Od jutra pozwy dotyczące własności intelektualnej trafią do specjalnych sądów

autor: Sławomir Wikariak30.06.2020, 08:13; Aktualizacja: 30.06.2020, 09:17
prawo autorskie

Istotną nowością jest wprowadzenie przymusu awokacko-radcowskiego. W sprawach dotyczących własności intelektualnej tylko adwokat, radca prawny lub rzecznik patentowy (ten ostatni w sprawach dotyczących własności przemysłowej) będą mogli złożyć pozew.źródło: ShutterStock

Od jutra pozwy dotyczące własności intelektualnej należy kierować do czterech specjalistycznych sądów. Bardziej skomplikowane trafią zaś zawsze do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Zmiany wprowadza wchodząca w życie 1 lipca 2020 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 288 ze zm.). Zgodnie z nią wszystkie sprawy z zakresu praw autorskich, własności przemysłowej, jak również nieuczciwej konkurencji będą trafiać do jednego z czterech wyznaczonych sądów okręgowych. Zgodnie z wydanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozporządzeniami wykonawczymi będą to sądy w Gdańsku, Lublinie, Poznaniu i Warszawie. Przy czym część sporów, z całego kraju, będzie rozpoznawać jedynie Sąd Okręgowy w Warszawie.

Chodzi o kwestie dotyczące programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin i tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym – mają być kierowane wyłącznie do jednego sądu – w Warszawie. Przekazanie ich w gestię jednego tylko sądu jest tłumaczone ich wyjątkowo skomplikowanym charakterem. W drugiej instancji będą natomiast orzekać dwa sądy apelacyjne: w Poznaniu i Warszawie.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane