statystyki

Większe obostrzenia w obrocie paliwa z nitrometanem

autor: Piotr Szymaniak21.07.2020, 20:00
Dlatego w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 994), który ma dostosować polskie przepisy do regulacji unijnych, przewidziano, że przeciętny użytkownik będzie mógł ubiegać się o wydanie przez policję pozwolenia na jednorazowe nabycie.

Dlatego w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 994), który ma dostosować polskie przepisy do regulacji unijnych, przewidziano, że przeciętny użytkownik będzie mógł ubiegać się o wydanie przez policję pozwolenia na jednorazowe nabycie.źródło: ShutterStock

Nowe rozporządzenie Parlamentu i Rady 2019/1148 w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych zmniejszyło dopuszczalne limity niebezpiecznych substancji, jakie mogą kupować przeciętni użytkownicy. I tak np. w przypadku nitrometanu poprzednie rozporządzenie (98/2013) dopuszczało sprzedaż środków z 30-proc. stężeniem nitrometanu, a nowe unijne przepisy mówią już tylko o 16 proc. 

Nitrometan jest stosowany w przemyśle jako rozpuszczalnik oraz jako stabilizator do rozpuszczalników, a także do produkcji pestycydów, leków i włókien. Paliwo z nitrometanem jest też bardzo popularne wśród amatorów sportów motorowych, w szczególności tych, w których ściga się pojazdami własnej konstrukcji, bo pozwala znacznie zwiększyć osiągi silnika. Po zmianie przepisów rozporządzenia indywidualny konsument (a więc taki kierowca również) nie będzie już mógł go kupić. Prawo zakupu takiego paliwa będą mieć tylko podmioty gospodarcze.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane