statystyki

Kiedy kurator reprezentuje małoletnie dzieci zamiast drugiego rodzica

autor: Michał Culepa12.10.2020, 08:55; Aktualizacja: 12.10.2020, 08:55
Tymczasem podczas rozprawy apelacyjnej pełnomocnik kobiety zgłosił nieoczekiwanie zarzut nieważności postępowania, twierdząc, że jego klientka została pominięta w postępowaniu, a to właśnie ona powinna być przedstawicielką prawną dzieci.

Tymczasem podczas rozprawy apelacyjnej pełnomocnik kobiety zgłosił nieoczekiwanie zarzut nieważności postępowania, twierdząc, że jego klientka została pominięta w postępowaniu, a to właśnie ona powinna być przedstawicielką prawną dzieci.źródło: ShutterStock

W sprawach o alimenty, gdy ich uchylenia żąda aktualny opiekun dzieci, drugi rodzic nie powinien reprezentować małoletnich. Kuratora dla nich powinien ustanowić sąd – orzekł Sąd Najwyższy w uchwale.

Źródłem problemu była kwestia ustalenia alimentów, o co wnosił Waldemar K., ojciec dwójki chłopców, decyzją sądu sprawujący nad nimi pieczę. Sprawę tę pan K. wytoczył przeciwko matce dzieci. Jednak równolegle z tym pozwem złożył także drugi, tym razem w imieniu własnym, przeciwko swoim synom o uchylenie obowiązku alimentacyjnego w stosunku do nich. Wynikało to z faktu, iż sąd przyznał mu pełne prawo opieki nad dziećmi, zaś matce zagwarantował jedynie prawo współdecydowania o istotnych dla nich sprawach, takich jak np. wychowanie, edukacja czy leczenie.

W sprawie tej toczyło się już postępowanie o wyegzekwowanie zaległych alimentów, wytoczone przez matkę dzieci pana K. jeszcze przed uprawomocnieniem się orzeczenia przyznającego ojcu opiekę nad dwójką chłopców. Tam dzieci były reprezentowane przez kuratora.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane