statystyki

NSA: Bez transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, gdy brakuje danych matki

autor: Inga Stawicka17.09.2020, 17:00
Przedmiotem sporu był amerykański akt urodzenia czteroletniego dziecka. Jego ojciec, Polak, domagał się transkrypcji dokumentu. Jest to możliwe na podstawie art. 104 ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 463).

Przedmiotem sporu był amerykański akt urodzenia czteroletniego dziecka. Jego ojciec, Polak, domagał się transkrypcji dokumentu. Jest to możliwe na podstawie art. 104 ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 463).źródło: ShutterStock

Urzędnik nie może dokonać transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, gdy dziecko zostało urodzone przez surogatkę. Bo polskie prawo nie przewiduje instytucji macierzyństwa zastępczego. Takie wnioski płyną z wyroku NSA.

Przedmiotem sporu był amerykański akt urodzenia czteroletniego dziecka. Jego ojciec, Polak, domagał się transkrypcji dokumentu. Jest to możliwe na podstawie art. 104 ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 463). Czynność polega na literalnym przeniesieniu treści zagranicznego dokumentu, bez ingerowania w jego treść. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmówił jednak dokonania transkrypcji. Powód? W amerykańskim akcie brakowało danych matki. A wszystko dlatego, że dziecko urodziła surogatka. Urzędnik uznał, że amerykański dokument jest niepełny, a tym samym sprzeczny z zasadami porządku prawnego, co jest jedną z ustawowych przesłanek odmowy dokonania transkrypcji. Polskie prawo – inaczej niż amerykańskie – w ogóle nie reguluje instytucji macierzyństwa zastępczego. To oznacza, że nie można się na nie powoływać.

Ojciec odwołał się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W trakcie postępowania jego pełnomocnik wskazywał przede wszystkim na to, że brak transkrypcji będzie miał negatywne konsekwencje dla dziecka. Może mu to utrudnić uzyskanie polskich dokumentów tożsamości. W sprawę włączył się rzecznik praw obywatelskich, który argumentował, że polskie prawo dopuszcza sytuację, w której matka dziecka pozostaje nieznana.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane