Do rejestracji firmy wystarczy jeden wniosek

autor: Krzysztof Tomaszewski31.03.2009, 03:00

Od dziś (31 marca) zaczyna obowiązywać zasada jednego okienka przy zakładaniu firm. Działalność gospodarczą przedsiębiorcy będą mogli rejestrować przez internet. Samorządowcy uważają, że niektóre nowe wymogi mogą utrudniać procedurę rejestracji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • ciec(2009-04-15 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    ****** z grzybnio

    Odpowiedz
  • ?(2009-04-06 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    Fajne to "1" okienko. KIedyś do wpisu w ewidencji była jedna stronka - teraz 4. Kolejna sprawa - jak chcesz zarejestrować pracownika w ZUS to lecisz z nowym wpisem i tak w kółko ? Czy PO nie mogła tego zrobić prościej?

    Odpowiedz
  • mieczyslaw.grabowski@o2.pl(2009-04-03 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    a gdzie znaleźć czytelny dla każdego wykaz POLSKA KLASYFIKACJA DZIAŁALNOŚCI - szukam takiego wykazu - czy mogę założyć jednoosobowo firmę która będzie zajmowała się organizacją wyjazdów do zagranicznych sanatorium ?

    Odpowiedz
  • xxx(2009-04-01 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    a ja piszę prace mag na ten temat i już nie nadążam za tym wszystkim ;/

    Odpowiedz
  • tofik(2009-03-31 23:20) Zgłoś naruszenie 00

    Cała ta sytuacja jest przykra dla wszystkich, po obu stronach okienka :( Nikt nie wie czemu mają służyć zmiany prawa w takiej postaci jak teraz? Pomysł dobry ale wykonanie do d...! Będzie to miało sens dopiero wtedy gdy powstanie (zgodnie z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) centralna ewidencja, jedna wspólna baza danych dla wszystkich "uwikłanych" w to instytucji. Póki co w obecnej sytuacji zwiększa to wszystko niemiłosiernie koszty i śmiem twierdzić, że większość potencjalnych przedsiębiorców było w stanie szybciej i sprawniej załawić formalności chodząc do wielu "okienek". Teraz każdy musi czekać na to aż wszystkie urzędy prześlą właściwe sobie informacje w sposób tradycyjny czyli papierowy. Ucieszyć się może tylko Poczta Polska (a może o to właśnie chodziło?). Trzeba jakoś przetrwać do tego 2011 i mieć nadzieję, że powstanie CEIDG bo to już czas najwyższy żeby wykorzystać dobrodziejstwa dostępnej nam techniki i uwolnić ludzi od zbędnej biurokracji. Powodzenia!

    Odpowiedz
  • shaqy(2009-03-31 18:40) Zgłoś naruszenie 00

    he he he Jak z jednego okienka zrobić trzy. Brawo donald to rzeczywiście jest cud. Gratulujemy wyborcom popisusldpsl i innego badzieiwia które rządziło po 89 roku w Polsce. Dalej wybierajcie takich naprawiaczy.

    Odpowiedz
  • ~miro(2009-03-31 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    Toatalna porażka!!! Nikt nie wie co przyjmować i gdzie. To chyba było do przewidzenia

    Odpowiedz
  • jan(2009-03-31 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    a czy VAT R też moża złozyć w Urzędzie Gminy?

    Odpowiedz
  • Obserwator(2009-03-31 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    Przestańcie wierzyć Posłom, Senatorom, Prezydentowi !. To nie oni są od podejmowania jakichkolwiek decyzji o charakterze ustawodawczym. Jedynym kto ma wpływ na Waszą egzystęncję, to jest MINISTER FINANSÓW RP. A ten najchętniej by opodatkował każde zaspokojenie swojego współmałżonka, gdyby sam z tego nie korzystał. Rodacy strasznie jesteście naiwni !.

    Odpowiedz
  • Ekwita(2009-03-31 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Osoba, która jest na etacie i wykonuje osobiście usługi dodatkowe, nie ma obowiązku zakładania własnej firmy. Ma ten cały bajzel z głowy, a jak koniecznie chcecie niech założyć firmę to na Litwie, jest tam o wiele taniej, a jak firma ma powyżej 1miona obrotu rocznie, to polecam Raje Podatkowe, np.: Cypr.

    W ten sposób jest o wiele taniej, lepiej i legalnie.

    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2009-03-31 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny pat to regon dla spółki cywilnej. Dotychczas, jeden ze wspólników spółki cywilnej wypełniał RG-1 w urzędzie statystycznym i spółka otrzymywała jeden regon który jest niezbędny m.in. do założenia rachunku bankowego i złożenia NIP-2 w urzędzie skarbowym. Do wniosku dołączana była umowa spółki. Skąd urząd statystyczny będzie wiedział, że z dwóch wniosków przedsiębiorców (wspólników spółki) ma wybrać jeden i nadać wspólny regon dla spółki a nie oddzielnie dla każdego ?

    Odpowiedz
  • abc(2009-03-31 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    w uzasadnieniu do ustawy z 19 gru. 08r. i rozp. z 24 marca br. piszą że zmiany nie wywrą wpływu na dochody i wydatki jst, to jakaś lipa, gminy zużyją teraz 4 razy więcej papieru, więcej czasu trzeba poświecić na obsługę bo trzeba wyjaśniać co prawodawca miał na myśli we wzorze wniosku i załączników, a potem to sprawdzić - żeby petent nie miał roszczeń że się mu czegoś nie powiedziało, efektem tego "braku wpływu na wydatki" jest zwiększenie czasu obsługi petenta i urzedów - którym trzeba dane przesłać pocztą (koszty przesyłki), jednocześnie obcieli jst dochody z opłat stałych za wpisy i zmiany, do TK z taką ustawą

    Odpowiedz
  • Ala(2009-03-31 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    no wnioseczek tylko 4 strony :))) no ale za to w jednym okienku :))))

    Odpowiedz
  • mac(2009-03-31 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    W przypadku zmiany np. numeru rachunku bankowego, przedsiębiorcę obowiązuje 7 dniowy termin zgłoszenia zmian znowelizowany art. 5a ust.2 ustawy o NIP i co ciekawe adresatem tej informacji jest naczelnik urzędu skarbowego.

    Odpowiedz
  • dziadek(2009-03-31 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    I jest jak zwykle
    napisane, uchwalone - jest łatwiej no to i jest
    ale zamiast 1 okienka przy zakłądaniu wielokroć wolałbym 1 słownie jeden jasny zrozuymiąły w pierwszym czytaniu przepis nt podatków
    co wy pie-ycie o ułatwieniach skoro sami przez 10 ostatnik lat uchwalacie w trudzie i mozole przeszło 150 tysięcy stron dzienników ustaw - a ilu z was ustawodawcy zapracowani przeczytało z techo choćby 5% ???
    cieszycie się swą wydajnością w podnoszeniu ręki przy głosowaniach - to zacznijcie sami konsumować rzetelnie to co uchwalilliście!
    sam trafiłem do US - wszczęto postępowanie karno skarbowe bo. mój podwykonawca nie rozliczył sie z VATu podstawa prawna? a proszę bardzo - rozporządzenie min finansów a podpisał kto? ano GURU polskich finansów czyli prof L Balcerowicz
    mam się śmiać ?? czy ...?
    oto wasze 1 okienko

    Odpowiedz