Sąd Najwyższy orzekł w sprawie byłych funkcjonariuszy. I skomplikował życie

autor: Paulina Nowosielska21.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 21.09.2020, 07:27
Bez możliwości oceny sprawy sąd straciłby ważną kompetencję – mówił kilka dni temu sędzia Józef Iwulski. W ten sposób uzasadniał uchwałę Sądu Najwyższego, że samo formalne kryterium przynależności do jednostek wyróżnionych w art. 13b tzw. ustawy dezubekizacyjnej to za mało do obniżenia emerytury czy renty. Analiza służby na rzecz totalitarnego państwa powinna uwzględniać indywidualne czyny. Pytanie, co na to ustawodawca, który tworząc przepisy, nie zakładał takiej możliwości?

Bez możliwości oceny sprawy sąd straciłby ważną kompetencję – mówił kilka dni temu sędzia Józef Iwulski. W ten sposób uzasadniał uchwałę Sądu Najwyższego, że samo formalne kryterium przynależności do jednostek wyróżnionych w art. 13b tzw. ustawy dezubekizacyjnej to za mało do obniżenia emerytury czy renty. Analiza służby na rzecz totalitarnego państwa powinna uwzględniać indywidualne czyny. Pytanie, co na to ustawodawca, który tworząc przepisy, nie zakładał takiej możliwości?źródło: ShutterStock

W sprawach byłych funkcjonariuszy sądy powinny kierować się uchwałą – mówią jedni. SN przekroczył swoje uprawnienia – uważają drudzy

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (43)

  • realista(2020-09-21 09:01) Zgłoś naruszenie 10128

    Każdy sędzia powinien wykazać przyzwoitość. Postanowienie SN to elementarny akt prawny takiej przyzwoitości. Skoro ustawodawca założył że dokona eutanazji na konkretnej grupie społecznej , to jest prawne barbarzyństwo , wszak żyjemy w UE i należy honorować zasady i prawa tej Unii. Sędziowie , badżcie wreszcie prawnikami z prawdziwego zdarzenie , bez bojazni i godnie orzekajcie . Bądżcie przyzwoitymi ludżmi ................. SN wskazał jak orzekać macie ,a na polityczny TK nie czekajcie , jego prezesowa to już nie sedzia a polityk !!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zenon(2020-09-21 14:20) Zgłoś naruszenie 6812

    Wszyscy pis.owcy to moralne szmaty.Wystarczyło dzisiaj posłuchać ministra ZERO.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jagular(2020-09-21 09:46) Zgłoś naruszenie 6716

    Gdyby panowie z Populizmu i Socjalizmu napisali ustawę karzącą przestępców, zamiast organizowania igrzysk dla pospólstwa nie byłoby problemu.

    Odpowiedz
  • R.s.(2020-09-21 12:29) Zgłoś naruszenie 6412

    Ubecy już dawno nie żyją! Chyba źe któryś z nich ma dzisiaj powyżej stu lat źycia

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • realista50(2020-09-21 11:57) Zgłoś naruszenie 6214

    Uwaga ! Odezwali się barbarzyńcy prawni i ich poplecznicy z mafii PIS-wskiej. Do tych niby ludzi nie docierają wartości i zasady UE , najważniejsze jest aby brać z UE pieniądze. Sami stworzyli w naszym prawodawstwie " bagno prawne" i dalej jątrzą , zamiast być przyzwoitym. Studenci II roku prawa wiedzą więcej od was o prawodawstwie .....................Potraficie tylko poniżać , pomawiać i opluwać ludzi , nic normalności............

    Odpowiedz
  • Katolik(2020-09-21 15:06) Zgłoś naruszenie 519

    Rząd to katolicy więc są to wyznawcy Pana Jezusa. Skąd więc ta nienawiść przejawiana przez na przykład Asta. Belzebub wszystko im to wynagrodzi. Rozgrzaną smołą

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Honor Operacji Samum(2020-09-21 15:30) Zgłoś naruszenie 423

    Ustawa nie odsiewała ziarna od plew. Wrzucając do jednego worka bandziorów i bohaterów Operacji Samum - której powodzenie uzyskane dzięki bohaterstwu żołnierzy przyniosło Polsce 16,5 MILIARDA USD zysku w postaci umorzenia długu. Wyrok SN otwiera drogę do sprawiedliwości - ale nie w stosunku do bohaterów tej operacji. Którzy ogłosili, że skoro Polska nie wie, co dla niej zrobili, to im honor nie pozwala się odwoływać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cynik(2020-09-21 09:05) Zgłoś naruszenie 3077

    Iwulski to najbardziej bezstronny i obiektywny sędzia w tej sprawie, ha ha

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pobozny (2020-09-22 13:17) Zgłoś naruszenie 272

    Zabrali emerytury policjantom z III RP a mówią ciągle o ubekach ......myśla że nadal jest rok 1945

    Odpowiedz
  • Zib(2020-09-21 10:51) Zgłoś naruszenie 2694

    To nie SN to typ spod PRLowskiej gwiazdy wydał wyrok w swojej sprawie...nóż w kieszeni się otwiera na taką "sprawiedliwość"

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tylko PiS(2020-09-21 10:29) Zgłoś naruszenie 2567

    Wyrok sądu czy decyzja administracyjna nie jest prawem w Polsce, a jedynie poglądem, który ma mieć oparcie w prawie wydanym przez parlament, równie dobrze obywatel mógłby na działce w grupie kolegów wydać taką bądź inną opinię, prawnie to to samo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kazik(2020-09-22 01:57) Zgłoś naruszenie 240

    To dalekich z Podlasia Zieliński z płaszczykiem wykonali napad na kasę ludzi te dwa nieudacznika wisiory powinni być w mamrze

    Odpowiedz
  • Aby karać zbiorowo(2020-09-22 12:16) Zgłoś naruszenie 231

    wbrew Konstytucji i normom prawa międzynarodowego trzeba być nie do końca rozwiniętym umysłowo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ubecja dostała nadzieję(2020-09-21 11:44) Zgłoś naruszenie 1799

    oprawcom ubeckim należałoby zabrać całkowicie emerytury...

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz