Zarządy ograniczają uprawnienia spółdzielców

autor: Adam Makosz09.06.2008, 03:00

W spółdzielniach mieszkaniowych nie powinny być już zwoływane zebrania przedstawicieli członków spółdzielni. Zgodnie z nowymi przepisami rolę zebrań przedstawicieli powinny przejąć walne zgromadzenia spółdzielców. Uchwały podjęte w tym roku przez zebrania przedstawicieli mogą okazać się niezgodne z obowiązującymi przepisami.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (1964)

 • Piotr(2008-06-09 07:45) Zgłoś naruszenie 00

  Rzecznikowi Praw zabrakło przepisów przejściowych,mam zatem pytanie czy nowe prawo jest zgodne z konstytucja RP , pan rzecznik twierdzi w licznych wypowiedziach że tak ,ja mam watpliwości.

  Odpowiedz
 • Krzysztof_spółdzielca(2008-06-09 08:32) Zgłoś naruszenie 00

  Autor artykułu zapomniał o przepisie znadującym się w ustawie nowelizującej ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych i prawo spółdzielcze. Zapis tem mówi, że do chwili rejestracji przez KRS nowych satutów w spółdzielniach, gdzie rolę najwyższego organu pełni Zebranie Przedstawicieli wszystkie zapisy dotyczące tego organu oraz Zebrań Grup Członkowskich pozostają w mocy. Jest nałożony wymóg zmiany statutów do 30-11-2007 i przesłanie do KRS w ciągu 30 dni ale nie ma żadnej sankcji za niedotrzymanie terminu. Znam przypadki spółdzielni mieszkaniowych, w których sami spółdzielcy w proteście przeciwko niedopracowanej ustawie opóźniają przyjęcie zmian do statutu. Wydaje mi się ,że poddawanie w wątpliwość podejmowanych przez Zebranie Przdstawicieli uhwał tam, gdzie te organy jeszcze funkcjomnuję jest bez sensu i wprowadza niepotrzebne nieporozumienia pomiędzy członkami spółdzielni a Zarządami. Oczywiście potępiam celowe działania tych Zarządów, które nie chcą z innych przyczyn zmian statutów.

  Odpowiedz
 • majka(2008-06-09 11:04) Zgłoś naruszenie 00

  W naszej spółdzielni zarejestrowano statut w XII 2007 r.,jesteśmy dużą sp-nią
  ponad 9 tyś członków.Walne zostało podzielone na 14 cząstkowych części ,wysłaliśmy listami poleconymi do wszystkich zawiadomienia o terminach zebrań oraz tematykę zebrani/koszt wysyłki/.Odbyło się już 5 spotkan na które mimo pisemnych zaproszeń przyszła garstka członków.np.cząstkowe walne podzielone na grupy ponad 500 członków przyszło na pierwsze 22 członkow,na drugie 26,największa frekfencja to 28osób.Proszę mi powiedzieć kto poniesie koszty tego bubla prawnego ustawodawcy oczywiście członkowie,tak samo jak" darmowe" przeniesienia odrębnej własności - tony papieru ,praca wielu ludzi i.t.p

  Odpowiedz
 • grazyna(2008-06-09 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  Rzecznik Praw Obywatelskich powinien zając się prawem które nagminnie naruszają sądy a mianowicie ,osobiście złożyłam pozew o przekształcenie lokalu mieszkalnego własnościowego na prawo odrebnej własności . Na postępowanie sądu czekałam aż 5 lat . W tym czasie mój mąż zmarł i sąd wydał wyrok że nie należy mi się mieszkanie bo nie byłam członkiem spółdzielni i mogłam tylko mieszkać do czasu śmierci małżonka . Sąd nakazał mi zapłacic 3600 zł kiedy w usm to sm pokrywa koszty
  .
  Dlaczego Sejm nie może uchwalic ustawę aby wszyscy którzy wykupili mieszkania stali się z urzędu właścicielami swoich mieszkań .
  W tej sprawie skierowałam skarge do Europejskiego Trybunału w Stasburgu .
  Ponieważ tak byc nie może żeby prezesi wnosili powództwo do sądu o eksmisje z lokali które wobec prawa należa sie nam spółdzielcom .
  Mineło 18 lat transformacji naszego państwa lecz w dalszym ciągu kraj nasz tkwi z czasów komuny .Dalej rządzą komuniści i wzbogacają się z naszych pieniedzy

  Odpowiedz
 • gada(2008-06-09 15:37) Zgłoś naruszenie 00

  W mojej spółdzielni-SSM Szczecin-będzie wkrótce zebranie,oczywiście przedstawicieli.I wszyscy ręce zgodnie do góry...

  Odpowiedz
 • Zdziwiony Bolek(2008-06-09 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  A w naszej spóldzielni GSM Jastrzebie będzie walne trzyczęściowe.Jednak osoby obsługujace zebrania maja zapowiedziane,żeby nie wpuszczac członków spóldzielni z innych osiedli niż przewidziano na dany dzień.Pytam,czy ja jako członek spóldzielni nie mam prawa wiedzieć co sie wydarzyło na innych zebraniach?To jest jawne łamanie przepisów i stawianie sie ponad prawem.Statut nowy nic nie mówi ,komu wolno a komu nie wolno byc na tym czy na kolejnym zebraniu.Skoro jest demokracja a ja jestem członkiem tejże spóldzielni która organizuje walne w danym dniu a nie dotyczy to mojego osiedla ,to mam prawo byc na tym zebraniu i nikt nie ma prawa mi tego zabronić.Nie moge jedynie głosować ot i wszystko.Jednak u nas prezes SB boi się i dlatego obsłudze zabroniono wpuszczac członków nie z tego osiedla.

  Odpowiedz
 • Bożena z Warmii(2008-06-09 16:46) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoda,że tak mało jest takich działaczy spółdzielczych jak Pan Janusz Tarasiewicz ze Śląska. Na Śląsku może dzięki niemu coś się zmieni,ale w innych częściach kraju bagno! Pozdrowienia dla Pana J. Tarasiewicza ze Śląska.

  Odpowiedz
 • pirek(2008-06-09 19:18) Zgłoś naruszenie 00

  Widocznie ustawodawca liczył na Pana Boga, że zmusi Zarządy do przestrzegania prawa. A w Zarządach sama niewierząca SB-cja i stąd ten problem. Chyba ustawodawca będzie musiał póść na korepetycje w krajach wyżej rozwiniętych i nauczyć się pisać ustawy. Póki co, to posiedzimy sobie na tym drzewie jeszcze trochę....

  Odpowiedz
 • Stańczyk(2008-06-09 22:24) Zgłoś naruszenie 00

  UWAGA. Komentarze podzielone zgodnie z zasadą : spółdzielcy - psioczą i oczekują na szybkie zmiany w spółdzielniach; działacze i wszelkiej maści cwaniacy podczepieni pod "organy" - protestują i walczą jak o niepodległość (i słusznie, bo już nigdy i nigdzie nie załatwią sobie stada "baranów" do golenia)

  Odpowiedz
 • prezes(2008-06-09 23:58) Zgłoś naruszenie 00

  KARAĆ ZARZĄDY Z ART. 296 KK. TO JEDYNA RADA.

  Odpowiedz
 • Rupek(2008-06-10 00:11) Zgłoś naruszenie 00

  To wszystko co można przeczytać wyżej to typowy polski grajdołek.Dyskutujemy i podważamy wszystko co nam się nie podoba.Podobnie jest ze znowelizowana ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych.Uważam stanowczo że skoro jest ustawa to trzeba jej bezwzględnie przestrzegać a nie szukać"dziur w całym".Spółdzielnie miały zgodnie z ustawą obowiązek opracować nowy statut w ciągu 3 m-cy i zlikwidować zebrania grup członkowskich.W świetle powyższego każda uchwała podjęta przez przedstawicieli członków staje się nieważna.Za złamanie prawa winne odpowiadać zarządy spółdzielni i rady nadzorcze.Należy natychmiast wszcząć wobec nich sprawy karne.

  Odpowiedz
 • zdzich(2008-06-11 11:25) Zgłoś naruszenie 00

  powinni wspomniec o zlodziejstwie i przekretach finansowych, ustawianych przetragach w spoldzielni urysnowskiej Jary. tam to sie dopiero dzieje. wyprzedaja nawet wspolny majatek spoldzielcow pod ich nosem.

  Odpowiedz
 • al(2008-06-11 12:55) Zgłoś naruszenie 00

  W SM "Gądów" -Wrocław dążenie do ograniczenia wpływu członkówna dzałalność władz poszły tak daleko, że w ustanowionych przez te władze porzadkach obrad, łplanowanych na czerwiec cząstkowych Walnych Zgromadzeń, nie przewidziano nawet punktu dotyczącego powołania Komisji Wnioskowej, a nowy statut nie tylko drastycznie ogranicza tematykę i zakres dyskusji nad sprawozdaniami zarzadu, lecz nawet nie moga być na nich poruszane takie kweste formalne jak zmiany zaproponowanego przez Zarzad porzadku obrad . Aby dodatkowo ograniczyć liczę uczestników tych zgromadzeń, wszystkie zaplanowano w dniach najciekawszych rozgrywek w piłkarskich mistrzostwach Europy; może to pzrypadek, ale ze stałych dażeń władz spóldzielni nie sposób podejrzewać ich o takie intencje.

  Odpowiedz
 • June(2008-06-11 14:49) Zgłoś naruszenie 00

  Wiele przykładów patologii stanu prawnego i działalności władz w SM podano na str.: http://www.polskiesm.pl/

  Odpowiedz
 • Jadwiga(2008-06-13 11:46) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystkie uchwały Zebrania Przedstawicieli nalezy zaskarzyć do KRS, w którym sa rejestrowane.Musi to zrobić osoba prawna jaką jest Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe lub też Krajowy Zwiazek Lokatorów i Społdzielców w Koninie ponadto ich 0ddziały. Żądać do prokuratury o fałszowanie zgodności z prawem przez radców prawnych, którzy takie uchwały zaakceptowali i przesłali do KRS jako zgodne z prawem.Tak samo nie zarejestrowanie statutów do dnia 31.12.2007 r. powinno być karane przez prokuratorów i działanie na szkodę członków SM. Fałszowanie również rozliczeń kredytów i odsetek dla społdzielców, którzy mogą korzystać z art. 11 ust 6. Ustawy o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych a zmuszani są płacić normatyw z art. 7 i 8 bez ich woli i podpisów wynikajacych z umowy.Podglad projekt ustawy nr. 462/08 znajdujący się w sejmie do rozpatrzenia.Do Pani minister Pitery za te fałszerstwa, które mozemy uznać za zorganizowane przestepstwa a moze i grupy przestepcze.

  Odpowiedz
 • Jadwiga(2008-06-13 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  Jak czytamy w odpowiedzi na interpelacje Pani poseł G.Masłowskiej ministrowie i bank PKO BP nie wie ile dotacji z budzetu państwa poszło dla społdzielni z tytułu przejsciowego wykupu naliczonych odsetek Balcerowiczowskich wg komercyjnych stóp procentowych taka to jest właśnie kontrola banku PKO BP i budzetu państwa. Poseł Pitera powinna sie tym zająć w zakresie przepływu wielkich pieniedzy , które szły w niewiadomym kierunku z budzetu państwa. Dziasiaj członkowie społdzielni, którzy chcą się uwłaścić mają do spłaty kilkaset tysięcy skapitalizowanych odsetek od odsetek. Na takie działania nie pozwala ani kodeks postepowania cywilnego ani tez żadna umowa SM z bankiem PKO BP, które nigdy nie był prawidłowo oceniane i skontrolowane.Chociaż NIK kiedyś kontrolował ale nie mógł dojść w tak wielkim bałaganie, które stwarzało zawsze SLD I PSL za ich czasów a w bałaganie gineły umowy pierwsze a uznawano sie tylko aneksami, które nic nie były warte. Społdzielcy weźmy się za oskarżanie winnych.

  Odpowiedz
 • Kaska(2008-06-18 13:51) Zgłoś naruszenie 00

  Do "al" byłem na kilku są burzliwe spowodowała to praktyczna realizacja która została w dużej części zaskarżona do trybunału konstytucyjnego.Zebranie walne odbywa się w częściach i dla swej ważności wszyscy muszą mieć taki sam porządek obrad bo wynik końcowy wyborczy do wszystkich organów , absolutoria uchwały będzie znany po obradach wszystkich częśći. W sm Gądów jest tylko 5części . W SM Nowy Dwór częśc zebrań jest około 30.
  Ustawa jest tak zła że komisja infrastrutury w sejmie postawnowiła odłożyć prace nad ustawą o spółdzileniach mieszkaniowych do czasu wyroku TK. Autorzy ustawy zauważyli po ilości problemów że ustawa wymaga wielu poprawek.
  Co do terminu zebrania są w szkole w auli i ona też musi być dostępna.
  Zebrania trwaja długo (po 23 się kończą) i w tym tygodniu są we wtorek i środę. Wnioski - to były propozycje uzupełniające do porządku obrad nad którymi głosowały kolejne rejony wyborcze. Był wniosek aby do mieszkania dodać schowki na półpietrach (gratis).
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • nadzieja(2008-08-29 19:51) Zgłoś naruszenie 00

  SM Kłodzko to szambo jakich mało w Polsce Zarząd wyprawia cuda zwołał zpc Radę po staremu dobrał ludzi jakich chcieli wyprzedają wszystko a ludzi mających odwagę się przeciwstawić gnoi i zastrasza sadami i doniesieniami do prok. brak już jakichkolwiek możliwości prawnych, aby się przeciwstawić ludzie obawiają się przychodzić na zebrania totalne bezprawie , ludzie pliss pomocy szukamy dobrych prawników!!!

  Odpowiedz
 • Adam(2008-09-05 12:26) Zgłoś naruszenie 00

  Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowej Rudzie to jest dopiero skandal. Dopłaty do centralnego ogrzewania za 45 metrowe mieszkanie wynoszą 3000 zł i... podobno wszystko jest zgodne z prawem. Licząc pobraną zaliczkę to razem ogrzanie mieszkania wynosi około 5000 zł - za tyle można ogrzać niezły domek. Jeżeli ktoś wie jak to wyjasnić od strony prawnej proszę o pomoc.

  Odpowiedz
 • EsEmka(2008-09-24 23:47) Zgłoś naruszenie 10

  Na różne sposoby można mamić członków spółdzielni. Nie ma takiej ustawy, która ograniczyłaby władzę Zarządów mocno do tej władzy przyzwyczajonych. I znowu SM "Gądów". Tu Zarządowi udało się zarejestrować statut, w którym poza Walnym Zgromadzeniem istnieje kolegium, pozaustawowy twór, Ten twór (6 osób) zmienił wynik głosowań Walnego Zgromadzenia. Zarząd ma znowu sprzyjającą sobie Radę Nadzorczą, która nie wie po co jest, kontynuując misję poprzedniej Rady jako organu wspierającego Zarząd, ma też uchwały jakie chce np. sprzedaż terenu a za uzyskane pieniądze budowa biurowca i mieszkań (nowe gniazdko dla Prezesa za nasze pieniądze), zamiast kontynuacji remontów budynków, których stan urąga wszelkiemu poczuciu estetyzmu, bezpieczeństwa i wygody. Wystarczyło wyciąć niekorzystne głosy i proszę!!! W sądach sprawy będą się ciągnąć latami. Wystarczy czasu na załatwienie swoich spraw.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane