WSA: Zadośćuczynienie nie zawsze wlicza się do dochodu

autor: Dorota Beker24.08.2020, 08:08; Aktualizacja: 24.08.2020, 08:09
pieniądze

Kobieta złożyła skargę kasacyjną, a NSA uchylił wcześniejsze decyzje i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.źródło: ShutterStock

Przy ustalaniu kryterium dochodowego ma znaczenie, czy zadośćuczynienie wynikające ze sprawy karnej zostało orzeczone na rzecz matki czy dziecka – wynika z orzeczenia WSA w Krakowie.

Sprawa dotyczyła matki prowadzącej wraz z niepełnoletnim synem gospodarstwo domowe, która złożyła wniosek o przyznanie zasiłków okresowego oraz celowego. Wskazała, że w poprzednim miesiącu utrzymywała się z zasiłku rodzinnego na syna oraz alimentów. Kwoty te po zsumowaniu nie przekraczały kryterium dochodowego, od którego ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.) uzależnia otrzymanie świadczeń.

Prezydent miasta odmówił wypłaty. Wskazał, że syn kobiety uzyskał zadośćuczynienie wynikające ze sprawy karnej przeciwko byłemu mężowi matki. Po dodaniu tej kwoty kryterium dochodowe zostało przekroczone. Podkreślił, że wnioskodawczyni jest w wieku produkcyjnym, a nie jest nawet zarejestrowana w urzędzie pracy.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane