statystyki

Jak powstrzymać podwyżkę za użytkowanie wieczyste [PORADNIK]

autor: Dr Łukasz Pożoga, Magdalena Kozak, Łukasz Żuławiński, Robert Uhl20.10.2020, 08:33; Aktualizacja: 20.10.2020, 10:41
Ostatnie miesiące roku kalendarzowego to okres, w którym użytkownicy wieczyści nieruchomości najczęściej otrzymują wypowiedzenia wysokości opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości.

Ostatnie miesiące roku kalendarzowego to okres, w którym użytkownicy wieczyści nieruchomości najczęściej otrzymują wypowiedzenia wysokości opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości.źródło: ShutterStock

Koniec roku to czas aktualizacji opłaty rocznej. Można jednak zakwestionować wysokość nowych wycen – w tym celu trzeba złożyć wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego.

Ostatnie miesiące roku kalendarzowego to okres, w którym użytkownicy wieczyści nieruchomości najczęściej otrzymują wypowiedzenia wysokości opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości. Zazwyczaj wiąże się to ze wzrostem ich wysokości. Wiele wskazuje na to, że w tym roku może ich być szczególnie dużo – samorządy poszukują dodatkowych dochodów. Warto jednak wiedzieć, że użytkownicy wieczyści mają możliwość kwestionowania podwyżek.

Zasady ustalania

Użytkowanie wieczyste nieruchomości wiąże się z ponoszeniem dwóch rodzajów opłat: pierwszej opłaty oraz opłat rocznych, które wnosi się co do zasady przez cały okres użytkowania wieczystego z góry do 31 marca każdego roku. Przy czym opłaty roczne nie mają charakteru stałego i raz na trzy lata mogą być aktualizowane przez właścicieli (tj. Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego). Wysokość opłaty rocznej zależy od dwóch czynników: wartości nieruchomości, będącej przedmiotem użytkowania wieczystego, oraz od przyjętej stawki procentowej, stanowiąc ich iloczyn.

Wartość nieruchomości gruntowej ustalana jest w operacie szacunkowym przez rzeczoznawcę majątkowego na zlecenie właściciela nieruchomości. W większości przypadków użytkownicy wieczyści mogą zatem przewidzieć, że czeka ich podwyżka opłaty na podstawie tego, że odwiedził ich rzeczoznawca majątkowy sporządzający wycenę. Przy czym przez nieruchomość gruntową, która podlega wycenie, należy rozumieć grunt wraz z częściami składowymi; z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot własności. Wobec tego wycena nie powinna uwzględniać budynków oraz lokali położonych na tej nieruchomości.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane