statystyki

NSA: Mandat radnego wygaśnie nawet przy niepełnym uzasadnieniu uchwały

autor: Michał Culepa03.09.2020, 07:58; Aktualizacja: 03.09.2020, 07:58
Radny zaskarżył uchwałę, twierdząc, że opierała się na wyrywkowych i niepełnych danych uzyskanych przez burmistrza i urząd miasta. Podniósł, że nie została należycie uzasadniona i przez to jest dotknięta nieważnością.

Radny zaskarżył uchwałę, twierdząc, że opierała się na wyrywkowych i niepełnych danych uzyskanych przez burmistrza i urząd miasta. Podniósł, że nie została należycie uzasadniona i przez to jest dotknięta nieważnością.źródło: ShutterStock

Braki w uzasadnieniu uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego ze względu na utratę prawa wybieralności nie powodują jej nieważności, gdy rada wykaże, jakimi przesłankami się kierowała, wygaszając taki mandat – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W sierpniu 2019 r. rada miasta B. podjęła uchwałę w sprawie wygaszenia mandatu radnego Wojciecha P. Podstawą prawną był art. 383 par. 1 pkt 2 kodeksu wyborczego, tj. utrata prawa wybieralności do organu gminnego (miejskiego).

Powodem utraty wybieralności było stwierdzenie, iż mężczyzna nie zamieszkuje już stale w mieście B., którego jest radnym. W późniejszym procesie ustalono, że przeprowadził się do miejscowości w sąsiedniej gminie, gdzie na stałe zamieszkał, rzekomo z powodu konieczności zajęcia się chorymi teściami. Nie wymeldował się jednak z dotychczasowego miejsca zamieszkania w mieście B., gdzie pozostała jego rodzina – żona i dzieci.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane