Prawo do pokojowych demonstracji

autor: Dominika Bychawska-Siniarska18.10.2020, 13:00
Powołując się na art. 11 (wolność zgromadzeń i zrzeszania się), skarżąca zarzuciła Hiszpanii, że użycie siły przeciwko niej i innym protestującym było rażąco nieproporcjonalne (skarga nr 41462/17).

Powołując się na art. 11 (wolność zgromadzeń i zrzeszania się), skarżąca zarzuciła Hiszpanii, że użycie siły przeciwko niej i innym protestującym było rażąco nieproporcjonalne (skarga nr 41462/17).źródło: ShutterStock

W 2014 r. Laguna Guzman wzięła udział w demonstracji w Valladolid przeciwko cięciom budżetowym i wysokiej stopie bezrobocia. Władze zostały z wyprzedzeniem zawiadomione o demonstracji zgodnie z wymogami prawa.

Po oficjalnym zakończeniu demonstracji, grupa 50–60 osób maszerowała dalej. Protestujący zatrzymali się na placu przed restauracją, w której politycy jedli obiad. Guzman trzymała tabliczkę z napisem „Zaprzestać kryminalizacji protestów społecznych”. W wyniku uderzenia pałką w twarz w czasie akcji policji skarżąca została ranna.

W 2016 r. Instytut Medycyny Prawnej w Valladolid stwierdził, że jest ona trwale okaleczona. Sądy umorzyły postępowanie karne przeciwko policjantom za spowodowanie uszkodzenia ciała, stwierdzając, że musieli użyć siły w obliczu przemocy i zagrożenia dla porządku. Skarga pełnomocnika skarżącej na tę decyzję została uznana za niedopuszczalną przez konstytucję.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane