statystyki

Czy warto walczyć z nowymi przepisami i zabiegać o rozpoznanie spraw podatkowych na rozprawie?

autor: Agnieszka Tałasiewicz, Natalia Kowalska15.09.2020, 09:18; Aktualizacja: 15.09.2020, 09:19
Zmiany w zasadach wyznaczania rozpraw w ramach tarczy antykryzysowej (wersja 3.0) mają obowiązywać w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich.

Zmiany w zasadach wyznaczania rozpraw w ramach tarczy antykryzysowej (wersja 3.0) mają obowiązywać w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich.źródło: ShutterStock

Jeszcze do niedawna wydawało się oczywiste, że sprawy podatkowe rozpoznawane są przez sąd administracyjny na rozprawie (z wyjątkiem postępowań uproszczonych). Co prawda formalnie od 15 sierpnia 2015 r. w przypadku postępowania przed NSA należało wnieść o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie, jednak praktyką było, że składane skargi kasacyjne prawie zawsze zawierały taki wniosek.

W latach 2015–2018 tylko 22 proc. skarg kasacyjnych rozpoznano na posiedzeniach niejawnych, z czego najwięcej w roku 2018 (ok. 35 proc.). Za sprawą przepisów tarczy antykryzysowej ta statystyka może jednak się zmienić, a z ostatnich sygnałów dochodzących z sądów administracyjnych wynika, że aby zawalczyć o rozpoznanie na rozprawie, trzeba się wykazać sporym refleksem.

Nowe regulacje…

Od 16 maja 2020 r., zgodnie z art. 15zzs 4 ust. 2 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (dalej: ustawa), zasadą powinno być przeprowadzanie przez WSA rozpraw na odległość, przy użyciu urządzeń zapewniających przekaz obrazu i dźwięku. Wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest przeprowadzenie rozprawy bez ich użycia, jeżeli nie wywoła to nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób, które miałyby w niej uczestniczyć.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane