statystyki

Apple wygrał w sporze Irlandii z Brukselą

autor: Mariusz Szulc16.07.2020, 18:00
Okazało się, że niedozwolone preferencje przyznały m.in.: Belgia (55 międzynarodowym koncernom), Holandia (np. Starbucksowi) i Irlandia (np. Apple’owi).

Okazało się, że niedozwolone preferencje przyznały m.in.: Belgia (55 międzynarodowym koncernom), Holandia (np. Starbucksowi) i Irlandia (np. Apple’owi).źródło: ShutterStock

Irlandia nie musi odzyskać 13 mld euro od koncernu Apple. Nie była to niedozwolona pomoc publiczna – orzekł wczoraj Sąd Unii Europejskiej (sąd I instancji).

Unieważnił tym samym decyzję Komisji Europejskiej. Zdaniem sędziów Bruksela nie udowodniła przekonująco, że obowiązujące w Irlandii od początku lat 90. preferencyjne dla Apple zasady opodatkowania oznaczały przyznanie temu koncernowi selektywnej, niedozwolonej pomocy publicznej.

Komisja ma teraz ponad dwa miesiące na wniesienie odwołania do Trybunału Sprawiedliwości UE. Nieoficjalnie mówi się już, że KE zdecyduje się na taki krok.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Fiona(2020-07-16 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Amerykanie zagrozili wprowadzeniem sankcji w postaci ceł odwetowych na francuskie towary toteż "niezależny " sąd UE od razu uwolnił Apple od zarzutu otrzymania niedozwolonej pomocy w Irlandii w postaci podatku od dochodu w wysokości 0,00005%!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane