statystyki

Sprawniejsze rozstrzyganie sporów o własność intelektualną

14.07.2020, 08:18; Aktualizacja: 14.07.2020, 08:57
Warto również zwrócić uwagę, że wielu przedsiębiorców potrzebuje informacji przed wprowadzeniem własnego konkurencyjnego produktu na rynek, czy nie będzie on naruszał cudzych praw własności intelektualnej. Nowe przepisy umożliwiają złożenie wniosku o stwierdzenie braku naruszenia prawa własności przemysłowej.

Warto również zwrócić uwagę, że wielu przedsiębiorców potrzebuje informacji przed wprowadzeniem własnego konkurencyjnego produktu na rynek, czy nie będzie on naruszał cudzych praw własności intelektualnej. Nowe przepisy umożliwiają złożenie wniosku o stwierdzenie braku naruszenia prawa własności przemysłowej.źródło: ShutterStock

Od 1 lipca 2020 r. obowiązują przepisy, na podstawie których powstały sądy wyspecjalizowane w sprawach własności intelektualnej. Jakie korzyści mogą osiągnąć przedsiębiorcy sięgający po nowe procedury w celu ochrony swoich praw?

Istotnym celem nowych rozwiązań prawnych jest zaoszczędzenie czasu i zmniejszenie wydatków przedsiębiorców. Przykładem mogą tu być postępowania zabezpieczające, gdzie w terminie 7 dni sąd decyduje o wstrzymaniu działalności konkurencyjnej z uwagi na naruszenie czyjegoś prawa własności intelektualnej. Pamiętając o krótkim terminie i fakcie, że decyzje o ochronie lub wstrzymaniu konkurencyjnej działalności muszą być oparte na rzetelnej analizie, w sprawach tych powinni orzekać sędziowie specjaliści. Ułatwi to bowiem przedsiębiorcom działanie w stabilnym i wiarygodnym otoczeniu prawnym.

Ponadto nowe rozwiązania prawne umożliwiają sprawniejsze rozstrzyganie sporów o własność intelektualną. Rozbudowano względem dotychczasowych przepisów postępowania cywilnego możliwość zabezpieczania dowodów, aby uzyskać dostęp do informacji o faktach dotyczących naruszeń prawa. Wprowadzono także stabilne zasady przekazywania informacji, które wcześniej trudno było pozyskać z uwagi na powoływanie się na tajemnicę przedsiębiorstwa.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane