statystyki

Zamówienia publiczne: Konsorcja i podmioty trzecie wkrótce będą musiały zastosować nowe przepisy

autor: Artur Wawryło11.11.2020, 07:00; Aktualizacja: 12.11.2020, 12:16
Niejednokrotnie zmuszą one do zmiany dotychczasowych utartych praktyk w tworzeniu konsorcjów czy korzystaniu z cudzego potencjału, a niektórym podmiotom utrudnią udział w realizacji zamówienia.

Niejednokrotnie zmuszą one do zmiany dotychczasowych utartych praktyk w tworzeniu konsorcjów czy korzystaniu z cudzego potencjału, a niektórym podmiotom utrudnią udział w realizacji zamówienia.źródło: ShutterStock

Po 1 stycznia trudniej będzie skorzystać z doświadczenia partnera startującego wspólnie w przetargu. Zamówienie publiczne wymagające określonych referencji będzie mógł zrealizować tylko ten przedsiębiorca, który je faktycznie nabył.

Nowe prawo zamówień publicznych (ustawa z 11 września 2019 r.; Dz.U. z 2019 r. poz. 2020; dalej: n.p.z.p.), które ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., wprowadza m.in. zmiany dotyczące udziału w postępowaniach przetargowych wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienia (potocznie zwane są konsorcjami), a także zasad udostępniania wykonawcom potencjału przez podmioty trzecie (chodzi tu o użyczenie przez inne firmy określonych zasobów, które są niezbędne dla potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu). Z oczekującymi na wejście w życie przepisami warto zapoznać się już dziś, aby odpowiednio wcześniej się do nich przygotować. Niejednokrotnie zmuszą one bowiem do zmiany dotychczasowych utartych praktyk w tworzeniu konsorcjów czy korzystaniu z cudzego potencjału, a niektórym podmiotom utrudnią udział w realizacji zamówienia.

>>>>> Więcej przeczytasz w książce "Prawo zamówień publicznych w praktyce" <<<<<

Co pozostanie

Zacznijmy od tego, co pozostało po staremu. I tak nowa ustawa podtrzymuje dotychczasową zasadę, zgodnie z którą konsorcja w każdym przypadku mogą wspólnie się ubiegać o zamówienia, a zamawiający takiej możliwości wykluczyć nie może. Zamawiający nie może również wymagać od takich wykonawców przyjęcia czy też posiadania określonej formy prawnej w celu złożenia oferty (np. zawarcia umowy spółki cywilnej). Jednocześnie nowe przepisy nie ograniczają w tym zakresie zamawiających w odniesieniu do etapu wykonania zamówienia.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Realista(2020-11-12 07:03) Zgłoś naruszenie 00

    To żenada - takie konsorcja powinny być wykluczone urzędowo z przetargów. Kogo ścigać ma zamawiający jak umowa została zawarta a dostawcy jej nie wykonali, a następnie winą obarczają jeden drugiego (trzy podmioty) ???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane