statystyki

„Bujać słonia, a nie nas”, prokuratorze Szafrański [REPLIKA]

autor: Piotr Szymaniak25.06.2020, 06:01; Aktualizacja: 25.06.2020, 08:00
Piotr Szymaniak

Piotr Szymaniakźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojciech Górski

Dokładnie tydzień temu na łamach DGP napisałem tekst o tym, jak to przy okazji ustawy o tarczy 4.0 wprowadzane są zmiany, które prowadzą do zaostrzenia kodeksu karnego („Potworek w kodeksie karnym”, DGP z 18 czerwca 2020 r.).

Jako przykład podałem m.in. skorygowanie art. 37a, który obecnie pozwala stosować karę wolnościową (grzywny albo ograniczenia wolności) nawet w sytuacji, gdy za poszczególne przestępstwa opisane w części szczególnej k.k. groziłaby tylko kara bezwzględnego pozbawienia wolności.

Nie będę tu się wymądrzał, że sam na ów aspekt zwróciłem uwagę, bo tak nie było. Od lat politycy różnych opcji dbają o to, by zasypywać nas, dziennikarzy, nie mówiąc już o społeczeństwie, taką liczbą zmian w prawie, że tych wszystkich istotnych ogarnąć nie sposób. W takich przypadkach musimy liczyć na ekspertów, którzy wiele nieakcentowanych publicznie a ważnych korekt zauważają i tłumaczą ich czasem nieoczywiste konsekwencje. Taka ich rola i chwała im za to, że się im chce. Na marginesie powiem tylko, że wielu doświadczonych profesorów, z naprawdę dużą wiedzą i dorobkiem, jest tak zmęczonych nowymi pomysłami legislacyjnymi, że nie zagłębiają się w projekty, jeśli nie mają 100 proc. pewności, że te wejdą w życie. Co wielu z nich nie przeszkadza krytykować tych rozwiązań post factum, jakby nie przyjmując do wiadomości, że mogli uczynić je choć odrobinę lepszymi, gdyby zabrali głos w trakcie procesu legislacyjnego.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane