statystyki

Były szef gabinetu prezesa ZUS z wyrokiem [ŚLEDZTWO DGP]

autor: Bartek Godusławski30.09.2020, 11:13; Aktualizacja: 30.09.2020, 11:14
Skazanie nie jest prawomocne. K. zapowiedział apelację.

Skazanie nie jest prawomocne. K. zapowiedział apelację.źródło: ShutterStock

Sąd uznał, że Antoni K. przesłał na prywatny adres e-mail wrażliwe dane ZUS. Wymierzył mu karę grzywny. Skazanie nie jest prawomocne. K. zapowiedział apelację.

Szczegóły sprawy opisaliśmy w DGP w styczniu tego roku. We wrześniu 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego K. To były szef gabinetu prezesa ZUS. Przedstawiciele zakładu – po sprawdzeniu służbowej skrzynki e-mail K. ‒ uznali, że przesyłał on na swój prywatny adres wrażliwe dane, do których miał dostęp jako urzędnik. Śledczy uznali, że popełnił przestępstwo z art. 231 k.k. w zbiegu z art. 107 ustęp 1 ustawy o ochronie danych osobowych. Co oznacza, że zdaniem prokuratorów Antoni K. przekroczył swoje uprawnienia jako szef gabinetu.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia wskazywała, że nie ma wątpliwości, że K. był funkcjonariuszem publicznym oraz że doszło do nieuprawnionego przekazania wiadomości e-mail. Co oznacza, że urzędnik wykorzystywał służbową skrzynkę niezgodnie z przeznaczeniem i nie miał upoważnienia do takiego działania.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane