statystyki

Wiceminister sprawiedliwości: Z powodu pandemii sądy mają pracować na dwie zmiany

autor: Piotr Szymaniak09.11.2020, 08:12; Aktualizacja: 09.11.2020, 08:16
sąd rozprawy online

Anna Dalkowska poleciła też m.in. przywrócenie funkcjonowania punktów informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego oraz „wykorzystywanie urządzeń, za pomocą których możliwe jest digitalizowanie akt potrzebnych do wykonywania obowiązków służbowych”źródło: ShutterStock

Nie tylko przedsiębiorcy są zaskakiwani w ostatniej chwili. To samo dotyczy sądów. W czwartek Anna Dalkowska, wiceminister sprawiedliwości, rozesłała zarządzenie, zgodnie z którym od dziś sądy będą pracować w systemie dwuzmianowym: 7.00–13.00 i 14.00–20.30, a także w formie pracy zdalnej.

Na pracę w innych godzinach zgodę może wyrazić prezes lub dyrektor sądu, ale takie odstępstwo musi być motywowane wystąpieniem szczególnych okoliczności rodzinnych lub zdrowotnych. Powodem decyzji resortu sprawiedliwości jest oczywiście obecna sytuacja epidemiczna.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • Malcolm(2020-11-09 08:49) Zgłoś naruszenie 476

    kolejna nieprzemyślana decyzja pod publikę mająca pokazać, że coś robimy...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pixelek(2020-11-09 10:58) Zgłoś naruszenie 371

    ale oni wiedzą, że przeciętny sędzia ma wyznaczone wokandy na 3 miesiące do przodu? Ja np. wyznaczam teraz luty 2021 r. Więc jak oni sobie teraz wyobrażają nagłe przejście na pracę zmianową? Ludzie przyjdą na 09.00 i dowiedzą się, że muszą czekać pod sądem do 14.00 bo sędziemu kazali przyjść na drugą zmianę? I gdzie mają czekać, jak galerie handlowe zamknięte, a do budynku sądu można wejść na 15 minut przed sprawą, bo COVID? Oczywiście terminy spraw można zmienić, ale jakoś nadal nie widzę w przepisach COVIDOWych możliwości wysłania do ludzi np. maila czy nawet głupiego SMS-a. Nadal za to widzę monopol Poczty. A jak poczta radzi sobie z pandemią, to chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. Czyli realnie można wysyłać zawiadomienia o zmianach terminów rozpraw zaplanowanych w styczniu. Akurat dojdą "na styk"... A co z grudniem i listopadem? Teraz właśnie mszczą się dziesięciolecia zaniedbań. Akta sądowe dawno powinny być w pdfie, korespondencja dawno powinna być elektronicznie, a skoro możliwa jest teleporada u ginekologa, to naprawdę nie było by problemu jak by ten świadek złożył zeznania przez Skype`a czy chociażby Google Classroom, czy inną platformę do videoonferencji. Przecież każdy sędzia ma w domu internet i można w przytłaczającej większości spraw zrobić to wszystko zdalnie. Ale co tam. Papier przyjmie każdą złotą myśl decydentów...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Sonia(2020-11-09 10:43) Zgłoś naruszenie 334

    Czy ta pani była chociaz raz w sądzie ?

    Odpowiedz
  • Marianna(2020-11-09 11:17) Zgłoś naruszenie 225

    Ubiegający się o pracę w tych "prestiżowych" urzędach nie brali pod uwagę takiego systemu pracy.Z dnia na dzień dewastuje się plan dnia tysiącom pracowników.Kto zajmie się dziećmi popołudniami ?,ulica ?.Wszak ma walory wychowawcze, mówi się "tych dwoje wychowała ulica " :).Tak jak wyczułem w ub. roku wysyp prawdziwków w lasach tak teraz wyczuwam wysyp L-4,opieki na dzieci,rodziców.Pachnie kolejnym paraliżem Sądów.

    Odpowiedz
  • Ale po co?(2020-11-09 14:56) Zgłoś naruszenie 134

    Nierozsądne. Niewykonalne. Nielastyczne. Pytać praktyków, potem wymyślać.

    Odpowiedz
  • zagadda(2020-11-09 15:20) Zgłoś naruszenie 1210

    A kiedy sędziowie będą płacić ZUS jak inni urzędnicy, bo my płacimy składki, ale do lekarza dostać się niemożna.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • wjw(2020-11-09 11:58) Zgłoś naruszenie 102

    To już było nawet bez pandemii, ale jakoś się nie przyjęło...

    Odpowiedz
  • a(2020-11-09 15:10) Zgłoś naruszenie 97

    Czekam już 16 miesięcy na wykreślenie wzmianki w księdze wieczystej. Ciekawie czy przed "śmiercią" sąd jeszcze zdąży mi to wykreślić. Zgroza.Tyle czasu czekać na taką bzdurę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ala(2020-11-09 10:48) Zgłoś naruszenie 735

    Bardzo dobre decyzje na dodatek po co budować nowe obiekty jak w jednym może być sad okregowyn i apelacyjny podobni jak w jednym budynku prokuratura rejonowa i okręgowa.W innych zawodach pracują na zmiany to sędziom nic się nie stanie mimo że to podobno nadzwyczajna kasta jak mówiła sędzia Kamińska.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zenek(2020-11-10 10:33) Zgłoś naruszenie 41

    To nie lepiej od razu pozwolic sadom rzucic moneta jakie rozstrzygniecie ma zapasc? Bedzie szybko i Zbysio sie pochwali odkorkowaniem sadow.

    Odpowiedz
  • LP(2020-11-10 10:57) Zgłoś naruszenie 30

    Ja czekam już 5 miesięcy na nakaz zapłaty, pozew złożony na początku czerwca, a do mojego prawnika spływają nakazy z innych pozwów złożonych w sierpniu🙈 To się w głowie nie mieści 🙈

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bee(2020-11-09 18:24) Zgłoś naruszenie 21

    Co raz lepiej poczynają sobie pismani. Ala nie bredź.

    Odpowiedz