statystyki

Ważny interes społeczny jest wtedy, gdy władza bierze się za sędziów, a nie wtedy, jak sąd patrzy władzy na ręce

autor: Piotr Szymaniak20.11.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.11.2020, 08:13
Polska nie ma problemów z praworządnością. Przecież przeprowadziła wielką reformę wymiaru sprawiedliwości. Może sądy nie działają szybciej i bardziej sprawiedliwie, za to w imię walki z bezprawiem sędziowskiej kasty minister Zbigniew Ziobro wymienił większość prezesów sądów.

Polska nie ma problemów z praworządnością. Przecież przeprowadziła wielką reformę wymiaru sprawiedliwości. Może sądy nie działają szybciej i bardziej sprawiedliwie, za to w imię walki z bezprawiem sędziowskiej kasty minister Zbigniew Ziobro wymienił większość prezesów sądów.źródło: ShutterStock

Polska nie ma problemów z praworządnością. Naprawdę. To, że od czasu do czasu nie wydrukuje się wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jeszcze o niczym nie świadczy. Zwłaszcza jeśli porównamy liczbę tych wydrukowanych z orzeczeniami, które się w publikatorze nie znalazły, widać, że chodzi tylko o incydenty.

 

To samo z ustawami ‒ muszą się państwo zdecydować. Najpierw narzekanie, że w Dzienniku Ustaw publikuje się tyle nowych aktów prawnych (w ubiegłym roku prawie 22 tys. stron), że na ich przeczytanie trzeba by poświęcać prawie trzy godziny dziennie, a teraz, jak Rządowe Centrum Legislacji jednej uchwalonej ustawy nie publikuje, to wielki raban. Przecież wszystkie inne są publikowane. Zresztą zaraz będzie nowa ustawa, prawie taka sama jak ta „zaginiona”, więc nie kłóćmy się o drobiazgi.

Polska nie ma problemów z praworządnością. Przecież przeprowadziła wielką reformę wymiaru sprawiedliwości. Może sądy nie działają szybciej i bardziej sprawiedliwie, za to w imię walki z bezprawiem sędziowskiej kasty minister Zbigniew Ziobro wymienił większość prezesów sądów. I nawet jeśli od początku nie powinien mieć takich uprawnień, to nie zapominajmy, że zgodnie z przepisami przys ł ugiwa ł y mu one tylko przez pół roku ‒ chodziło o to, by następny minister sprawiedliwości nie miał pokusy ręcznego sterowania.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • PiS to SYF i ZGNILIZNA MORALNA(2020-11-20 09:46) Zgłoś naruszenie 4515

  SĄD I PROKURATORA MUSI BYĆ NIEZALEŻNA OD POLITYKÓW. AFERY PiS UTRĄCANE W UPOLITYCZNIONEJ PROKURATURZE: - AFERA SASINA - 70 MIL Z PODATKÓW OD OBYWATELI WYDANE W NIEMIECKICH FIRMACH DRUKUJĄCYCH NIELEGALNIE KARTY DO GŁOSOWANIA, - AFERA SZUMOWSKIEGO - 200 MLN Z PODATKÓW OBYWATELI NA RESPIRATORY WIDMO. TE KTÓRE DOTARŁY NIE POSIADAJĄ DOKUMENTACJI, OKABLOWANIA I CZĘŚCI ZAMIENNYCH. ZAINSTALOWANE OPROGRAMOWANIE WYŚWIETLA CHIŃSKIE ZNAKI, - AFERA ZIOBRY - SETKI MILIONÓW ZŁOTYCH Z KAR NAKŁADANYCH NA PRZESTĘPCÓW PRZEZ SĄDY,KTÓRE ZASILAJĄ FUNDUSZ SPRAWIEDLIWOŚCI ZAMIAST DO OFIAR PRZESTĘPCÓW LUB FUNDACJI ICH WSPIERAJĄCYCH TRAFIA DO LUDZI POWIĄZANYCH Z PARTIĄ ZIOBRY

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lil(2020-11-20 10:12) Zgłoś naruszenie 3710

  W Polsce nie ma problemów z praworządnością, dlatego sprawy "niewygodne dla władzy" są ręcznie sterowane z góry przez prokuraturę, przenoszone i umarzane (np. sprawa delegalizacji ONR).

  Odpowiedz
 • Lil(2020-11-20 10:11) Zgłoś naruszenie 3515

  W Polsce nie ma problemów z praworządnością, dlatego opłacane przez władzę bojówki policyjne ignorują immunitety poselskie i biją kobiety.

  Odpowiedz
 • Q(2020-11-20 08:29) Zgłoś naruszenie 3047

  Sprawy Durczoka, Najsztuba, milionowych odszkodowań za duszną cele dla gangsterów, uniewinnienia sędziego który ukradł staruszce 50 zł na stacji benzynowej pokazują z jaką patologią mamy do czynienia. W sądach gospodarczych wyroki po 10 latach. Sędziowie nie chcą zmian...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • fakty(2020-11-20 11:19) Zgłoś naruszenie 2510

  "Wielokrotnie mówiłem, że wymiar sprawiedliwości, łącznie z prokuraturą trzeba zaorać i zbudować od nowa. Nie zmieni się obecnej mentalności sędziów i prokuratorów. Oni są nauczeni bezkarności" - te ostre słowa padły z ust posła Kukiz15, Jerzego Jachnika w programie "Woronicza 17". Wymiar sprawiedliwości, ten, który wciąż mamy, jest żywcem przeniesiony z PRL, a stworzony prze NKWD.

  Odpowiedz
 • abc(2020-11-20 11:18) Zgłoś naruszenie 198

  Sędzia w systemie jaki mamy, nie jest żadną trzecią władzą, jest tylko zwykłym urzędnikiem. Sędzia nie ma legitymacji suwerena do sprawowania swojej funkcji tzw. "trzeciej władzy", jego władza pochodzi tylko od władzy ustawodawczej i wykonawczej, tak samo jak w przypadku innych urzędników. Wszystkie cechy sędziów są tożsame z cechami urzędników, a nie cechami samodzielnej i niezależnej władzy pochodzącej od suwerena. Co więcej gdyby przyznać, że są trzecia władzą, oznaczałoby to, że wymykają się demokracji, gdyż nie podlegają ocenie suwerena, tak jak władza ustawodawcza i wykonawcza.

  Odpowiedz
 • Obserwator(2020-11-20 11:12) Zgłoś naruszenie 1120

  A kobiety chcą równouprawnienia, a nie wiadomo w ogóle jakiej te osoby były płci, wiec co za larum jeżeli są ludzie ( to raczej nie jest wątpliwe- choć po zachowaniu też można zacząć mieć wątpliwości)na manifestacji której, ze względu na obowiązujące przepisy pandemiczne, być nie powinno. Czemu się dziwimy że policja reaguje - reagowała na marszu 11.11 dlaczego na kolejnych nie może być reakcji. Tu i tam nielegalne zgromadzenie, przy równouprawnieniu reakcja policji dla mnie oczywista.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bozia z drugiej strony krzyza(2020-11-21 03:36) Zgłoś naruszenie 70

  A sedziowie przestępcami nie mogą już być?

  Odpowiedz
 • samozwaniec(2020-11-21 13:00) Zgłoś naruszenie 11

  I to jest ta różnica właśnie między rządzącymi a "kastą", że rządzący w granicach terminów publikacyjnych nie opublikowali jeszcze ustawy bo by jej musieli przestrzegać i by ją przestrzegali natomiast kastowi nawet jak np nowelizację ustawy o SN opublikowano to z przymrużonymi oczami, łącząc się z mocą, stwierdzili arbitralnie że ich to prawo nie obowiązuje co uzasadnili wykładnią "lewą ręką przez prawe ucho".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane