statystyki

TK ma pomóc wybrać obywatelskiego rzecznika

autor: Patryk Słowik21.09.2020, 09:58; Aktualizacja: 21.09.2020, 09:58
Trybunał Konstytucyjny zadziałał w tym wypadku błyskawicznie. Raptem w trzy dni po oficjalnym wpłynięciu wniosku do trybunalskiej kancelarii wyznaczono termin rozprawy na 20 października 2020 r. Składowi ma przewodniczyć sędzia Julia Przyłębska, zaś sprawozdawcą będzie Stanisław Piotrowicz, były senator i poseł PiS.

Trybunał Konstytucyjny zadziałał w tym wypadku błyskawicznie. Raptem w trzy dni po oficjalnym wpłynięciu wniosku do trybunalskiej kancelarii wyznaczono termin rozprawy na 20 października 2020 r. Składowi ma przewodniczyć sędzia Julia Przyłębska, zaś sprawozdawcą będzie Stanisław Piotrowicz, były senator i poseł PiS.źródło: ShutterStock

Przepis art. 3 ust. 6 ustawy o rzeczniku praw obywatelskich (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 627) określający, że dotychczasowy rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowo wybraną osobę, jest niezgodny z konstytucją. Twierdzi tak grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości we wniosku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego.

W ten sposób rządzący chcą się pozbyć Adama Bodnara i utorować sobie drogę do wskazania osoby pełniącej obowiązki ombudsmana. Trybunał Konstytucyjny zadziałał w tym wypadku błyskawicznie. Raptem w trzy dni po oficjalnym wpłynięciu wniosku do trybunalskiej kancelarii wyznaczono termin rozprawy na 20 października 2020 r. Składowi ma przewodniczyć sędzia Julia Przyłębska, zaś sprawozdawcą będzie Stanisław Piotrowicz, były senator i poseł PiS.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane