statystyki

Śliwińska: Pożytki z nieznajomości prawa [OPINIA]

autor: Joanna Śliwińska08.11.2020, 14:00
Joanna Śliwińska, fot. Wojtek Górski

Joanna Śliwińska, fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Nie jest dobrze, gdy dyskusja o tym, kto „zasługuje” na świadczenia z ZUS, zamiast w komisjach sejmowych toczy się na salach sądowych.

P rzepisy tarcz antykryzysowych powstawały szybko. Oczywiście żadne przepisy powstawać tak nie powinny, ale też i sytuacja była nadzwyczajna i na długi proces legislacyjny czasu nie było. Nie uniknięto więc w nich pomyłek.

Szczególnie gorące reakcje wzbudziły przepisy dotyczące pomocy z ZUS dla przedsiębiorców i wykonujących umowy cywilnoprawne. Błędów w nich nie brakowało – nie wiadomo dlaczego niektórzy przedsiębiorcy zostali początkowo z pomocy wykluczeni, zleceniobiorcom z kolei postawiono przedziwny warunek: przez kilka miesięcy nie mogli wystąpić o pomoc sami, a tylko zatrudniająca ich firma. Kolejne nowelizacje wprowadzały kolejne poprawki, ale niektóre niezrozumiałe rozwiązania zostały do dziś. Jak zwykle krytykę bierze na siebie ZUS, który musi wydawać decyzje w oparciu o treść ustawy, ale dla osoby, która czuje się nią pokrzywdzona, nie ma to większego znaczenia. Odwołuje się do sądu, a ten czasem orzeka zupełnie inaczej, niż wynikałoby z treści ustawy, powołując się na zamiar ustawodawcy.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • ?(2020-11-08 14:55) Zgłoś naruszenie 81

  Pani Joanno nie ma czegoś takiego - ignorantia iuris nocet. Prawo tworzą teraz prawnicy związani z oszustami kościelnymi - KUL, Opus dei, Ordo Iuris i pozostali. Partyjne żule sprzedały kraj, ludzi i ich dochody za posady. H. Suchocka i ludzie Zgr. Narod. podpisali konkordat, dali normy prawne tzw. komisji majątkowej. A bezczelni jak Cza..rnek i reszta katoprawaków, narodowcy to jeszcze chwalą bicie słabszych. A tak pomagają słabszym, jak wyrokiem TK z 22.10.br.

  Odpowiedz
 • Qpa(2020-11-08 20:11) Zgłoś naruszenie 20

  SPOKO.. JESZCZE KILKA LAT I KATOLIK-KOWALSKI STANIE NA BARYKADACH.....

  Odpowiedz
 • Monika Ka(2020-11-08 23:07) Zgłoś naruszenie 02

  Przepraszam ale gazeta prawna chyba robi bokami, skoro zatrudnia takich wybitnych autorów do pisania swoich tekstów. Radca prawny praktycznie bez jakiegokolwiek dorobku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane