Zmiany w postępowaniu zabezpieczającym są konieczne [ANALIZA]

autor: Adw. Dr Jakub Żurek17.08.2020, 08:21; Aktualizacja: 17.08.2020, 08:21
Jednym z rodzajów zabezpieczenia zarówno roszczeń pieniężnych, jak i niepieniężnych jest sądowy zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jednak efektywność tej formy ochrony była osłabiona z powodu rozbieżności w stosowanych przez sądy sankcjach za postępowanie obowiązanego wbrew temu zakazowi.

Jednym z rodzajów zabezpieczenia zarówno roszczeń pieniężnych, jak i niepieniężnych jest sądowy zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jednak efektywność tej formy ochrony była osłabiona z powodu rozbieżności w stosowanych przez sądy sankcjach za postępowanie obowiązanego wbrew temu zakazowi.źródło: ShutterStock

Rozwiązania wprowadzone w 2017 r. ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r. poz. 933) mogą znaleźć szerokie zastosowanie w dobie gospodarki postpandemicznej. Nowelizacja była jednym z elementów „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Chodzi przede wszystkim o zmiany dotyczące postępowania zabezpieczającego z kodeksu postępowania cywilnego, w którym dokonano kilku istotnych korekt in plus. Samo postępowanie zabezpieczające jest procedurą samodzielną, choć jego funkcja jest ściśle związana z możliwością egzekucji zasądzonego w przyszłości roszczenia.

Postępowanie to ma na celu przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom związanym z upływem czasu, jaki jest potrzebny do należytego wyjaśnienia i rozstrzygnięcia sprawy. Polega ono na tymczasowym uregulowaniu stosunków między stronami sporu w ten sposób, aby z jednej strony zagwarantować możliwość wykonania prawomocnego orzeczenia, a z drugiej – nie obciążać obowiązanego ponad miarę.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane