Oświadczenia obywateli zamiast zaświadczeń urzędów

autor: Katarzyna Żaczkiewicz12.06.2008, 03:00; Aktualizacja: 12.06.2008, 14:39

Obowiązywać będzie pisemne lub ustne oświadczenie petenta o stanie prawnym. Wprowadzone zostanie domniemanie zgody organu administracji. Urzędy powinny przyjmować, że obywatel jest uczciwy - twierdzą eksperci.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

 • LEX(2008-06-16 14:53) Zgłoś naruszenie 00

  Co za bzdury? Przecież z końcem roku obowiązek meldunkowy ma być zniesiony??? Prawda?

  Odpowiedz
 • koko(2008-06-16 13:45) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę, że pomysł jest dobry, ale nie powinien dotyczyć kwestii meldunkowych. I tyle. Z opytymizmem patrzę w przyszlość ;)

  Odpowiedz
 • Qba(2008-06-13 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  Do Tadeusza z Zabrza:
  Panie Tadeuszu, no to życze powodzenia, jak ktoś wyrządzi Panu szkodę za fałszywe zeznanie. Sąd karny nie rozwiąże Pana problemu, a w cywilnym to sobie Pan poczeka na rozpoznanie sporu.

  Odpowiedz
 • Steferk(2008-06-13 08:19) Zgłoś naruszenie 00

  Populizm Palikota! On ma do odegrania rolę takiego "swojaka", który wie czego chce, mówi to, co myśli i chce dobrze dla ludzi. To prosty chwyt marketingowy dokładnie wyreżyserowany przez sztab specjalistów od PR. Taka Doda sceny politycznej.

  Odpowiedz
 • znam system PRL-BIS(2008-06-13 06:10) Zgłoś naruszenie 00

  Marzenia Palikota

  Odpowiedz
 • elpe(2008-06-12 20:36) Zgłoś naruszenie 00

  Biorąc pod uwagę zapał do pracy polityków i opór aparatu urzędniczego, spodziewam się, że przepis ten będzie wprowadzony za jakieś 50 lat.

  Odpowiedz
 • MN(2008-06-12 17:21) Zgłoś naruszenie 00

  A może pierw zacząć od edukacji prawnej obywateli? Zapytajcie przeciętnego 19latka jak ma tytuł prawny do mieszkania w którym żyje. Albo o byle banał z kodeksu cywilnego. Nie mówiąc już o szczegółach związanych z umowami o pracę, kredytu itd.
  WIĘKSZOŚĆ obywateli żyje w głębokiej NIEŚWIADOMOŚCI praw i obowiązków które wynikają z przepisów prawa.
  A przecież nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
  Ludzie będą wypisywać oświadczenia bo tak każe urzędnik ale nie będą świadomi co właściwie robią

  Odpowiedz
 • Tadeusz z Zabrza(2008-06-12 17:01) Zgłoś naruszenie 00

  Brawo Panie Palikot!Dość papierkomanii i ganiania obywateli od urzędu do urzędu.Każdy obywatel odpowiada za to,co oświadcza.Jeśli zloży falszywe oświadczenie,to podpada pod kodeks karny.

  Odpowiedz
 • ALA(2008-06-12 16:48) Zgłoś naruszenie 00

  GENIALNY POMYSL PRAWNIKOW. SADY ZOSTANA ZATKANE A WIEC BEDZIE POTRZEBA WIECEJ SEDZIOW. NAWET OSWIADCZENIA POD ODPOWIEDZIALNOSCIA KARNA SKLADANE SA WADLIWIE ALBO WRECZ Z PELNA SWIADOMOSCIA NIEPRAWDY. IM BOGATSZY PETENT TYM CZESCIEJ ZDARZA MU SIE NAKLAMAC - BO TAKI JEST JEGO INTERES. NIECH TYLKO JESZCZE WYRAZNIE ZAPISZA ZE TO NIE URZEDNICY ALE SADA BEDA DOBIERAC SIE DO TYLKA KLAMCOM

  Odpowiedz
 • Do Stefka i FN(2008-06-12 15:31) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież i dzisiaj nie brakuje lipnych zaświadczeń. W rankingu zapewne wygrają lekarskie ale już niedaleko o dochodach czy też badaniach technicznych pojazdów. Całkiem spora jest grupa tych których nie zastaniemy pod adresem zameldowania zapewne 20-30%.

  Odpowiedz
 • FN(2008-06-12 14:17) Zgłoś naruszenie 00

  będą kolejne przekręty i tyle

  Odpowiedz
 • Stefek(2008-06-12 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  To zupełnie nieprzemyślane rozwiązanie stwarzające ogromne pole do nadużyć dla wszelkiego rodzaju oszustów i cwaniaczków. Ktoś, kto zgłasza takie ładnie brzmiące propozycje powinien najpierw bardzo dokładnie zważyć, jakie negatywne (często trudne do przewidzenia) konsekwencje mogą się z tym wiązać. Tego jednak najpewniej nie zrobiono. Najważniejsze, że władza może się pochwalić, jaka to jest dobra dla obywateli i jakie to udogodnienia dla nich szykuje...

  Odpowiedz
 • Conan the Librarian(2008-06-12 13:43) Zgłoś naruszenie 00

  Naród chyba jeszcze nie dojrzał do umożliwienia mu brania odpowiedzialności za złożone oświadczenie. Przykład podany przez LICHO - pani skład aoświadczenie, że jest bardzo biedna, więc otrzymuje zasiłek. Po jakimś czasie wychodzi na jaw, że jest inaczej - zasiłek jest odbierany. Co się dzieje dalej - Pani (koniecznie z dzieckiem na rękach) przed kamerami TV łka, że ona nie wiedziała, że to dla dziecka itp. Potam pan prokurator (koniecznie na tle roczników Dzienników Ustaw) grzmi, że będzie prowadził śledztwo, ale w sprawie tej biednej Panie lecz w sprawie tego urzednika, co to marnotrawi publiczn epieniądze, bo przecież nie sprawdził co i jak.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2008-06-12 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  Artukuł 220 Kpa się kłania a w szczególności par.2. Takie same idee przyświecały nowelizacji kpa pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. Na początku szło ku lepszemu ale urzędnicy szybko zadbali aby w przepisach prawa znajdował się paragraf nakazujący dostarczanie zaświadczeń no i wyszło jak wyszło. Ja kibicuję komisji ale musi się zmienić mentalność społeczna nie tylko urzędnicza. Za składanie fałszywych zeznań karze się rzadko i łagodnie poza tym nie ma atmosfery społecznego potępienia dla tego typu zachowań. Nawet projekt PESEL2, mający udostępnić zasoby urzędowe urzędnikom, napotkał na opory natury ideowej.

  Odpowiedz
 • aga(2008-06-12 12:37) Zgłoś naruszenie 00

  A kto poniesie konsekwencje gdy złośliwy członek rodziny zamelduje kogos bez zgody właściciela. , np. rozwiedzony współmalżonek w czasie kiedy jeszcze był zameldowany mógł zameldwać bez wiedzy właściciela wspołmałzonka.

  Odpowiedz
 • aga(2008-06-12 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  A kto poniesie konsekwencje zameldowania osoby trzeciej przez kogoś kto chce zrobić na złość właścicielowi.Właściciel bedzie chciał sprzedac mieszkanie i wtedy okazuje się, ze od np. 2 lat zameldowany w nim jest jakis gość, którego nawet nie zna. A to np. zrobił rozwiedzony małżonek jeszcze wtedy dy sam był zameldowany

  Odpowiedz
 • LICHO(2008-06-12 12:24) Zgłoś naruszenie 00

  Współpraca z administracją jest trudna. Odczuwam to na codzień. Po lekturze pierwszych dwunastu wypowiedzi widać jaki czarny optymizm panuje w nas. Z góry zakładamy iż propozycja zdana jest na niepowodzenie. A może spróbować podpowiedzi w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań, typu że dane wynikające z dowodu który obywatel posiada są przyjmowane przez urzędy na podstawie okazania. Ubiegaacy się o zasiłek rodzinny okazuje swoje zeznanie podatkowe o dochodach a urzędnik państwowy swoim autorytetem potwierdza i przyjmuje prawdziwość danych które przyjmuje dla ustalenia stanu i rozpatrzenia sprawy. Napewno pojawią się odmienne koncepcje. Poprowadżmy więc konstruktywną dyskusję a nie tylko biadolenie , że to nic nie da.

  Odpowiedz
 • Zenek(2008-06-12 11:31) Zgłoś naruszenie 00

  To co proponują funkcjonuje na Zachodzie i sprawdza się; oczywiście część polskich urzędników będzie miała problem mentalny - oni faktycznie zakładają, że Polacy to nacja debili i oszustów; dlatego administracja ma robić wszystko, aby chronić obywatela przed skutkami nieprzemyślanych działań własnych :)
  myślę, że jeśli będą te zmiany to będzie to dobry punkt wyjścia do poprawy funkcjonowania instytucji państwowych. Jeszcze jedno - bogate i sprawne państwa mają strukturę działania opartą na zaufaniu do obywateli; państwa biedne odwrotnie.

  Odpowiedz
 • przedsiebiorca wbrew temu(2008-06-12 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  Anegdota: Zakładając firmą chciałem rozluźnić urzędnika skarbowego i mówię: "ojej , tyle dokumentów, ja - tępy facet - chyba się w tym pogubię". A on na to:
  "jak się chce prowadzić własną działalność, to trzeba ponosić tego KONSEKWENCJE". Miał gościu rację:)

  Odpowiedz
 • aa(2008-06-12 10:33) Zgłoś naruszenie 00

  W Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze za ustawienie reklamy biorą pieniądze (wiadomo) i przymuszają przedsiębiorcę do odnawiania umowy co rok (oczywiście plik dokumentów - rysunek mapa itp). Jak by nie można było jej zawrzeć na czas nieokreślony - to przedsiębiorca jest zainteresowany wypowiedzeniem umowy jeżeli zdejmie reklamę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane