statystyki

Przetargi dla walki z koronawirusem: Posłowie chcą powrotu covidowego wyłączenia

autor: Sławomir Wikariak22.10.2020, 07:41; Aktualizacja: 22.10.2020, 07:46
„Zasadne jest również przywrócenie rozwiązania funkcjonującego w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. (…) w przypadku wysokiego prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się tej choroby lub gdy wymaga tego ochrona zdrowia publicznego” ‒ napisano w uzasadnieniu tego projektu.

„Zasadne jest również przywrócenie rozwiązania funkcjonującego w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. (…) w przypadku wysokiego prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się tej choroby lub gdy wymaga tego ochrona zdrowia publicznego” ‒ napisano w uzasadnieniu tego projektu.źródło: ShutterStock

Posłowie chcą przywrócenia przepisu, który zwalniał z obowiązku organizowania przetargów przy zakupach przeznaczonych do walki z koronawirusem. DGP informował w tym tygodniu, że przestał on obowiązywać w czasie, gdy zdaniem lekarzy byłby najbardziej potrzebny.

Przepis ten uchwalono na początku marca, gdy rozpoczynano walkę z epidemią. Zwalniał on z obowiązku stosowania regulacji o zamówieniach publicznych przy zakupach związanych z zapobieganiem. Od początku założono jednak, że będzie obowiązywał tylko przez 180 dni. Dlatego utracił on swą moc 4 września. Problem w tym, że zbiegło się to w czasie ze skokowym wzrostem zakażeń. Dyrektorzy szpitali uważają, że teraz, gdy bijemy kolejne rekordy, regulacja ta byłaby szczególnie potrzebna. Dlatego też zaapelowali o jej przywrócenie.

Apele te zostały wysłuchane przez posłów. Przywrócenie wyłączenia pozwalającego na zakupy antycovidowe bez przetargów zaproponowano w dwóch z czterech zgłoszonych projektów ustaw, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Zgodnie z propozycją klubu KO zwolnienie z obowiązku stosowania przepisów o zamówieniach miałoby dotyczyć tylko jednostek samorządu terytorialnego. Z oczywistych względów większe szanse na przyjęcie ma projekt klubu PiS, a ten nie zawiera takiego ograniczenia. W tej wersji przywrócona ma zostać poprzednia wersja art. 6 ust. 1 ustawy antycovidowej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane