statystyki

Niepewne losy poprawionej przez Senat „piątki dla zwierząt”

autor: Dorota Beker21.10.2020, 07:43; Aktualizacja: 21.10.2020, 07:44
Senat wprowadził do ustawy również odrzucony na etapie prac sejmowych obowiązek chipowania psów powyżej trzeciego miesiąca życia.

Senat wprowadził do ustawy również odrzucony na etapie prac sejmowych obowiązek chipowania psów powyżej trzeciego miesiąca życia.źródło: ShutterStock

Senackie zmiany w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt z zasady ucieszyły zarówno samorządowców, jak i organizacje prozwierzęce. Chociaż jest to entuzjazm okupiony kilkoma gorzkimi pigułkami.

Na ostatnim posiedzeniu Senatu głośną „piątkę dla zwierząt” przyjęto z kilkudziesięcioma poprawkami, które miejscami odwracają do góry nogami mechanizmy uchwalone przez Sejm. Oprócz głośnych kwestii dotyczących uboju rytualnego, przemysłu futrzarskiego oraz odszkodowań dla hodowców, senatorowie wnieśli zmiany w regulacjach dotyczących schronisk oraz procedury odbioru zwierzęcia.

Nie mieszać w „siódemce”

Zmiany dotyczą m.in. budzącego kontrowersje art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt dotyczącego odbioru zwierzęcia. Senat zdecydował, że organizacje nie będą jednak musiały czekać na asystę służb podczas interwencji.

Już na etapie prac sejmowych alarmowały, że wydłużyłoby to znacząco czas jej podjęcia. – Nie rozumiem, dlaczego w przypadku ludzi zakłada się, że istnieją tzw. złote cztery minuty, w czasie których kluczowe jest podjęcie działań, zaś zwierzęta będą mogły czekać właściwie dowolną ilość czasu na asystę policji – argumentował Konrad Kuźmiński z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Robert(2020-10-23 06:09) Zgłoś naruszenie 00

    To oznacza, że bandyci zrzeszeni w jakiejś organizacji nie mający żadnych kompetencji ani wykształcenia będą mogli wtargnąć do obywatela i siłą odebrać mu jego własność bo tak im się podoba. Tego nie może zrobić nikt inny oprócz przyjaciół zwierząt.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane