Parlament Europejski i Rada przyjęły dyrektywę, która wprowadza zharmonizowane zasady udzielania kredytów konsumenckich we wszystkich krajach członkowskich.
Dyrektywa w sprawie umów o kredyt konsumencki zharmonizuje podstawowe zagadnienia prawne związane z udzielaniem kredytów na obszarze wszystkich krajów UE. Zezwala ona bankom na pobieranie od kredytobiorcy prowizji w wysokości od 0,5 do 1 proc. spłaconej przed terminem kwoty kredytu.

Obowiązkowe informacje

- Dziś prawo jest czasami bardziej prokonsumenckie niż to, które chce wprowadzić parlament - tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
- Tak też jest w Polsce, gdzie obowiązuje ustawa o kredycie konsumenckim - dodaje.

1-proc. prowizja

Dyrektywa pozwoli polskim bankom na pobieranie od konsumenta maksymalnie 1-proc. prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.
- Polska początkowo sprzeciwiała się wprowadzeniu rekompensaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Po konsultacjach zgodziliśmy się ją przyjąć pod pewnymi warunkami - informuje Małgorzata Cieloch.
Dyrektywa dotyczy też obowiązku udzielania informacji przed zawarciem umowy kredytowej czy prawa do odstąpienia od niej.
- Polskie banki z pewnością zdążą wprowadzić zmiany na czas, zwłaszcza że wiele rozwiązań, o których mówi dyrektywa, zostało wdrożonych dużo wcześniej - mówi Jerzy Bańka, radca prawny ze Związku Banków Polskich.
Obecnie w ustawie o kredycie konsumenckim jest przepis, który nakłada na polskie banki obowiązek podania kredytobiorcy całkowitego kosztu kredytu.
Przepisy dyrektywy wejdą w życie po 20 dniach od ich opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.