statystyki

Pijana kobieta zmarła po wypadku na elektrycznej hulajnodze. RPO dopytuje o UTO

autor: Piotr Szymaniak21.07.2020, 07:41; Aktualizacja: 21.07.2020, 07:42
Elektryczna hulajnoga

Elektryczna hulajnogaźródło: ShutterStock

W ubiegłym tygodniu w szpitalu zmarła ofiara wypadku na elektrycznej hulajnodze. W momencie feralnego zdarzenia była pijana, tak samo jak jadący z nią jednym pojazdem mężczyzna. Po śmierci kobiety usłyszał już zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Tymczasem zasady poruszania się takimi pojazdami wciąż nie zostały uregulowane w prawie powszechnie obowiązującym. Dla przykładu zakaz poruszania się przez dwie osoby na e-hulajnodze jest określony tylko w regulaminach wypożyczalni takich urządzeń, co oznacza, że właściciel prywatnego sprzętu, przewożąc pasażera, nie łamie żadnych przepisów. 

Podobnie rzecz ma się w przypadku korzystania z takich pojazdów w stanie nietrzeźwości bądź po spożyciu alkoholu. Z uwagi na trwający spór co do tego, czy osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną jest kierującym pojazdem czy pieszym, w praktyce nawet gdy jest pijana ‒ nic jej nie grozi. Między innymi dlatego rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra infrastruktury z pytaniem o stan zaawansowania prac nad przepisami dotyczącymi urządzeń transportu osobistego (UTO). Mimo że według zapowiedzi nowe przepisy miały obowiązywać od wiosny tego roku, a prace ciągną się latami, projekt wciąż nie wyszedł z ministerstwa. Adam Bodnar w piśmie skierowanym do Rafała Webera, podsekretarza stanu w MI odpowiedzialnego za projekt, pyta „czy resort infrastruktury zamierza kontynuować i dokończyć proces legislacyjny dotyczący materii urządzeń transportu osobistego, a jeśli tak, to kiedy można spodziewać się przedłożenia projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym Radzie Ministrów w celu jego przyjęcia, a następnie skierowania do Sejmu”.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane