Prawa autorskie przedsiębiorca musi sobie zapewnić w umowie

28.07.2020, 08:48; Aktualizacja: 28.07.2020, 08:48
prawo autorskie

Należy mieć na uwadze to, że samo zawarcie umowy o stworzenie konkretnego dzieła nie powoduje automatycznego przejścia praw autorskich na zlecającego przedsiębiorcę.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy często zlecają wykonanie usług firmom z branży kreatywnej. Chodzi zwłaszcza o umowy z grafikami komputerowymi na wykonanie strony internetowej przedsiębiorstwa. Czy po jej stworzeniu prawa do niej ma przedsiębiorca, który ją zamówił?

Takie prawo przedsiębiorca musi sobie dokładnie zapewnić w zawieranej umowie. Należy bowiem pamiętać, że przedmiotem wykonanego zlecenia w wyniku tej umowy będzie utwór w myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Według jej przepisów utworem jest m.in. stworzona strona internetowa, wideo promocyjne czy broszura reklamowa.

Należy mieć na uwadze to, że samo zawarcie umowy o stworzenie konkretnego dzieła nie powoduje automatycznego przejścia praw autorskich na zlecającego przedsiębiorcę. Ustawa stanowi bowiem, że majątkowe prawa autorskie pozostają przy twórcy utworu, o ile strony umowy nie postanowią inaczej. W praktyce oznacza to, że mimo zlecenia i poczynienia często dużych nakładów finansowych przez przedsiębiorcę, majątkowe prawa autorskie dalej pozostaną w rękach np. grafika komputerowego, który stworzył daną stronę internetową. Taka sytuacja często bywa przyczyną wielu problemów.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane