statystyki

Kaleta: Unijna niepraworządność [OPINIA]

autor: Sebastian Kaleta15.10.2020, 09:16; Aktualizacja: 15.10.2020, 09:17
Sebastian Kaleta

Sebastian Kaletaźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Nie opadł kurz po lipcowym szczycie Rady Europejskiej, która zajmowała się unijnym budżetem na lata 2021–2027 oraz dodatkowym, niwelującym negatywne skutki gospodarcze pandemii spowodowanej koronawirusem, a spór wokół wiązania tych budżetów z tzw. praworządnością rozgorzał na nowo, bez wątpienia ze zdwojoną siłą. Było to do przewidzenia, ponieważ niejasność rezultatów tego szczytu już kilka godzin po jego zakończeniu wywołała sprzeczne komunikaty.

Z jednej strony Polska i Węgry uznały, że konkluzje nakazują powrót do rozmów w tej sprawie na poziom Rady Europejskiej; z drugiej – państwa starej unii, w szczególności Niemcy, oraz Przewodnicząca Komisji Europejskiej i Przewodniczący Rady Europejskiej twierdzili, że wnioski ze szczytu dają mandat do dalszych prac nad rozporządzeniem mającym wiązać budżet z przestrzeganiem zasady praworządności.

Spór ten zdaje się być dzisiaj fundamentalnym dla przyszłości Unii Europejskiej, ponieważ stanowiska nie tylko osób negocjujących podczas szczytu, ale również głównych frakcji w Parlamencie Europejskim są skrajnie różne, nie do pogodzenia, jeśli chodzi o fundamenty prawa unijnego. Dlatego w tekście tym postaram się przybliżyć czytelnikowi tło tego sporu oraz główne regulacje, które są podstawą do formułowania stanowisk.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane