Zarządy ograniczają uprawnienia spółdzielców

autor: Adam Makosz09.06.2008, 03:00

W spółdzielniach mieszkaniowych nie powinny być już zwoływane zebrania przedstawicieli członków spółdzielni. Zgodnie z nowymi przepisami rolę zebrań przedstawicieli powinny przejąć walne zgromadzenia spółdzielców. Uchwały podjęte w tym roku przez zebrania przedstawicieli mogą okazać się niezgodne z obowiązującymi przepisami.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (1964)

 • zaniepokojony członek spółdzielni(2020-07-07 17:44) Zgłoś naruszenie 20

  Kiedy w tym roku odbędą się Walne Zgromadzenia członków ? Od marca spółdzielnie mieszkaniowe pracują na pól etatu wszyscy a biorą pieniądze za cały etat. Jak im nie wstyd kiedy widzimy każdego dnia kiedy rozpoczynają i kończą pracę, nie przemęczają się, mają labę już 4 miesiące i jeszcze dostaną premie, wczasy pod gruszą i to wszystko z pieniędzy spółdzielców. Jak będą wybierani członkowie do rad nadzorczych jeżeli kadencja poprzedniej kończy się 30 czerwca ? Nowo wybranym członkom do rad nadzorczych skróci się kadencja. Ciekawe czy związek rewizyjny i krajowa rada spółdzielcza rozwiąże ten problem czy jak zwykle, wolność Tomku w swoim domku.

  Odpowiedz
 • realista(2019-06-28 22:18) Zgłoś naruszenie 31

  Do optymisty Ja też byłem na tym samym walnym zgromadzeniu członków. Różnica w tym że każdy widzi i słyszy to samo ale inaczej ocenia. Liczenie głosów przez członków komisji skrutacyjnej to był cyrk na kółkach. Po co pytać jak i tak odpowiedzi są reżyserowane na poczekaniu. Na walne przychodzi coraz mniej osób nie dlatego że jest tak dobrze i wiarygodnie. Malkontenctwo nie ma nic wspólnego z trzeźwym ocenianiem cwaniactwa u pozorantów decydentów. Dopóki członkowie kolejnych rad nadzorczych będą tracić rozum i godność w imię kolesiostwa z prezesami nic dobrego członków nie czeka za to prezesom płacą coraz więcej i więcej poza naszym przyzwoleniem naszymi pieniędzmi. Myślę że za rok dwa członkowie obudzą się i pogonią niegodne towarzystwo.

  Odpowiedz
 • członek spółdzielni (2019-06-17 18:13) Zgłoś naruszenie 20

  Główne partie kłócą się ze sobą, podbierają sobie posłów, szukają na siebie haków ale żadna z partii nie poruszy tematu spółdzielni mieszkaniowych zrzeszających ponad 12 mln. członków. Spółdzielnie mieszkaniowe nie podlegają kontrolom zewnętrznym i to wykorzystują prezesi spółdzielni. Czują się bezkarni a ich socjotechniczne manipulacje i uzależnianie od swoich mocy kolejnych członków rad nadzorczych powoduje że ludzie wybrani do organu kontrolnego i nadzorującego zapominają po co do niej poszli. Jedynym batem na prezesów spółdzielni jest tworzenie wspólnot mieszkaniowych. Przypominam że wykluczenie członka spółdzielni za jego aktywność jest niezgodne z prawem co reguluje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych.

  Odpowiedz
 • ostrożny optymista(2019-06-09 08:22) Zgłoś naruszenie 20

  No i po WZCz w Spółdzielni Mieszkaniowej "Gądów" we Wrocławiu. Prawie sielsko - anielsko jak wymarzyli sobie prezesi i grupa trzymająca władzę. Czuwająca by aktywiści odchodzili do lamusa a bierni podporządkowani towarzysze przyklaskiwali i nie próbowali dociekać ani pytać o nic. Komisja skrutacyjna prawie swoja, prezydium zebrania ze swojaków z małym wyjątkiem z konieczności /opinia szepczących na zebraniu/. Dostęp do ważnych informacji ograniczony albo reglamentowany. Obserwuję i poczekam aż obudzą się nowi realiści i wezmą sprawy w swoje ręce i rozpirzą układ gądowski bo inaczej będzie powtórka sprzed lat o czym mówi się na osiedlu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Jan niezbędny(2018-07-24 21:02) Zgłoś naruszenie 10

  W pawilonie usługowym przy Legnickiej 72 na osiedlu Gądów we Wrocławiu pod nadzorem Spółdzielni Mieszkaniowej "Gądów" jakaś firma rozwala wnętrze części pawilonu. Tajemnicza sprawa. Podobno będzie prywatne przedszkole. To kiedy i gdzie był ogłoszony przetarg na wynajem tego lokalu i kto wygrał przetarg.. Czy rada nadzorcza Spółdzielni Mieszk. "Gądów" czuwa nad własnością członków czy już oddała się całkowicie do dyspozycji prezesom.

  Odpowiedz
 • rozgoryczony spółdzielca od wielu lat(2017-12-24 12:34) Zgłoś naruszenie 10

  Czekam kiedy wymiar sprawiedliwości w tym CBA weźmie się za prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Święte krowy wiedzą że nie podlegają żadnej kontroli i tu myślę o lustracji robią co chcą z pieniędzmi spółdzielców. Rady nadzorcze przeważnie układają się z prezesami, komisje rewizyjne to fikcja. Członkowie spółdzielni mieszkaniowych nie mogą liczyć na tych których wytypowali do Rady nadzorczej. Prezesi handlują odzyskanymi mieszkaniami wśród swoich. czas najwyższy zabrać się za spółdzielnie mieszkaniowe i złodziei okradających ich w biały dzień.

  Odpowiedz
 • również członek sm Gądów(2017-10-11 18:01) Zgłoś naruszenie 72

  Dla Osiedla GĄDÓW w obecnej sytuacji najlepsze byłoby utworzyć Wspólnoty Mieszkaniowe. Przed utworzeniem Wspólnot przeprowadzić audyt i rozliczyć finansowo ZARZĄD za ostatnie 6 lat. Znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych świetnie te sprawy reguluje, nasze opłaty obniżą się o 1/3. W obecnej sytuacji za dużo kosztuje nas utrzymanie Zarządu i tabun pracowników w szczególności opłacanie gospodarzy domów którzy i tak nie mają nic wspólnego z ich nazewnictwem bo sami od siebie nie zgłaszają zauważonych usterek więc są nie gospodarzami domów a sprzątacze. Konserwatorzy to szczególnie chroniona grupa a i tak nie wiadomo ile i co robią każdego dnia. Jedna i druga grupa dobrze opłacana naszym kosztem. Rada Nadzorcza to organ który i tak od lat rządzi się prawami narzuconymi przez każdy Zarząd. A płacimy członkom RN niewspółmiernie do ich zaangażowania i nieuczciwości wobec członków spółdzielni. Bo jak wieczny alkoholik w roli przewodniczącego Rady Nadzorczej może podejmować ważne decyzje jak ma przepity mózg i organizm. Pół biedy kiedy to przychodził na zebranie regionu pijany czy podpity i prawie spał na krześle albo bełkotał ale teraz ma decydować o sprawach spółdzielni. On nie będzie pamiętał o czym rozmawia z Zarządem, wcisną jemu każdy kit. I w tym całym bałaganie wyżej we wpisie określona jako Płaneta Małp osoba pełniąca funkcję sekretarza RN która wspólnie z Janem Ś. byłym prezesem nie szczędziła wobec członków spółdzielni obrzydliwych praktyk łącznie z pozbawianiem ich członkostwa w spółdzielni. Tak niewiarygodna i okrutna w swoich działaniach osoba znalazła się w RN albo przez pomyłkę albo świadomie w jakimś celu.

  Odpowiedz
 • członek spółdzielni mieszk. Gądów(2017-09-29 10:57) Zgłoś naruszenie 11

  Coraz droższe opłaty za mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej "Gądów" we Wrocławiu i to wprost proporcjonalnie do coraz wyższego wynagrodzenia dla członków rady nadzorczej. Od stycznia 2018 roku wzrasta najniższe wynagrodzenie a z nim utrzymanie rady nadzorczej co nijak ma się do jej pracy zgodnie z założeniami wynikającymi z prawa spółdzielczego i ustawy o sm. W 2011 roku było światełko w tunelu że wreszcie coś dobrego stanie się na Gądowie po rozbiciu wieloletniego gangu z byłym prezesem i jego przybocznymi. . Wielkie nadzieje na praworządność i normalność spaliły na panewce. Optymiści dwoili się i troili ale światełko zgasło jak na tronie prezesa zasiadł cwaniak z byłych spółdzielni mieszkaniowych. Wiedział co robi, zapas pieniędzy na koncie spółdzielni i naiwni członkowie kolejnych rad nadzorczych. SM "Gądów miała być wzorcową spółdzielnią mieszkaniową, opłaty za mieszkania stabilne a mamy coraz to wyższe, ciągle występująca niezbilansowana woda w budynkach, nawet nie pomogły nowe główne wodomierze na budynkach. Zainwestowane pieniądze w wodomierze z odczytem radiowym okażą się kolejnym trwonieniem naszych pieniędzy. Rozliczenie centralnego ogrzewania za 2016 r. to chyba największy przekręt jaki nas spotkał na przestrzeni ostatnich lat, zimy w ostatnich latach bardzo podobne a u nas na Gądowie coraz drożej za centralne ogrzew. Chyba cwaniakowi ciągle marzą się podzielniki ciepła bo to przecież intratny przetarg. Co na to rada nadzorcza, czy widzi te wszystkie kombinacje czy dopiero przejrzą na oczy jak będą mniej mieli w portfelach, teraz ich te podwyżki nie przerażają, darmowe pieniądze nie śmierdzą. Nie można w nieskończoność tolerować obecnego zarządu i to bardzo dobrze opłacanego, należy ich odwołać a każda kolejna zmiana cwaniaków nauczy nas ostrożności i czujności. Członkowie rady nadzorczej, bierzcie się do rzetelnej pracy a nie odliczajcie wyłącznie pieniądze z kolejnego waszego posiedzenia.

  Odpowiedz
 • Członek sm "Gądów"(2017-07-07 20:01) Zgłoś naruszenie 00

  Jest w Spółdzielni Mieszkaniowej"Gądów" we Wrocławiu wybrany nowy skład Rady Nadzorczej kadencji 2017 >2020 co z tego że nowy jak wiekowo podstarzały i na dodatek < odgrzewane kotlety >. 1. Chlebus Henryk ur. 1964 r. z poprzedniej kadencji, już uformowany przez prezesów choć wiek i wykształcenie wskazuje że powinien mieć swoje zdanie. 2. Cichoń Dominik nowy nabytek, młody, czy da się formować przez prezesów ?. 3. Jukowski Ryszard ur. 1949 r. z niejednego pieca jadł chleb, dobry do formowania, czy teraz też da się formować prezesom ? 4. Kobylański Paweł ur. 1959 r. z poprzedniej kadencji, już uformowany przez prezesów i innych cwaniaczków z osiedla. 5. Konieczna Teresa ur. 1946 r. w Radzie Nadzorczej po raz trzeci, chociaż wie kiedy odebrać należność za obecność w niej parę stówek do emerytury jak znalazł. 6. Płaneta Regina ur. 1945 r. weteranka w Radzie Nadzorczej sm Gądów, z kompromitującymi osiągnięciami, na trwałe uformowana przez pierwszego prezesa z nawykami, członek spółdzielni to wróg i należy go niszczyć a prezesa cenić, wynagradzać i bronić do ostatniej kropli krwi. 7. Radojewski Marcin, nowy nabytek, czy dobry do formowania przez prezesów to zobaczymy. 8. Surma Andrzej ur. 1954 r. weteran Rad Nadzorczych w sm Gądów w różnych konfiguracjach, raz na wozie raz pod wozem, kameleon, dobry do formowania. Jak wykona swoje zadanie teraz to wielka zagadka. 9. Szcześniewski Marek ur. 1961 r. drugą kadencję rozpoczyna w RN sm Gądów. Wiem że walczył + jeszcze dwoje w poprzedniej kadencji o zasady podejmowania decyzji i pracy zgodne z prawem, nie wyszło jak reszta była bez zasad. Jeszcze czekamy na podział ról w Radzie Nadzorczej i kto te role rozdał.

  Odpowiedz
 • pamiętający z zebrań Płanetę małp(2017-06-26 09:38) Zgłoś naruszenie 00

  W sobotę została wybrana nowa Rada Nadzorcza w Spółdzielni Mieszkaniowej "Gądów" we Wrocławiu. Nowa nie do końca bo trzech z ostatniej Rady Nadzorczej. Po kilku latach pokazała się ale nie na niebie lecz w SM "Gądów" zblakła PŁANETA MAŁP i jak w minionych niechlubnych dla niej czasach być może powtórzy się jak kiedyś herbatka we dwoje za pieniądze nasze a więc i moje.

  Odpowiedz
 • spółdzielca z oosiedla Gądów(2017-04-28 17:06) Zgłoś naruszenie 00

  Był w radzie nadzorczej za poprzedniego prezesa niejaki Dareczek W. który wykrzykiwał do rządzącego wtedy prezesa < JUŻ NIEDŁUGO > i spełniła się przepowiednia. Historia lubi się powtarzać, Oby tak było. Na Kużnikach w SM 10 lat a u nas max 5 lat panoszenia obecnego prezesa bo jak dłużej to puści nas z torbami. Już żadna SM nie da nabrać się na jego opowieści o fachowości i szacunku do spółdzielców.

  Odpowiedz
 • ukłony z Kuźnik(2017-01-26 22:48) Zgłoś naruszenie 00

  Jeszcze chciałem dodać że moja córka i zięć wreszcie mogą za darmo parkować samochód na parkingu kolo Biedronki ale niektórzy boją się o swoje samochody i płacą za parking który jest dalej. Komentarze są takie że celowo zlikwidowała rada nadzorcza jeden płatny parking by zapełnić ten drugi bo tam kwitnie rodzinny interes i powiązania z prezesami. U nas na osiedlu nie ma takich zależności. Czym większe osiedle tym większe kombinacje. No i te opłaty za mieszkanie coraz wyższe.

  Odpowiedz
 • ukłony z Kuźnik(2017-01-23 19:08) Zgłoś naruszenie 00

  Wielkie dzięki dla członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Gądów" że otworzyliście swoje wrota prezesowi R.S. Nasza spółdzielnia na Kuźnikach odżyła po jego odejściu do Was. Teraz Wy martwcie się jak go pozbyć się. Nie wróżę nic dobrego. Moja córka mieszka na osiedlu pod zarządem SM"Gądów", włos na głowie jeży się jak opowiada o zebraniach, o traktowaniu petentów, o przedziwnych zachowaniach prezesika i układzikach. Na pozór niby zmieniło się ale na pozór.

  Odpowiedz
 • GĄDOWIANIN(2016-04-06 23:22) Zgłoś naruszenie 10

  Bardzo drodzy tzn. kosztowni PREZESI SM"GĄDÓW" - prawdziwa cnota krytyk się nie boi !!!!!!

  Odpowiedz
 • z Gądowa(2016-01-02 21:24) Zgłoś naruszenie 10

  W Spółdzielni Mieszkaniowej "Gądów" we Wrocławiu Zarząd od członków Rady Nadzorczej /naszych przedstawicieli / dostał prezent na Gwiazdkę tj. podwyżki, pracownicy też, oni nie gorsi od Zarządu. My też dostaniemy prezent od Zarządu i Rady Nadzorczej, jedni obniżki drudzy podwyżki opłat. Nasze samopoczucie w tym względzie i tak jest IM obojętne.

  Odpowiedz
 • mieszkaniec Gądowa(2015-12-09 18:25) Zgłoś naruszenie 00

  Prawie po 3 latach doczekaliśmy się Biuletyn informacyjny SM"Gądów" i pierwszy raz tak szczegółową informację na temat stanu technicznego dźwigów w wysokich budynkach. Czy przygotowują nas na podwyżkę funduszu remontowego? I jeszcze jedno, kto zapłaci za remonty dźwigów, wszyscy członkowie czy tylko ci którzy z nich korzystają? Jest wyjście z sytuacji, sprzedać część terenu /za który teraz płacimy nie mało a będziemy być może płacić więcej / i będą pieniądze na remonty dźwigów. Płacimy za wielkie tereny które służą psom i zanieczyszczają go a dzieci i tak bawią się na wydzielonych placach zabaw. A już projekt zmiany organizacji ruchu na naszym osiedlu opisany w Biuletynie to projekt wydania bezmyślnie pieniędzy i ograniczenie praw mieszkańcom osiedla i ich przyjezdnym gościom. Ostatnia strona Biuletynu to same zakazy i nakazy i tylko na to stać Zarząd a Rada Nadzorcza jak widać nie ma nic do powiedzenia członkom spółdzielni których jest przedstawicielem. SM"Gądów" nie posiada wewnętrznego Forum na którym członkowie mogliby wypowiadać swoje opinie więc traktuję to Forum jako odpowiednie do wyrażania swojej opinii.

  Odpowiedz
 • obserwator i realista z &quot;Gądowa&quot;(2015-12-02 09:49) Zgłoś naruszenie 10

  Co się tak rozkręcili prezesi w Spółdzielni Mieszkaniowej "Gądów" w wydawaniu naszych pieniędzy ? Czy chcą wydać wszystkie by w nowym roku krzyczeć że brakuje ich w kasie spółdzielni i konieczne są podwyżki ? W wielu budynkach remontują balkony po raz trzeci, które były już remontowane i wzmacniane. Jeżeli te prace są udokumentowane koniecznością ich wykonania to oznacza że poprzedni zarząd i rady nadzorcze akceptowały fuchy a płacili za roboty nie wykonane lecz ujęte w kosztorysie i fakturze. Jeżeli są na to dowody w dokumentach to byłego prezesa i członków rad nadzorczych postawić przed sądem za oszustwo i niegospodarność naszymi pieniędzmi. Przede wszystkim odpowiedzieć powinni członkowie rad nadzorczych, to oni mieli kontrolować i nadzorować zarząd. Jak znam życie, wszystkim wszystko ujdzie PŁAZEM bo przecież liczy się tu i teraz i świadomość że członkowie spółdzielni nie interesują się jak zarządzają naszymi pieniędzmi kolejne ekipy rządzące pozbawione rzetelności, odpowiedzialności i transparentności w działaniach. Rozwiązaniem wielu wątpliwości w obracaniu naszymi pieniędzmi byłoby przeprowadzenie kontroli na przestrzeni ostatnich 10 lat tak jak to zrobiono w Spółdzielni Mieszkaniowej "Komunalnik".

  Odpowiedz
 • użytkownik balkonu(2015-11-03 10:39) Zgłoś naruszenie 10

  A co na temat remontu balkonów i dostarczonych nam oświadczeń /mój wpis nr 2 z 27.10.2015r./ mają do powiedzenia pozostali mieszkańcy z tych budynków. Niektórzy traktują oświadczenia jak śmieci i wyrzucają kartki a są i tacy co uważają że pieniądze nasze są wydawane zbyt szybko byleby kręcił się interes bo firmy budowlane jak weszły na osiedle to tak szybko z niego nie zrezygnują. Dlaczego Zarząd i Rada Nadzorcza nie ma odwagi zorganizować spotkanie z mieszkańcami tych budynków by przedstawić swoje zamierzenia poparte dokumentami o konieczności wykonania opisanych prac budowlanych. Chcą chronić swoje tyłki zrzucając na nas odpowiedzialność za słowo TAK lub NIE wpisane w kratce oświadczenia. Panowie prezesi i dwa leśne dziadki oraz pozostali posłuszni im z Rady Nadzorczej powinni mieć odwagę z nami spotkać się a nie kombinować za naszymi plecami i obarczać mieszkańców swoimi wizjami bez uzasadnienia ich. Czekam na spotkanie z autorami Oświadczenia.

  Odpowiedz
 • Rysiek(2015-11-02 23:01) Zgłoś naruszenie 00

  Mam takie sam wątpliwości jak "użytkownik balkonu" balkony wzmacniał Piast, potem SM Gądów (nie całe 10 lat temu) i z tego co do mnie dotarło to w konsultacji z projektantem budynku..
  Ciekawe czy był jakaś ekspertyza czy to tylko radosna twórczość.
  Przed takim remontem (duży zakres) Rada lub Zarząd powinni (chociaż proforma) wskazać miejsce konsultacji a tu nic. Wniosek jeden to mieszkańcy muszą wskazać co ma być robione to po co Zarząd i Rada wysokopłatna ( szczególnie od nowego roku)

  Odpowiedz
 • użytkownik balkonu(2015-10-27 00:44) Zgłoś naruszenie 00

  Nowatorska metoda biurokracji w planowaniu remontu balkonów wkroczyła do Spółdzielni Mieszkaniowej "Gądów" . Mieszkańcy budynku Kłodnickiej od nr 27 do 45 i NOG od nr 66 do 76 obowiązkowo muszą złożyć oświadczenie wypełniając kratki TAK lub NIE. A od czego jest ZARZĄD i fachowcy przy ich boku. Płacimy im za pracę i odpowiedzialne decyzje. Jak widać odpowiedzialność chcą zrzucić na mieszkańców ww budynków. A skąd ja mam wiedzieć czy należy wykonać izolację przeciw wodną balkonu ? Czy wykonać wzmocnienie zamocowań balustrad balkonowych do konstrukcji budynku ? Czy wykonać tynk i malowanie stropów balkonu ? Czy wykonać malowanie balustrady od strony balkonu ? To my mieszkańcy mamy o tym decydować ? W 2006 albo w 2007 roku były przeprowadzone remonty balkonów, zapłaciliśmy za nie i ponownie te same roboty mają być wykonane i opłacone. Bogaci jesteśmy !! A może wtedy zapłaciliśmy za nie wykonane prace ? Czy w ogóle w Spółdzielni Mieszkaniowej "Gądów" ktoś kontrolował i kontroluje zgodność wykonanych prac remontowych z dokumentacją i kosztorysem ? I nie mam tu nas myśli Zarządu lecz kolejne Rady Nadzorcze. Kto czuwa nad naszymi pieniędzmi ? A co mają znaczyć trzy punkty z gwiazdkami ? Według mnie wymuszenie na mieszkańcach remontów balkonów bo kto odważy się wpisać w kratce wyraz NIE czytając co grozi za odmowę. A może niech Zarząd nie pyta mieszkańców tylko sam sprawdzi posadzki na balkonach, balustrady, ściany i stropy na balkonach i orzeknie o konieczności remontowania tego co było już robione i opłacone i weźmie odpowiedzialność za uzasadnione lub nie uzasadnione decyzje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane