statystyki

Sprawców jest dwóch? Łowcy pedofilów mogą działać nielegalnie

autor: Paweł Matyja27.09.2020, 17:00
Polskie prawo nie zna formy „obywatelskich prowokacji”. Czy więc taka prowokacja przynosi więcej zagrożeń w stosunku do prowokatora czy osoby sprowokowanej? Ponieważ najbardziej jaskrawym przykładem prowokacji obywatelskich są działania tzw. łowców pedofilów, oprę się na ich przykładzie.

Polskie prawo nie zna formy „obywatelskich prowokacji”. Czy więc taka prowokacja przynosi więcej zagrożeń w stosunku do prowokatora czy osoby sprowokowanej? Ponieważ najbardziej jaskrawym przykładem prowokacji obywatelskich są działania tzw. łowców pedofilów, oprę się na ich przykładzie.źródło: ShutterStock

Ich akcjami żyje cała Polska. Niektórzy doczekali się nawet własnych programów telewizyjnych. Cywilni prowokatorzy, np. samozwańczy łowcy pedofilów, mogą jednak działać nielegalnie.

P olskie prawo nie zna formy „obywatelskich prowokacji”. Czy więc taka prowokacja przynosi więcej zagrożeń w stosunku do prowokatora czy osoby sprowokowanej? Ponieważ najbardziej jaskrawym przykładem prowokacji obywatelskich są działania tzw. łowców pedofilów, oprę się na ich przykładzie.

Scenariusz za każdym razem jest ten sam. Internetowy komunikator. Rozmowa. Spotkanie. Wizyta w prokuraturze i proces karny. Role w scenariuszu też niezmienne. Pozorant – czyli osoba dorosła udająca dziecko – i domniemany pedofil. A w razie ewentualnego spotkania na miejscu są ochroniarze mających dokonać ujęcia, czasem w asyście operatorów kamer.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Ime(2020-09-28 11:44) Zgłoś naruszenie 50

  Po pierwsze pedofilia to termin medyczny, mający swoją definicję. Szafowanie nim, ma zazwyczaj charakter nadużycia. Pełnoletni amator 14 latek, to raczej nie pedofil, tylko hebefil albo efebofil (w zależności od osobniczego stopnia rozwoju 14 latki). Jest to czyn zabroniony, ale nie pedofilia. Pedofilia dotyczy dzieci przed okresem dojrzewania. Więc może zamiast chlapać medialną pianą, najpierw należałoby się douczyć. Prawodawca jak zwykle reguluje wszystko na oślep. Dla przykładu 10-latek obmacujący swoją koleżankę, w świetle przepisów polskiego prawa jest przestępcą, choć w sensie medycznym nie jest przecież pedofilem. 17 latek całujący się z 14 latką (choćby nie wiem jak dojrzałą) jest przestępcą w sensie polskiego prawa. Ale w świetle medycznym - jest normalny. Prawodawca jest tak racjonalny jak taniec deszczu.

  Odpowiedz
 • Anonim(2020-09-27 19:57) Zgłoś naruszenie 41

  Proszę Państwa, Oczywiście , że pierwszym podejrzanym jest nielegalnie działający łowca z grupy tak zwanej grupy społecznej. Prawdopodobnie realny pedofil. Na profilu może napisać wszystko. Ja jestem do dyspozycji Prokuratury i Policji. Pełnoletność 18 lat, małoletność poniżej 15 roku życia ścigana z urzędu a powyżej 15 roku na doniesienie w obecności opiekunów lub rodziców.

  Odpowiedz
 • WiesławGostkowski(2020-09-28 00:11) Zgłoś naruszenie 26

  To własnie oni sa zwyczinymi pedofilami impotentami ich to poprostu kreci kiedys iedna t nauctycielek powiedziała nauczyciele wiedz ile zarabia rodzic a dziiecko ma np telefon albo ciuch gdzie wîe ze rodzica po prostu nie stac

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane