statystyki

Słowik: Sądzić i myśleć [KOMENTARZ]

autor: Patryk Słowik22.09.2020, 09:30; Aktualizacja: 22.09.2020, 09:31
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sąd Najwyższy to twór nietypowy. Orzekają w nim wybitni prawnicy, przytłaczająca większość orzeczeń jest sensowna, a uzasadnienia starannie sporządzone. Gdyby większość sądów wyglądała tak jak SN, wymiar sprawiedliwości w Polsce byłby jednym z najlepszych na świecie, słowo daję. Te mądre głowy w prostych sprawach potrafią sobie jednak skomplikować życie i przy okazji narazić cały sąd na złe oceny.

Piszę to wszystko, bo kilka dni temu SN wydał uchwałę, w której stwierdził, że kryterium „służby na rzecz totalitarnego państwa” z tzw. ustawy dezubekizacyjnej powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka (uchwała z 16 września 2020 r., sygn. akt III UZP 1/20). Innymi słowy SN wskazał, że nie wolno stosować odpowiedzialności zbiorowej przy pozbawianiu ludzi środków do życia, bo sam fakt przynależności do służb lub formacji za czasów PRL nie oznacza jeszcze, że ktoś był szują.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane