Sędziowie niezadowoleni z uchwalonych przez Sejm podwyżek; trwa "tydzień bez wokand"

24.03.2009, 18:50; Aktualizacja: 24.03.2009, 20:30

W bieżącym tygodniu wyznaczono o około jedną trzecią mniej sesji sądowych niż zwykle - poinformował rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (214)

  • Jagienka(2009-03-30 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziowie powinni zarabiać dużo - czyli o wiele więcej niż po obecnej podwyżce. Nie róbmy z nich dziadów!

    Odpowiedz
  • refalka(2009-03-28 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Tu nie chodzi o zazdrość, a o pełnienie funcji publicznej zgodnie z przepisami prawa i ślubowaniem.
    "ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE JAKO SĘDZIA SĄDU POWSZECHNEGO SŁUŻYĆ WIERNIE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, STAĆ NA STRAŻY PRAWA, OBOWIĄZKI SĘDZIEGO WYPEŁNIAĆ SUMIENNIE, SPRAWIEDLIWOŚĆ WYMIERZAĆ ZGODNIE Z PRZEPISAMI PRAWA, BEZSTRONNIE WEDŁUG MEGO SUMIENIA, DOCHOWAĆ TAJEMNICY PAŃSTWOWEJ I SŁUŻBOWEJ, A W POSTĘPOWANIU KIEROWAĆ SIĘ ZASADAMI GODNOŚCI I UCZCIWOŚCI" Domaganie się podwyżki płac winno być adekwatne do rzetelnej pracy i niezawisłosci sedziowskiej. Naginanie prawa weszło w krew i ciężko pozbyć się tego zakazanego owocu.

    Odpowiedz
  • lolo(2009-03-24 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    wiktor wszedzie zdarzaja się błedy.Operacja się udała pacjent zmarł.Zbyt duzo spraw do ogarnięcia. tak jak pisałem po 15 spraw dziennie na wokandzie - wiesz co to jest. A o tych synalkach nie pisz to nie notariusze!!!

    Odpowiedz
  • lolo(2009-03-24 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    lew 60 jestes desperat piszac że sady poswiadczają w wyrokach nieprawdWyjedx z tego kraju dla dobra wszystkich. Myslę ze jesteś typowym sądowym pieniaczem. Pozdrawiam tylko z uwago na wiek to 60 to wiek?

    Odpowiedz
  • tomek(2009-03-24 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    kazdy sedzia wiedzial w co sie pcha , jak mu zle to moze isc na sekretarke, polska to kraj o nizszych zarobkach niz np.austria mysle ze przez domaganie sie jeszcze wiekszych podwyzek przy obecnej recesjii sedziowie wyraznie pokazuja na co ich stac przy wydawaniu wyrokow

    Odpowiedz
  • lolo(2009-03-24 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    leon na takie twierdzenia że sedziowe na zmywak to moge ci tylko tyle odpowiedzieć co napisałem. Co matura poszła ciężko jest żal do nauczycieli

    Odpowiedz
  • lew 60(2009-03-24 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Połowa Sędziów nie nadaje się wogóle ich stronniczość jest tak widoczna że temida musi mieć zasłonięte oczy żeby tego nie widziała , Co do podwyżek to należy się za uczciwą pracę i sprawiedliwą mówiącą o bezstronności Sędziów a widać to najlepiej w Sprawie dla reportera jak najszybciej należy dla dobra obywateli powołać ławy przysięgłych dla wprowadzenia zmian, zmian i jeszcze raz zmian dla narmalności w tym wymiarze pozdrawiam lew 60

    Odpowiedz
  • lew 60(2009-03-24 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    witaj lolo byłeś chodz raz w Sądzie miałeś jakąś sprawę może że nie wiesz co piszesz pozdrawiam lew 60

    Odpowiedz
  • lolo(2009-03-24 21:23) Zgłoś naruszenie 00

    leon nie zmienie zdania kolego. na tak postawiona teze , że sedziowie na zmywak to i tak jestem bardzo uprzejmy.Wydaje mi się ze matura u ciebie nie poszła za dobrze - obrażony na nauczycieli? Jakiś kryzys wieku sredniego a może w zmywaku woda za zimna.

    Odpowiedz
  • lolo(2009-03-24 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    lew 60 nie pisz juz nic wiecej - osmieszasz sie.Nie patrz na ekspres dla reporterów nie patrz na sędzie Anne M. Wesoł...Odpocznij

    Odpowiedz
  • Wald(2009-03-25 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Reformator, nie obrażaj sekretarek. Większość z nich jest duuuuuuuzo mądrzejsza od Charliego.
    Bidulek siedział i pisał po nocach, to teraz z niewyspania taki pobudzony.:)

    Odpowiedz
  • Sędzia(2009-03-28 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo Lebix, cóż za syzyfowa praca. Ale Pani Refalka i tak zapewne nie zrozumie. Albo sobie po prostu żarty robi.

    Odpowiedz
  • grz(2009-03-24 21:38) Zgłoś naruszenie 00

    czytając tę dyskusję jest mi Was żal. Jeden na drugiego pluje jadem i tyle. A co do meritum to nie można porównywać płac sędziów w PL do płac w innych krajach. W krajach Europy Zachodniej większe są i płace i wydatki. Poza tym nie sądzę, aby płace sędziów były niskie znam wielu wykształconych ludzi, którzy zarabiają dużo mniej. Nie przesadzałbym też z tą pracą nad uzasadnieniami do 2 w nocy. Prawda jest taka, że całą papierkową robotę wykonują: asystenci, pracownicy administracyjni sądów, aplikanci, stażyści i praktykanci. Naprawdę w obecnej sytuacji sędziów narzekanie i opowiadanie jako jest im źle to brak społecznej solidarności,a czasem brak kultury.

    Odpowiedz
  • lew 60(2009-03-24 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    Miło się słyszy podwyżka za co pytam za wyroki poświadczające nieprawdę jeżli ktoś mówi że sędziowie zasługują na podwyżki to chyba nigdy nie był w Sadzie połowa nie ma pojęcia o sprawiedliwość i o doświaczeniach życiowych na których się powołuje należy jak najszybciej dla dobra obywateli powołać ławy przysięgłych bo to co niektórzy Sędziowie robią są to kpiny a nie wymiar jaki reprezentują ,,Wymiar Sprawiedliwości ,, z powżaniem lew 60

    Odpowiedz
  • Sędzia(2009-03-24 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Dziiś Rzecznik Praw Ob. J. Kochanowski dla "Rzeczypospolitej" powiedział o sędziach : "pracują, jakby sabotowali orzekanie". Od tej osoby spodziewałabym się trochę wiedzy merytorycznej. Czy zdaje sobie sprawe z obciążenia polskich sędziów ? Czy wie na czym polega ich praca i jaki sztab ludzi pracuje w krajach europejskich na to, żeby sędzia mógł mieć przygotowany materiał dowodowy na rozprawę ? Czy zna procedurę, która uniemożliwia szybkie załatwienie sprawy ? Jestem zdruzgotana tą wypowiedzią, bo biorę tomy akt do domu, żeby przygotować na rozprawę lub napisać uzasadnienie, bo brakuje czasu w pracy, a tu ktoś zarzuca mi lenistwo. Mój kolega orzekł w sprawie, która liczyła 50 tomów tj. 1000 stron. Teraz musi napisać uzasadnienie, które będzie liczyło przynajmniej kilkadziesiąt stron i zajmie mu wiele czasu, a nikt go nie zwolnił z prowadzenia innych spraw, bo rozlicza się go z chorych "numerków". Nie dziwię się więc ww. atakom, skoro Rzecznik wydaje takie opinie.

    Odpowiedz
  • franek kimono(2009-03-24 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    lew czy 60 to Twoje IQ ? ławy przysięgłych? czyli co - 2 ławników w sprawie rozwodowej czy sądzie pracy zastapić 12 ławnikami ? Ożesz, Ty to masz fantazje! za dużo filmów made in USA oglądasz! w Sądzie byłem znacznie więcej niż wynosi Twoje IQ i chyba widziałem Cię kiedyś jak się pieniłeś ze wścieklizny za to, że Sędzia oddaliła twoje powództwo przeciwko prezesowi pewnej partii o plagiat prezydenta ;)

    Odpowiedz
  • ...chyba też murzynka(2009-03-28 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem te podwyżki które przyznano sędziom są wystarczające.

    Taki Lebix zarobi po nich minimum 7 tys zł netto, i za co? Za wyjście na salę parę razy w m-cu i uroczyste odczytanie projektów swojego asystenta? To kwota nieosiągalna dla innych urzędników państwowych, do posłów nie ma co ssr/sso porównywać bo to nie ta kategoria ważności, obiektywnie ssr to tylko taki ważniejszy urzędnik, nawet jeśli megaloman sam uważa siebie za nie wiadomo kogo.

    Nieprawdą i nadużyciem jest to co piszą sędziowie o bóg wie jakim wysiłku jakiego wymaga sądzenie, czasem tak bywa ale głównie w największych metropoliach, a i tam to są naprawdę wyjątkowe przypadki, większość sędziów bezwstydnie wysługuje się asystentami, sekretarzami, wcale nie pracują ponad siły, obserwując ich życie, zajęcia i słuchając rozmów powiedziałabym że znacznie mniej niż przeciętny pracownik.

    Odpowiedz
  • ...chyba też murzynka(2009-03-28 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jak społeczeństwo ma was szanować kiedy ewidentnie dbacie tylko o WŁASNE portfele, opowiadając naiwne bajki że tylko to uzdrowi resort w którym pracujecie? Jak możecie oczekiwać szacunku za coś takiego?

    REFORMY - to powinien być cel tych strajków. A nie pensje. I to wyłącznie wasze.

    Odpowiedz
  • ...chyba też murzynka(2009-03-28 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziowie, KRS, Iustitio - zajmijcie się w końcu REFORMĄ wymiaru sprawiedliwości, to powinien być główny postulat waszego strajku. Żądanie niebotycznych pensji (z uzasadnieniem: "bo jestem taki ważny...") w sytuacji gdy na świecie kryzys a wszyscy pozostali wasi współpracownicy, niewiele mniej albo i wręcz tak samo jak wy wykształceni , rzadko kiedy zarabiają więcej niż średnią krajową jest kuriozalne i nierealne. I to wszystko nie dlatego że to co macie to sa obiektywnie małe kwoty, ale tylko dla "prestiżu" i z zazdrości o dochody wolnych zawodów...No ręce opadają...Co to za "moralność"?

    I to ciągłe zrzędzenie o odchodzeniu...kolejna bajka. Tak naprawdę bardzo wygodnie wam na państwowych posadkach, nienormowany czas, urlopy, stan spoczynku... prawie nikt z tego nie rezygnuje. Zresztą odchodźcie, sąd doskonale poradzi sobie bez was a wasz asystent któremu zwolnicie miejsce będzie wniebowzięty robiąc nadal dokładnie to samo co dotychczas za dwa-trzy razy tyle.

    Odpowiedz
  • lolo(2009-03-24 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    grz nie bądź takim męczennikiem. jak Ci jest żal to nic nie pisz. Tu chodzi o wyrażenie swojego pogladu a nie o uzalanie sie.

    Odpowiedz