Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski powiedział w czwartek, że jego partia chce umożliwić absolwentom prawa wykonywanie zawodu poprzez otwarcie korporacji prawniczych. Ma to także wpłynąć na obniżenie cen usług prawniczych.

Według PiS od 100 do 300 tysięcy absolwentów prawa ma trudności z wykonywaniem wyuczonego zawodu.

"Mamy sytuację dramatyczną. W Polsce jest 34 tysiące członków korporacji adwokackiej, notarialnej i radcowskiej, z których 22 tysiące obsługuje obywateli. Jeden adwokat przypada na cztery tysiące ludzi, a jeden notariusz na 36 tysięcy obywateli"- powiedział na konferencji prasowej w Olsztynie poseł Przemysław Gosiewski. Podkreślił, że w Unii Europejskiej średnio jeden prawnik przypada na 548 mieszkańców.

PiS, które w Olsztynie rozpoczęło akcję informowania o koniecznych zmianach, proponuje poprawkę art. 17 konstytucji, ograniczającego dostępność do zawodów korporacyjnych, w tym także prawniczych.

Projekt zmian w konstytucji dotyczący m.in. ułatwienia dostępu do zawodów prawniczych PiS złożyło w Sejmie w październiku ubiegłego roku. Ponadto na etapie prac w sejmowej komisji znajduje się projekt PiS o licencjach prawniczych i świadczeniu usług prawniczych.

Inna proponowana zmiana to nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego i rozszerzenie instytucji pełnomocnika w sprawach cywilnych

"Proponujemy ustawę o licencjach prawniczych i usługach prawnych, w wyniku której młodzi ludzie po zdaniu egzaminu bez konieczności ukończenia aplikacji mogliby udzielać porad prawnych w prostych sprawach" - powiedział Gosiewski.

Inna proponowana zmiana to nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego i rozszerzenie instytucji pełnomocnika w sprawach cywilnych. Według PiS pełnomocnikiem mógłby zostać każdy absolwent studiów prawniczych. Kolejna propozycja to ustawa o prawie dla ubogich, czyli pomocy prawnej dla najuboższych, organizowanej przy sądach.

W połowie marca resort sprawiedliwości przedstawił natomiast projekt ustawy o państwowym egzaminie prawniczym, przewidujący skrócenie aplikacji prawniczej, mniej pytań w teście i szerszy katalog uprawnionych do wpisu na listy samorządów prawniczych, a także dopuszczenie świadczenia usług przez doradców prawnych.

Doradcy prawni mieliby móc udzielać porad, przygotowywać opinie prawne, a także reprezentować klientów przed sądami rejonowymi - z wyłączeniem spraw karnych i rodzinnych.