Ministerstwo zwiększa środki na pomoc prawną

autor: Szymon Cydzik29.06.2020, 08:03; Aktualizacja: 29.06.2020, 08:08
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, w nadchodzącym roku ma działać 1520 punktów darmowej pomocy prawnej (jeden na ok. 25 tys. mieszkańców).

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, w nadchodzącym roku ma działać 1520 punktów darmowej pomocy prawnej (jeden na ok. 25 tys. mieszkańców).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego kwotę bazową w 2021 r. Służy ona do obliczenia dotacji na finansowanie nieodpłatnej pomocy i poradnictwa prawnego oraz obywatelskiego. Wyniesie 5638 zł, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w porównaniu z rokiem obecnym, czyli o prognozowany wskaźnik inflacji. Pieniądze z dotacji w 91 proc. idą na wynagrodzenia dla osób i organizacji udzielających pomocy prawnej, w 6 proc. na koszty organizacyjno-techniczne, a w 3 proc. – na zadania z zakresu edukacji prawnej.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, w nadchodzącym roku ma działać 1520 punktów darmowej pomocy prawnej (jeden na ok. 25 tys. mieszkańców). Koszty ich utrzymania wyniosą prawie 103 mln zł, czyli o 3 mln mniej niż przewidziany w budżecie limit wydatków na ten cel. Według oceny skutków regulacji projekt wpłynie aż na 288 organizacji pozarządowych zajmujących się udzielaniem nieodpłatnej pomocy i poradnictwa prawnego.  


Pozostało 4% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane