Badajmy kierowców seniorów. Dla wspólnego dobra [OPINIA]

autor: Piotr Szymaniak29.09.2020, 10:52; Aktualizacja: 29.09.2020, 10:54
Piotr Szymaniak

Piotr Szymaniakźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojciech Górski

Starsi kierowcy – nie z własnej winy – są realnym zagrożeniem. Potrzebujemy niestygmatyzującego systemu weryfikacji ich możliwości za kółkiem.

Ł uków. Sobotni poranek godzina 9 rano. Pogoda idealna, zero mgły, deszczu itp. To kwiecień, więc jezdnia jest sucha, nie ma mowy o żadnym szronie. Przez pasy przechodzą cztery nastolatki i nagle w trzy z nich uderza kierowca mitsubishi. Jak tłumaczył później policjantom – zwyczajnie dziewcząt… nie zauważył. Czterech dziewcząt przechodzących przez pasy! Jak można nie dostrzec czterech postaci, które przechodziły przez zebrę w normalnym tempie (nie było mowy o żadnym niespodziewanym wtargnięciu). Okazuje się, że jak się ma 75 lat, to można.

Inny 70-latek wjechał na przejazd kolejowy pomimo włączonych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, a nawet opuszczonych rogatek, po czym zderzył się z nadjeżdżającym szynobusem. Kierowcy, o dziwo nic wielkiego się nie stało, ucierpiała za to poważnie czekająca na możliwość przejścia 19-latka (uderzona przez znak drogowy, który skosiło auto seniora po kontakcie z pociągiem).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • A nie(2020-09-30 18:51) Zgłoś naruszenie 41

    młodych bandytów ?

    Odpowiedz
  • serbiusz(2020-09-29 20:41) Zgłoś naruszenie 53

    Autor artykułu to alkoholik po 3 podejściu w placówce zamkniętej, prawko ma i prowadzi,

    Odpowiedz
  • Roman(2020-09-29 18:50) Zgłoś naruszenie 143

    Niestygmatyzujące, ale swoim żałosnym pismactwem stygmatyzuje ludzi stasrzych! Największą brawurą popisują się ludzie młodzi i to oni powodują najwięcej wypadków! Nie wiem na czyje zamówienie powstał tan prymitywny tekst, ale mam podejrzenie, że nie powstał bez zamówienia! Ktoś potrafi sobie wyobrazić jak poradziła by sobie nasza nieudolna służba zdrowia z zadaniem przebadania tysięcy ludzi? Jak bardzo korupcjogenny byłby taki przepis? Ilu starszych ludzi poszłoby do więzień za jazdę po utracie uprawnień?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2020-09-29 13:24) Zgłoś naruszenie 51

    Z Szymaniakiem , to też dobrze byłoby , gdyby ktoś porozmawiał ...

    Odpowiedz
  • karol(2020-09-29 12:58) Zgłoś naruszenie 114

    Jeżdze ponad 50 lat bez kolizji , to zabaczcie młodych jak sie zachowuja na drodze ,musi byc pierwszym ,bo dla niektórych prawo jazdy to przepustka do wiecznosci .

    Odpowiedz
  • leczenie psychiatryczne jest bezpłatne(2020-09-29 11:30) Zgłoś naruszenie 177

    To nie Holandia ani Belgia, gdzie starców mordują pod hasłem eutanazji. Ani Rosja, gdzie homoseksualiści nie mogą mieć prawa jazdy. To wolny kraj wolnych ludzi, także starszych, a nie policjantów, denuncjatorów i obłąkanych reformatorów.

    Odpowiedz
  • kier(2020-09-29 11:20) Zgłoś naruszenie 152

    Najlepiej zrobić przymusowe badania telefonicznie. Znowu odezwało się lobbi lekarskie. Kasa, kasa, kassa.....

    Odpowiedz
  • Bogdan(2020-09-29 11:14) Zgłoś naruszenie 163

    STOP STYGMATYZACJI!!!, A dlaczego, nie zezowatych, leworęcznych, czy z PiS-u?? Wprowadźmy przepis; ZA DWA WYPADKI W CIĄGU ROKU Z JEGO WINY I SZKODZIE W KWOCIE POWYŻEJ JEDNEJ ŚREDNIEJ KRAJOWEJ - POWTÓRNY EGZAMIN!!!!

    Odpowiedz