statystyki

Firma musi udowodnić, że nie jest w stanie pozyskać referencji

autor: Sławomir Wikariak01.09.2020, 07:57; Aktualizacja: 01.09.2020, 08:45
dokumenty

Skład orzekający (poszerzony ze względu na wagę problemu) uznał, że oświadczenie własne potwierdzające należyte dostawy nie mogło być wzięte pod uwagę.źródło: ShutterStock

Zlecenie dostawy czy wystawione po jej rzekomym wykonaniu faktury nie potwierdzają, że zamówienie zostało należycie zrealizowane. Jeśli zaś wykonawca twierdzi, że z obiektywnych powodów nie był w stanie uzyskać innych dokumentów, powinien to udowodnić – przypomniała Krajowa Izba Odwoławcza w niedawnym wyroku.

Spór dotyczył dużego przetargu na dostawę części zamiennych do turbiny gazowej i instalacji pomocniczych dla oddziału PGNiG w Zielonej Górze. Mogły w nim wystartować jedynie firmy, które mają doświadczenie w takich dostawach. Potwierdzeniem tego miała być wcześniejsza realizacja trzech podobnych zamówień na kwotę co najmniej miliona złotych każda oraz dwóch dostaw części wymaganych do wymiany po 25 tys. godzin pracy turbiny.

Przetarg wygrało polsko -holenderskie konsorcjum. Początkowo zamawiający uznał, że nie potwierdziło ono wymaganego doświadczenia. Nie przedstawiło bowiem referencji, tylko same dokumenty zlecenia dostawy (nie były podpisane przez odbiorców) oraz faktury i potwierdzenia przyjęcia zamówienia (wystawione przez członka konsorcjum). Zamawiający wezwał do uzupełnienia dokumentów. Konsorcjum odpowiedziało, że nie jest w stanie uzyskać żadnych innych, gdyż „nie pozostaje powszechnie przyjętą praktyką występowanie indywidualne o potwierdzenie realizacji dostaw przez poszczególnych kontrahentów. Co do zasady potwierdzeniem prawidłowo wykonanej dostawy pozostaje okoliczność obciążenia kontrahenta stosownym dokumentem księgowym (tj. fakturą końcową)”. Dodatkowym argumentem miała być sytuacja epidemiologiczna, która uniemożliwiała pozyskanie dokumentów.

To również nie rozwiało wątpliwości zamawiającego, który poprosił o dodatkowe dowody potwierdzające brak możliwości uzyskania referencji. W odpowiedzi holenderski konsorcjant powołał się na obustronne zobowiązania z kontrahentami do zachowania w poufności wszystkich informacji dotyczących współpracy biznesowej.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane