statystyki

SN: KRS nie może ignorować negatywnych opinii wizytatora

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.08.2020, 07:45; Aktualizacja: 18.08.2020, 07:45
SN przypominał, że gdy o jedno stanowisko sędziowskie ubiega się kilka osób – a tak było w opisywanym przypadku – KRS powinna w uzasadnieniu uchwały wyjaśnić sytuację poszczególnych kandydatów na tle zastosowanych przez nią kryteriów oceny.

SN przypominał, że gdy o jedno stanowisko sędziowskie ubiega się kilka osób – a tak było w opisywanym przypadku – KRS powinna w uzasadnieniu uchwały wyjaśnić sytuację poszczególnych kandydatów na tle zastosowanych przez nią kryteriów oceny.źródło: ShutterStock

Rozpatrując kandydatury na stanowisko sędziego Krajowa Rada Sądownictwa powinna brać pod uwagę to, jaką opinię wystawił kandydatowi sędzia wizytator. W przeciwnym razie musi liczyć się z tym, że jej uchwała zostanie uchylona przez Sąd Najwyższy.

Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Izby Kontroli Publicznych i Spraw Nadzwyczajnej SN. Uchwałę rady do SN zaskarżyła uczestniczka konkursu do sądu okręgowego, która nie uzyskała rekomendacji rady. Zamiast niej KRS do awansu przedstawiła prezydentowi innego sędziego, który, jak się okazało, miał od skarżącej gorsze wyniki. Chodziło o opinię, jaką wskazanemu przez radę sędziemu wystawił wizytator.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu wyroku SN, choć jest w niej mowa o tym, że sędzia wybrany przez KRS spełnia wymogi pozwalające mu ubiegać się o stanowisko w SO, a także osiągnął on bardzo dobre wyniki ilościowe, jeśli chodzi o orzekanie, to jednak dużo gorzej jest ze stabilnością jego orzecznictwa. Jest ona bowiem znacznie niższa niż średnia wydziału i okręgu.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Sędzia nie-wizytator(2020-08-19 00:22) Zgłoś naruszenie 1410

  Czy dobrze rozumiem, że opinia sędziego-wizytatora ma determinować możliwość powołania? W Konstytucji próżno szukać opinii sędziego-wizytatora, ani instytucji wyrażanej przez niego opinii... Contra legem?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ABC(2020-08-18 21:31) Zgłoś naruszenie 137

  Co „nie może”?! Ta KRS może wszystko, skoro funkcjonuje mimo odwołania legalnej KRS, czy niezebrania wystarczającej liczby głosów sędziów zgłaszających kandydaturę jednego z jej członków...

  Odpowiedz
 • Prawnik (2020-08-19 15:23) Zgłoś naruszenie 64

  Sąd Najwyższy powinien szanować konstytucyjny zakres kompetencji Krajowej Rady Sądownictwa a nie przypisywać sobie uprawnień, których ustawowo nie ma.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane