem mentalny - oni faktycznie zakładają, że Polacy to nacja debili i oszustów; dlatego administracja ma robić wszystko, aby chronić obywatela przed skutkami nieprzemyślanych działań własnych :)
  myślę, że jeśli będą te zmiany to będzie to dobry punkt wyjścia do poprawy funkcjonowania instytucji państwowych. Jeszcze jedno - bogate i sprawne państwa mają strukturę działania opartą na zaufaniu do obywateli; państwa biedne odwrotnie.

  Odpowiedz
 • LICHO(2008-06-12 12:24) Zgłoś naruszenie 00

  Współpraca z administracją jest trudna. Odczuwam to na codzień. Po lekturze pierwszych dwunastu wypowiedzi widać jaki czarny optymizm panuje w nas. Z góry zakładamy iż propozycja zdana jest na niepowodzenie. A może spróbować podpowiedzi w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań, typu że dane wynikające z dowodu który obywatel posiada są przyjmowane przez urzędy na podstawie okazania. Ubiegaacy się o zasiłek rodzinny okazuje swoje zeznanie podatkowe o dochodach a urzędnik państwowy swoim autorytetem potwierdza i przyjmuje prawdziwość danych które przyjmuje dla ustalenia stanu i rozpatrzenia sprawy. Napewno pojawią się odmienne koncepcje. Poprowadżmy więc konstruktywną dyskusję a nie tylko biadolenie , że to nic nie da.

  Odpowiedz
 • aga(2008-06-12 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  A kto poniesie konsekwencje zameldowania osoby trzeciej przez kogoś kto chce zrobić na złość właścicielowi.Właściciel bedzie chciał sprzedac mieszkanie i wtedy okazuje się, ze od np. 2 lat zameldowany w nim jest jakis gość, którego nawet nie zna. A to np. zrobił rozwiedzony małżonek jeszcze wtedy dy sam był zameldowany

  Odpowiedz
 • aga(2008-06-12 12:37) Zgłoś naruszenie 00

  A kto poniesie konsekwencje gdy złośliwy członek rodziny zamelduje kogos bez zgody właściciela. , np. rozwiedzony współmalżonek w czasie kiedy jeszcze był zameldowany mógł zameldwać bez wiedzy właściciela wspołmałzonka.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2008-06-12 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  Artukuł 220 Kpa się kłania a w szczególności par.2. Takie same idee przyświecały nowelizacji kpa pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. Na początku szło ku lepszemu ale urzędnicy szybko zadbali aby w przepisach prawa znajdował się paragraf nakazujący dostarczanie zaświadczeń no i wyszło jak wyszło. Ja kibicuję komisji ale musi się zmienić mentalność społeczna nie tylko urzędnicza. Za składanie fałszywych zeznań karze się rzadko i łagodnie poza tym nie ma atmosfery społecznego potępienia dla tego typu zachowań. Nawet projekt PESEL2, mający udostępnić zasoby urzędowe urzędnikom, napotkał na opory natury ideowej.

  Odpowiedz
 • Conan the Librarian(2008-06-12 13:43) Zgłoś naruszenie 00

  Naród chyba jeszcze nie dojrzał do umożliwienia mu brania odpowiedzialności za złożone oświadczenie. Przykład podany przez LICHO - pani skład aoświadczenie, że jest bardzo biedna, więc otrzymuje zasiłek. Po jakimś czasie wychodzi na jaw, że jest inaczej - zasiłek jest odbierany. Co się dzieje dalej - Pani (koniecznie z dzieckiem na rękach) przed kamerami TV łka, że ona nie wiedziała, że to dla dziecka itp. Potam pan prokurator (koniecznie na tle roczników Dzienników Ustaw) grzmi, że będzie prowadził śledztwo, ale w sprawie tej biednej Panie lecz w sprawie tego urzednika, co to marnotrawi publiczn epieniądze, bo przecież nie sprawdził co i jak.

  Odpowiedz
 • Stefek(2008-06-12 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  To zupełnie nieprzemyślane rozwiązanie stwarzające ogromne pole do nadużyć dla wszelkiego rodzaju oszustów i cwaniaczków. Ktoś, kto zgłasza takie ładnie brzmiące propozycje powinien najpierw bardzo dokładnie zważyć, jakie negatywne (często trudne do przewidzenia) konsekwencje mogą się z tym wiązać. Tego jednak najpewniej nie zrobiono. Najważniejsze, że władza może się pochwalić, jaka to jest dobra dla obywateli i jakie to udogodnienia dla nich szykuje...

  Odpowiedz
 • FN(2008-06-12 14:17) Zgłoś naruszenie 00

  będą kolejne przekręty i tyle

  Odpowiedz
 • Do Stefka i FN(2008-06-12 15:31) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież i dzisiaj nie brakuje lipnych zaświadczeń. W rankingu zapewne wygrają lekarskie ale już niedaleko o dochodach czy też badaniach technicznych pojazdów. Całkiem spora jest grupa tych których nie zastaniemy pod adresem zameldowania zapewne 20-30%.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane