statystyki

Braki na styku prawa holdingowego z upadłością i restrukturyzacją [ANALIZA]

autor: Prof. Uo Dr Hab. Rafał Adamus15.09.2020, 07:45; Aktualizacja: 16.09.2020, 10:41
paragraf prawo

Projekt przewiduje, że jednoosobowa spółka zależna należąca do grupy spółek nie może odmówić wykonania wiążącego polecenia spółki dominującej.źródło: ShutterStock

Trwają konsultacje projektu ustawy dotyczącej grup spółek. W przekonaniu jego autorów przeregulowanie doprowadziłoby do nadmiernych problemów interpretacyjnych, zatem wychodzi on z założenia minimalistycznej regulacji.

Po pierwsze, zdefiniowane zostaje pojęcie „grupa spółek” i wprowadzona zasada ujawnienia uczestnictwa w grupie w rejestrze sądowym pod rygorem niestosowania wskazanych bliżej w projekcie przepisów o grupach spółek. Po drugie, projekt wprowadza zasadę, że spółki dominująca oraz zależna kierują się także interesem grupy, o ile nie narusza to uzasadnionego interesu wierzycieli i mniejszościowych wspólników albo akcjonariuszy spółki zależnej. Po trzecie, projekt reguluje instytucję wydawania wiążącego polecenia przez spółkę dominującą spółce zależnej. Po czwarte, szczegółowo określa zasady odpowiedzialności spółki dominującej z tytułu wydania wiążącego polecenia spółce zależnej w stosunku do : a) tej spółki zależnej, b) innej spółki zależnej, c) akcjonariusza/udziałowca spółki zależnej, d) wierzyciela spółki zależnej. Po piąte, odnosi się jeszcze do kilku innych wybranych relacji.

Niestety nowa regulacja nie jest do końca dopasowana do otoczenia, jakim są przepisy o niewypłacalności. Może to w przyszłości prowadzić do wielu problemów.

Wiążące polecenia dla spółki zależnej w upadłości albo restrukturyzacji

Należy w drodze interpretacji – na bazie dotychczasowych i projektowanych przepisów – założyć, że wiążące polecenie nie może być wydane zarówno spółce zależnej w upadłości zarządzanej przez syndyka, jak i spółce zależnej w restrukturyzacji zarządzanej przez zarządcę.

To samo należałoby odnieść do zarządu przymusowego ustanowionego w postępowaniu o ogłoszenie upadłości i w postępowaniu o otwarcie restrukturyzacji, oraz do egzekucji przez zarząd przymusowy. W przypadku wydania wiążącego polecenia spółce, dla której ustanowiono nadzorcę sądowego albo tymczasowego nadzorcę sądowego, wykonanie wiążącego polecenia będzie z zasady wymagać jego zgody jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. To samo dotyczyłoby odpowiednich kompetencji nadzorcy układu w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. W praktyce nadzorca (tymczasowy, sądowy, układu) rzadko kiedy zgodzi się na wyrządzenie szkody spółce, w której został ustanowiony.

Spółka dominująca w upadłości albo restrukturyzacji a wiążące polecenie


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane